Śląsk powinien stracić 12 goli więcej, czyli co nieco o xG

04.01.2021 (10:40) | Jakub Luberda
uploads/images/2020/1/bramka1_5e30b05ecef09.jpg

fot.: Marcin Polański

Przerwa zimowa to czas, podczas którego należy podsumować dotychczasowe dokonania, a także wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski oraz skorygować niedziałające do tej pory elementy. Podczas gdy klubowi analitycy wraz ze sztabem zastanawiają się, jak przygotować, a także wzmocnić zespół przed nadchodzącą rundą, my postanowiliśmy przyjrzeć się pewnej niepokojącej dla Śląska statystyce, jaką jest xG. 

Czym jest xG?

Statystyka xG (expected goals) jest statystyką, mającą pomóc przeanalizować szanse na zdobycie gola w meczu. Każdy oddany w trakcie spotkania strzał ma swoją wartość, która ma odwzorowywać prawdopodobieństwo umieszczenia piłki w bramce. System obliczający takie prawdopodobieństwo bierze pod uwagę czynniki takie jak: miejsce oddanego strzału, odległości od bramki i kąt, pod którym zawodnik uderzał, część ciała, którą został wykonany strzał, szybkość ataku i podanie poprzedzające strzał. Upraszczając wszystko w dwóch słowach, możemy powiedzieć, że xG to przewidywane gole. 

Statystyka xG w spotkaniach Śląska.

Na potrzebę tekstu stworzyliśmy tabelę, która ma ułatwić analizę rozegranych w tym sezonie meczów. Współczynnik xG został wzięty z pomeczowych raportów InStat dostępnych na stronach ekstraklasy, a także udostępnianych przez nas po każdym rozegranym przez Śląsk spotkaniu. W tabeli przedstawieni zostali rywale według kolejek, wyniki, jakim zakończyły się mecze, xG Śląska oraz rywala, a także wynik, jakim według tego współczynnika powinno zakończyć się spotkanie. Wpisując wynik, dokonano zaokrąglenia (przykładowo xG na poziomie 1,49 = 1 gol, 1,50 = 2 gole). Na zielono zaznaczono zwycięstwa wrocławian, a na pomarańczowo porażki. 

Jak można zauważyć, Śląsk wypada w tej statystyce bardzo miernie. Wrocławianie według xG są piekielnie skuteczni (łączne xG wynosi 21,36, czyli tyle, ile rzeczywiście Śląsk zdobył goli), lecz powinni stracić aż 12 bramek więcej. Analizując poszczególne spotkania, ciekawe jest to, że bezbarwny mecz z Wisłą Płock powinien zostać wygrany 3:2, a chociażby bardzo dobre zawody z Cracovią według xG zakończyłyby się zaledwie remisem.

Ligowa tabela uwzględniająca wyniki według xG.

Puszczając już nieco wodzę fantazji, postanowiliśmy stworzyć również wirtualną ligową tabelę, która uwzględnia wyniki osiągane przez Śląsk według xG. Każdemu z rywali zostały dodane, lub odjęte punkty wraz z bramkami w zależności od różnicy rzeczywistego wyniku od tego, który wynika ze statystyki. Oczywiście należy patrzeć na taką tabelę z przymrużeniem oka, gdyż zaktualizowana została ona jedynie o wyniki wrocławian, a nie wszystkich drużyn. W pierwszej kolejności zobaczyć możecie aktualną ligową tabelę, a pod nią wirtualna, oparta o wyniki Śląska na podstawie xG.

Czy xG jest miarodajne?

Należy pamiętać, że expected goals powinno się traktować bardziej jako wskazówkę, niż realny wyznacznik. Statystyka ta nie uwzględnia wszystkich sytuacji oraz zmiennych. Skupia się ona jedynie na analizie strzałów, a nie całej akcji, więc przykładowo, jeśli napastnik, mający przed sobą jedynie pustą bramkę, nie trafi w podawaną mu piłkę, to taka sytuacja nie zostanie uwzględniona. Do xG musimy więc podchodzić z pewnym dystansem. O tym, jak duży będzie ten dystans, zdecydujecie już sami.

 

ZOBACZ też: Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.