Raport młodzieżowców: 90 minut Bukowskiego

13.09.2022 (17:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2022/8/bukowskisawicki_630ce3ef265d0.jpg

fot.: Rafał Sawicki

Zwycięstwo Jagiellonii Białystok ze Stalą Mielec 4:0 zamknęło 9. kolejkę ekstraklasy. Na boiskach działo się naprawdę wiele, ale niekoniecznie z udziałem młodzieżowców. Chociaż w barwach Śląska od pierwszej do ostatniej minuty zagrał Adrian Bukowski. Zapraszamy na Raport Młodzieżowców.  

W minionej kolejce zagrało 43 młodzieżowców, którzy na murawie spędzili łącznie 2138 minut. Najwięcej czasu po raz kolejny zgromadzili piłkarze Zagłębia Lubin (226 minut). Miedziowi już po dziewięciu meczach przekroczyli już 2/3 limitu, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Śląsk w tej statystyce prezentuje się daleko za lokalnym rywalem (790 minut). Najwięcej młodzieżowców w jednym zespole zobaczyliśmy w poniedziałek w Białymstoku. Po stronie Jagiellonii zagrało aż pięciu młodzieżowców 

BUKOWSKI OD PIERWSZEJ MINUTY 

Przed meczem z Lechią Gdańsk urazu doznał Petr Schwarz. Jego miejsce zajął właśnie Adrian Bukowski, który już tydzień temu wybiegł na boisko w spotkaniu ze Stalą Mielec. 19-latek rozegrał pierwszy raz w pierwszej drużynie pełne 90 minut. Występ nie był ani dobry, ani zły. Jego występ trzeba potraktować jako nabieranie cennego doświadczenia. 

Przede wszystkim cieszą trzy punkty. To jest oczywiście najważniejsze. Ale jestem też zadowolony z pełnych dziewięćdziesięciu minut na boisku. Zmierzyłem się z tym tempem na najwyższym poziomie rozgrywkowym w kraju i mimo, że oczywiście wciąż jest pole do poprawy, to ogólnie oceniam ten debiut pozytywnie

 powiedział po meczu przyjaźni sam Bukowski. 

WIELKI PECH CZYŻA I SMOLIŃSKIEGO 

W meczu pomiędzy Wartą Poznań a Zagłębiem Lubin (2:2), asystę na swoje konto zapisał Łukasz Łakomy, a bramkę po wejściu na boisko strzelił Rafał Adamski. W sobotę czerwoną kartkę w doliczonym czasie gry otrzymał Ariel Mosór, który sfaulował Rafała Janickiego w taki sposób, że obrońca Górnika Zabrze musiał opuścić boisko na noszach ( prawa stopa wygięła się w bardzo nienaturalny sposób, co spowodowało poważną kontuzję). O dużym bólu mogą za to mówić Szymon Czyż (Raków Częstochowa) i Kacper Smoliński (Pogoń Szczecin). 21-latek w meczu z Legią Warszawa (4:0) zerwał więzadła krzyżowe, a pomocnik Portowców w meczu z Lechem Poznań (2:2) po trzech minutach od wejścia na murawę, musiał ją szybko opuścić z powodu uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego. W obu przypadkach, leczenie potrwa około pół roku, więc w 2022 roku nie zobaczymy ich już w ekstraklasie. 

Kliknij w grafikę, by ją powiększyć 

MŁODZIEŻOWCY - PRZEPISY 2022/2023

Od rozpoczęcia sezonu 2022/2023 zmienił się przepis dotyczący młodzieżowca ekstraklasie. Kluby muszą wypełnić limit 3000 minut zawodników urodzonych w 2001 roku oraz młodszych. Drużyny nie są jednak do tego zmuszone – opcją pozostaje zapłacenie kary finansowej:

  • od 3000 minut: brak kary
  • 2500 – 2999 minut: kara 0,5 mln złotych
  • 2000 – 2499 minut: kara 1 mln złotych
  • 1000 – 1999 minut: kara 2 mln złotych
  • 0 – 999 minut: kara 3 mln złotych

ZOBACZ też: Defensywa pod lupą. Co możemy powiedzieć po dziesięciu meczach Śląska?