Spodziewane nominacje – Śląsk bez wyróżnień

04.05.2021 (18:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2019/12/pilka-uniformajpg_5dfa32560edac.jpg

fot.: Ekstraklasa

Sezon ekstraklasy tradycyjnie zostanie zwieńczony galą, podczas której uhonorowani zostaną najlepsi piłkarze i trenerzy mijającego roku. W żadnej z sześciu ogłoszonych kategorii nie ma przedstawiciela Śląska, ale jest wychowanek zielono-biało-czerwonych. 

Brak nominacji dla piłkarzy wrocławian po sezonie 2020/2021 nie stanowi większej niespodzianki. Śląsk co prawda drugi rok z rzędu prawdopodobnie zakończy ligę w górnej połowie tabeli (brakuje mu do tego punktu), a to wcześniej zdarzało się bardzo rzadko, mijające rozgrywki dla klubu z Oporowskiej były jednak cokolwiek burzliwe. Wrocławianie nie wykreowali żadnej gwiazdy ligi, aktualnie już po raz drugi w tym roku notują wstydliwą mini-serię dwóch kolejnych meczów bez gola, a chimeryczna gra w połowie marca doprowadziła do zmiany szkoleniowca. Vitezslava Lavickę zastąpił Jacek Magiera i choć ciągle ma szansę włączenia się do walki o pucharowe 4. miejsce, priorytetem jest jednak budowa bazy pod przyszły sezon.

Magiera rzecz jasna miał zbyt mało czasu na włączenie się do walki o tytuł trenera sezonu, jednak to właśnie rozstrzygnięcie podczas Gali Ekstraklasy powinno wywołać największe emocje. Do nagrody nominowali zostali opiekunowie Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa, Warty Poznań, Pogoni Szczecin i Piasta Gliwice, a każdy z nich w tym sezonie dokonał czegoś takiego, co może napawać go nadzieją na wywalczenie statuetki. Ciekawie powinno być również przy okazji wyboru najlepszego golkipera sezonu – wśród piątki już dziś wyróżnionych znaleźli się Dominik Hładun, Artur Boruc, Dante Stipica, Frantisek Plach oraz Dusan Kuciak.

Brak nominacji dla piłkarzy Śląska nie oznacza braku powodów do przynajmniej umiarkowanej satysfakcji kibiców ze stolicy Dolnego Śląska. Szansę na wywalczenie nagrody  dla najlepszego napastnika sezonu 2020/2021 ma bowiem Kamil Biliński. Snajper Podbeskidzia, który w niedawnym meczu Górali na Stadionie Wrocław (3:4) przypomniał się dawnemu pracodawcy bramką, w bieżącym sezonie cieszył się już z 11 trafień. Skuteczniejszym Polakiem w ekstraklasie jest tylko również nominowany Jakub Świerczok, a poza nimi na tytuł najlepszego napastnika sezonu liczą jeszcze przyszły król strzelców Tomas Pekhart, Mikael Ishak oraz Jesus Imaz.

Jak informuje Ekstraklasa SA, wyboru laureatów dokona 17-osobowa kapituła dziennikarzy oraz ekspertów, którzy mogą oddawać głosy na trzech ich zdaniem najlepszych w każdej kategorii do końca przedostatniej kolejki sezonu. Ostateczne rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone podczas tradycyjnej, choć tym razem organizowanej oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym, Gali Ekstraklasy w poniedziałek 17 maja o 20:30.

BRAMKARZ SEZONU - nominacje:

Dominik Hładun (Zagłębie Lubin)

Artur Boruc (Legia Warszawa)

Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk)

Frantisek Plach (Piast Gliwice)

Dante Stipica (Pogoń Szczecin)

OBROŃCA SEZONU - nominacje:

Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa)

Jakub Bartkowski (Pogoń Szczecin)

Josip Juranović (Legia Warszawa)

Filip Mladenović (Legia Warszawa)

Benedikt Zech (Pogoń Szczecin)

POMOCNIK SEZONU - nominacje:

Marcin Cebula (Raków Częstochowa)

Luquinhas (Legia Warszawa)

Filip Starzyński (Zagłębie Lubin)

Mateusz Szwoch (Wisła Płock)

Bartosz Kapustka (Legia Warszawa)

NAPASTNIK SEZONU - nominacje:

Kamil Biliński (Podbeskidzie Bielsko-Biała)

Mikael Ishak (Lech Poznań)

Jakub Świerczok (Piast Gliwice)

Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok)

Tomas Pekhart (Legia Warszawa)

TRENER SEZONU - nominacje:

Marek Papszun (Raków Częstochowa)

Czesław Michniewicz (Legia Warszawa)

Kosta Runjaić (Pogoń Szczecin)

Piotr Tworek (Warta Poznań)

Waldemar Fornalik (Piast Gliwice)

PIŁKARZ SEZONU - nominacje:

Tomas Pekhart (Legia Warszawa)

Filip Mladenović (Legia Warszawa)

Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa)

Jakub Świerczok (Piast Gliwice)

Dante Stipica (Pogoń Szczecin)

ZOBACZ też: Prowizje dla menadżerów – Śląsk w czołówce ligi