Śląsk rozbudowuje skauting!

08.09.2023 (06:00) | Franciszek Wiatr
uploads/images/2023/6/DSC_3514_6494838ecabcb.jpg

fot.: Gleb Soboliew

Jak poinformował na X dyrektor sportowy David Balda, dział skautingowy Śląska zostanie solidnie wzmocniony. Przybliżył on także sylwetki nowych skautów. Na taką wiadomość kibice czekali od dawna, oczekując od klubu rozbudowy skautingu. 

Dział skautingu w Śląsku Wrocław zostanie rozbudowany - dzięki temu, klub będzie mógł bardziej efektywnie wyszukiwać nowych zawodników. W nadchodzącym czasie do dyspozycji będzie czterech skautów. Do Mateusza Sitka, od 1 września dołączyli Paweł Belina oraz Jan Hornik, a od 1 października dołączy także Oskar Jasiński.

 - Chcemy razem zbudować jedno z najskuteczniejszych biur scoutingowych w Polsce. Swoich współpracowników dobierałem na podstawie charakteru, wiedzy i umiejętności oraz zdolności do intensywnej roboty. Nie każdy jest w stanie utrzymać moje wymagania i tempo pracy. A to konieczne. W codziennej pracy korzystamy i korzystać będziemy z nowoczesnych narzędzi tj. data scouting, video scouting, event data, tracking data, fitness data, artificial intelligence, ale i tak najważniejsza będzie dla nas obserwacja na żywo

- pisze David Balda, którzy przedstawił także krótką charakterystykę nowych skautów:

"Mateusz Sitek, w Śląsku od 2022 roku. Od mojego przyjścia wykonuje ogromną pracę, ciągle się rozwija i wspiera mnie w robocie, wytrzymuje tempo, a to ze mną nie jest łatwe. Uczestniczył w weryfikacji m.in. Nahuela czy Yeboaha. W tym okienku był zaangażowany przy wszystkich transferach. Uczestniczył w wielu zagranicznych stażach, np. Benfice, Chelsea, QPR czy Belenenses. Bierze też udział w programie UEFA ELITE SCOUTING PROGRAMME, gdzie funkcjonują najlepsi skauci i dyrektorzy sportowi w Europie."

"Paweł Belina, przez cztery ostatnie lata związany był z Rakowem. Pod obserwacją miał przede wszystkim kraje Beneluksu, Ukrainę i Bałkany. I w związku z tym, obserwował m.in.Vladana Kovacevicia, Giannisa Papanikolau czy Vladyslava Kochergina (kluczowi zawodnicy Rakowa). Wcześniej szlifował wiedzę, m.in. na stażu w PSV Eindhoven."

"Jan Hornik, przez ostatnie 4,5 roku pracował najpierw jako skaut, a potem jako dyrektor renomowanej agencji GLOBAL SPORTS. Uczestniczył w transferze do Groningen Samuela Dikosa (młodzieżowy reprezentant Słowacji, urodzony w 2006 r.) czy do Feyenoordu - Leo Sauera (rocznik 2005, już zadebiutował w Eredivisie). Oprócz tego był na stażach w Ajaxie, AS Roma czy Juventusie. Skupia się na wyszukiwaniu młodych zawodników. Uważa, że 80% dobrego piłkarza to jego głowa, 20% to jego talent i ciężka praca."

"Oskar Jasiński, przez 5.5 roku w Rakowie Częstochowa. Przechodził przez szczeble od II ligi aż do ekstraklasy. Dołożył cegiełkę do transferów Kamila Piątkowskiego (rekordowe odejście z Rakowa – sprzedany za 5 milionów euro) czy Tomasa Petraska (wieloletni kapitan drużyny z Częstochowy). A potem kolejne trzy lata - wspierał indywidualną analizą zawodników agencji KFM."

Trzymamy kciuki za jak najlepszą efektywność nowego działu skautingu.

ZOBACZ też: Rozkład jazdy

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.