Śląsk wprowadzany na międzynarodowe salony. Załęczny i Balda działają

28.03.2024 (16:00) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2024/3/baldatransferroom_65fb8434a26ee.jpeg

fot.: TransferRoom

Przerwa na kadrę to zawsze chwila mniejszej intensywności dla piłkarzy, lecz nie dla klubowych działaczy. Prezes Patryk Załęczny i dyrektor David Balda w ostatnim czasie, mieli okazję reprezentować Śląsk Wrocław na międzynarodowych konferencjach, w których udział brali delegaci dużych marek piłkarskich. 

Przerwa reprezentacyjna była pracowitym i z pewnością ciekawym okresem dla Patryka Załęcznego i Davida Baldy. Obaj udali się za granicę, by reprezentować wrocławski klub na dwóch dużych konferencjach sportowych. Prezes Załęczny udał się do Londynu na International Sports Convention, a dyrektor Balda poleciał do stolicy Włoch na Transferroom Summit Rome + Online.

LONDYŃSKA LEKCJA MARKETINGU

Prezes WKS-u wybrał się na coroczny konwent sportowy, organizowany przez ISC (International Sport Convention). Jest to impreza funkcjonująca od 2009 roku, a jej celem jest pomoc w rozwoju biznesu opierającego się na sporcie.

- Działamy w branży sportowej, a także w branżach wspierających i wnoszących wkład w sport. Dbamy o rozwój i biznes sportu. Naszym celem jest pomoc w rozwinięciu twojego biznesu. Dążymy do tego poprzez konferencje, eventy, seminaria i tym podobne. Gdy pomyślnie realizujemy naszą misję, to zarówno twój jak i nasz biznes robi postępy. Wtedy jest sytuacja win-win, na tym polega biznes

- możemy przeczytać na stronie internetowej ISC.

Tegoroczny event miał miejsce w dniach 20 oraz 21 marca na londyńskim stadionie, należącym do Tottenhamu. Patryk Załęczny poinformował o swojej obecności za pomocą portalu X. Prezes Trójkolorowych miał okazję posłuchać nie byle kogo, prelegentami byli chociażby:

 • Dariusz Maciołek (dyrektor marketingu w BNP Paribas, określany najlepszym dyrektorem marketingu w Polsce)
 • Luis Villas-Boas Pires (dyrektor ds agentów w FIFIE)
 • Abi Ijasanmi (była dyrektor generalna CAF)
 • Theresa Seegerer (działaczka Bayernu Monachium, wcześniej Manchester City i Tottenham)

Konwent w większości dotyczył piłki nożnej. Poruszano na nim między innymi kwestie wizerunkowe i marketingowe. Śląsk nie był jedyną polską drużyną obecną na tym wydarzeniu. Wyjazd został zorganizowany przez Ekstraklasę w ramach wygranej w konkursach organizowanych przez ligę za podejmowane działania marketingowe w poprzednim sezonie.

- Dwudniowa konferencja w Londynie, która odbywała się na stadionie Tottenhamu była niesamowitą możliwością wymiany doświadczeń, nawiązaniem kontaktów biznesowych, wysłuchaniem wielu ciekawych prelegentów z szefem agentów piłkarskich Luisem Villa-Boasem Piresem na czele. Każdy dzień obfitował w kilkanaście spotkań, które dotyczyły pionu sportowego – wprowadzonych już zmian w przepisach, możliwych zmianach, które mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości, czy także problemach, z jakimi boryka się piłkarska centrala. Ponadto, na konferencji znalazło się wielu panelistów, którzy piastują wysokie stanowiska w swoich podmiotach w obszarach marketingu i sprzedaży, opowiadając o podejmowanych działaniach i przekazując unikatową wiedzę, którą postaramy się przełożyć na nasz wrocławski rynek. Tego typu konferencje, na które udało nam się uzyskać bilety za sprawą naszej rodzimej Ekstraklasy, pozwalają szerzej spojrzeć na bieżące tematy, ale także gruntować markę Śląska Wrocław poza granicami naszego kraju, co w przyszłości może tylko przynieść wymierne profity

- mówi nam prezes Załęczny.

SPEED DATING BALDY

WKS był także obecny w Rzymie na piłkarskim wydarzeniu Transferroom Summit Rome + Online. Wojskowych reprezentował David Balda, który na łamach portalu X obszernie opisał swój pobyt we Włoszech. Event polegał na piętnastominutowych spotkaniach przedstawicieli dwóch klubów przy danym stoliku. Takich spotkań dyrektor odbył ponad 20. David Balda miał okazję porozmawiać między innymi z delegatami RB Lipsk, Brentford FC, Flamengo, Atlanta United i KAA Gent. Cały proces krótkich spotkań został nazwany "speed datingiem".

Na evencie obecni byli przedstawiciele takich klubów jak Manchester City, Newcastle, Sevilla, Villareal i Wolfsburg. Nie zabrakło także polskich akcentów, przybyli działacze Pogonii Szczecin, Rakowa Częstochowa, Cracovii, Stali Mielec, Warty Poznań, Legii Warszawa oraz ŁKS-u Łódź. We wpisie dyrektora Śląska podano, że w wydarzeniu brało udział:

 • 640 uczestników (kluby + agenci)
 • 90 lig
 • 58 krajów
 • 4421 spotkań

- Całość opiera się na nawiązywaniu kontaktów, pogłębianiu istniejących, nawiązywaniu partnerstw, zdobywaniu nowych informacji na temat innych rynków (jakość, styl, tempo, wysokość płac). Ekstraklasa ma umowę z TransferRoomem i uważam, że to świetne, że coś takiego istnieje (...). Niektórzy korzystają z tej platformy więcej, inni mniej, my zgodnie z danymi jesteśmy z pewnością w pierwszej trójce i zamierzamy kontynuować, ponieważ dzięki tej aplikacji nasz proces rekrutacji został przyspieszony i zwiększona jego efektywność

- pisze Balda.

CORAZ AKTYWNIEJSI ZA GRANICĄ

Okazuje się jednak, że to nie były jednorazowe delegacje na międzynarodowe konferencje. Dyrektor sportowy Śląska, również na platformie X, przedstawił plany na kolejne zagraniczne wyjazdy. Łącząc je z powyższymi eventami, powstaje nam ciekawy harmonogram wydarzeń z udziałem przedstawicieli WKS-u:

 • marzec: ISC (Londyn), Transferroom Summit Rome + Online (Rzym)
 • kwiecień: Budapest Football Forum (Budapeszt) - Balda będzie prelegentem
 • maj: Football Transfer Forum (Manchester)

Warto zaznaczyć, że dyrektor Balda stara się dbać o stałe podwyższanie reputacji i budowanie marki Śląska za granicą. Pod wodzą Baldy i Załęcznego, skauci poszukują zawodników dla wrocławian w wielu krajach.

- Celem jest także zapisanie się na piłkarską mapę Europy, aby Śląsk Wrocław budował markę także poza granicami Polski i był coraz bardziej atrakcyjny zarówno dla kibiców, jak i zawodników. Budowanie marki możemy osiągnąć poprzez wyniki, europejskie puchary, historię sprzedaży zawodników, ale także udział w europejskich konferencjach, prezentacjach i seminariach, co również jest moim zadaniem

- tak Balda za pośrednictwem mediów społecznościowych komentuje zagraniczną działalność Śląska.

Co sądzicie o obecności Śląska na tego typu wydarzeniach? Czy brakowało tego w poprzednich latach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

ZOBACZ też: Przerwa na kadrę. Podsumowanie występów Wojskowych

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.