Pralnie przemysłowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń?

27.11.2021 (22:24) | Redakcja
uploads/images/2021/12/pralnie_61a7e8c26af6c.jpg

fot.: mat. zewnętrzny

Wybór suszarki przemysłowej może okazać się dość trudny. Ewentualnych problemów związanych z podjęciem decyzji można jednak łatwo uniknąć dzięki przynajmniej podstawowej wiedzy na temat tych urządzeń. 

Pralnie przemysłowe. Suszarki i maglownice elektryczne - wydajne suszenie materiałów

Praca właściwie 24 godziny na dobę, duże ilości tkanin oraz wysokie wymagania co do jakości - właśnie tak wygląda działalność pralni przemysłowych działających przy obiektach gastronomicznych i hotelowych. Wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu - nie tylko pralek o odpowiedniej ładowności i wydajności, ale też wykazujących te cechy suszarek oraz urządzeń do prasowania. 

Suszarki przemysłowe to urządzenia o dużo większych możliwościach niż sprzęt przeznaczony do użytku domowego. Zarówno suszarka, jak i pralka przemysłowa są opracowywane dla pralni komercyjnych oraz działających jako część hotelu bądź restauracji. Suszarka przemysłowa, dzięki dużej mocy suszenia oraz powiększonym gabarytom, jest w stanie znacząco skrócić czas potrzebny do obsłużenia wszystkich gości lub klientów. Szybkie suszenie sprawia też, że prane tkaniny są czystsze i nie chłoną podczas schnięcia na lince.

Skuteczność suszarek przemysłowych będzie jeszcze większa w połączeniu ze sprzętami takimi jak maglownica do prasowania (do kupienia na gastroprodukt.pl/magiel-przemyslowy) i stoły prasowalnicze. Dzięki nim obrusy, ręczniki i inne tekstylia trafią do gości w doskonałym stanie - idealnie czyste i niepogniecione. To pozwoli zbudować i zachować prestiżowy charakter obiektu jako firmy dbającej o detale. Maglowanie i prasowanie materiałów ma duże znaczenie również ze względu na higienę. Poddanie ich wysokiej temperaturze skutecznie likwiduje bakterie, wirusy i grzyby, przez co łatwiej jest spełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy sanitarne. 

Każdy właściciel hotelu lub innego obiektu noclegowego, a także restauracji używającej obrusów już na etapie kompletowania wyposażenia staje przed koniecznością wyboru wydajnego i niezawodnego sprzętu do suszenia. Maszyna tego typu powinna być dostosowana do mocy przerobowych, którymi dysponuje dana pralnia, musi również zapewniać doskonały wygląd ubrań. Jak wybrać takie urządzenie? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze suszarki przemysłowej?

Suszarka przemysłowa - jak działa? Czemu warto wyposażyć w takie urządzenie pralnię przemysłową?

Suszarki przemysłowe (ich szeroki wybór znajdziemy na gastroprodukt.pl/suszarki-przemyslowe) to urządzenia działające na podobnych zasadach, co modele przeznaczone do suszenia w warunkach domowych. Różnice tkwią przede wszystkim w specyfikacji, która jest dostosowana do wymagań pralni komercyjnych lub działających we wspomnianych obiektach hotelowych itp. Najważniejszą cechą suszarek przemysłowych w stosunku do domowych jest ładowność. Profesjonalne modele pozwalają na załadunek prania o wadze dochodzącej nawet do 90 kilogramów. Wyższe temperatury pracy oraz bardziej zaawansowane tryby pracy umożliwiają zaś suszenie różnych, nawet wrażliwych tkanin, a przy tym suszarka przemysłowa nadal jest stosunkowo prosta w obsłudze.

Suszarki przemysłowe - najważniejsze parametry. Jak wybrać suszarkę, by korzystać z niej w wydajny i całkowicie bezpieczny sposób?

Suszarka przemyslowa powinna być dostosowana do warunków, w których będzie eksploatowana - przede wszystkim tego, jak często odbywa się pranie, jakie są jego ilości oraz jakie rodzaje tkanin trafiają do suszarki. Nie bez znaczenia jest też to, jakiej marki jest dana maszyna - świadczy o jej trwałości oraz niezawodności. Jeśli chodzi o parametry, który przy wyborze suszarek mają największe znaczenie, na pewno należy wspomnieć o:

  • poborze energii do suszenia: suszarka przemysłowa ma spory pobór mocy. Przy wyborze konkretnego modelu powinniśmy więc sprawdzić jego klasę energetyczną. W dłuższej perspektywie najlepszym rozwiązaniem okazują się suszarki przemysłowe z klasą A++. Są wprawdzie nieco droższe, ale dzięki obniżonemu zużyciu energii taka inwestycja szybko się zwraca;
  • wielkości bębna: suszarki powinny umożliwiać załadunek dopasowany do mocy przerobowych pralni. W przypadku modeli przemysłowych, wartość ta waha się między 10, a 90 kilogramami prania;
  • sposobie generowania temperatury: nowoczesne suszarki przemysłowe mogą być wyposażone w nagrzew parowy, elektryczny i gazowy. Jeśli chodzi o stosunek kosztów eksploatacji do wydajności, najlepiej wypadają te ostatnie.

Suszarka przemysłowa i inne urządzenia pralnicze niezbędne w pralniach przemysłowych 

Wybierając suszarkę przemysłową (wraz z innymi urządzeniami pralniczymi, można zamówić je na gastroprodukt.pl/urzadzenia-pralnicze), warto też dowiedzieć się, jakie możliwości oferują poszczególne dostępne na rynku rodzaje tych urządzeń. Jeśli chodzi o sposób suszenia, wyróżniamy następujące kategorie suszarek:

  • suszarki przemysłowe wywiewne: ich działanie opiera się na odprowadzeniu wilgoci specjalnym wężem. Woda powstają w procesie suszenia nie zalega we wnętrzu urządzenia, co znacznie przyspiesza cały proces;
  • suszarki przemysłowe kondensacyjne: kolejny sposób na pozbycie się wilgoci z bębna jest jej skroplenie i odprowadzenie do kondensatora. Kiedy suszenie dobiegnie końca, pojemnik kondensatora można po prostu wyjąć, a wodę wylać do zlewu lub odpływu;
  • suszarki przemysłowe kondensacyjne z pompą ciepła: poza kondensatorem, suszarka tego typu wyposażona jest również w pompę ciepła, która odzyskuje dużą część energii. To pozwala zminimalizować koszty jej eksploatacji oraz szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Suszarki przemysłowe. Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę, wybierając suszarkę przemysłową?

Suszarka przemysłowa, by zapewnić sprawne działanie pralni, powinna oferować również dodatkowe funkcje oraz tryby suszenia. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, najważniejsze okazują się programy do suszenia tkanin takich jak jedwab czy wełna, wymagających specjalnego traktowania. Zaawansowane modele, zapewniają ponadto możliwość regulacji tempa suszenia, dwukierunkową pracę bębna, zapobiegającą gnieceniu i skręcaniu materiałów oraz ustawienie końcowej wilgotności wsadu. 

ZOBACZ też: Kto był #SuperPiłkarzem meczu? (WYNIKI)