Statystyki nie kłamią: Raków Częstochowa

01.12.2023 (14:00) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2023/11/KoPa_RakCzeSlaWro_10032023_-38_640c6e6e5fb01_65690890431ed.jpg

fot.: Paweł Kot

W niedzielę czeka nas starcie na szczycie ekstraklasy. Śląsk Wrocław w obecności 40 tysięcy kibiców podejmie Raków Częstochowa, czyli obecnego mistrza Polski. Na czyją korzyść wypadają statystyki? 

Niezależnie od wyniku niedzielnego spotkania, Śląsk zapewnił sobie tytuł mistrza rundy jesiennej. Wrocławianie kontynuują świetną passę meczów bez porażki. Licznik póki co stanął przy trzynastu spotkaniach. Dodatkowo WKS w 20 ostatnich ligowych potyczkach strzelał minimum jednego gola. Wisienką na torcie jest seria dwóch kolejek bez straty bramki. Zespół Jacka Magiery w listopadzie zaledwie raz wyciągał piłkę z siatki. Z kolei obrońca tytułu mistrza Polski przeżywa w ekstraklasie nie najlepszy okres. Dwa ostatnie mecze Rakowa to remisy 1:1, a w pięciu ostatnich kolejkach udało im się wygrać raz (z Zagłębiem Lubin 5:0). Mimo to nie można częstochowianom odmówić umiejętności, o czym świadczy czwarte miejsce w ligowej tabeli. 

Raków w tym sezonie ekstraklasy zdobył 31 bramek, co stanowi drugi najlepszy wynik w lidze. Wrocławianie pod tym kątem są gorsi o trzy gole. Medaliki są gorsze o cztery stracone trafienia w defensywie, bowiem WKS jest najlepszą drużyną w obronie, tracąc w tym sezonie 13 bramek. Raków stracił ich 17.

W poprzednim sezonie zespół spod Jasnej Góry był sporym utrapieniem dla Śląska. Ekipy mierzyły się ze sobą dwukrotnie i każdy mecz kończył się porażką Trójkolorowych 1:4. Ostatnie zwycięstwo wrocławian z Rakowem miało miejsce 5 grudnia 2020 roku, kiedy na swoim obiekcie wygrali 1:0 za sprawą bramki Bartłomieja Pawłowskiego. Jest to również jedyne zwycięstwo WKS-u z mistrzami Polski od momentu ich awansu do ekstraklasy.

Po raz drugi w tym sezonie na domowy mecz Śląska stawi się komplet publiczności. Szacuje się, że na zielonych krzesełkach zasiądzie około 40 tysięcy osób. W takim przypadku średnia frekwencja Wojskowych wzrośnie z 22 370 do około 24 600 fanów. Jest to niebywały wynik w porównaniu do poprzednich lat.

Jedno jest pewne: po raz drugi w tym sezonie czeka nas niesamowita atmosfera na Tarczyński Arenie i pozostaje mieć nadzieję, że mecz zakończy się podobnie, jak ten z 21 października, gdy niesiony dopingiem trybun Śląsk pokonał Legię Warszawa 4:0. 

Mecz 17. kolejki ekstraklasy Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa rozpocznie się w niedzielę 3 grudnia o godzinie 17:30.


Statystyki przed meczem Śląsk - Raków:

  • miejsce w tabeli (liczba punktów): 1 (36) - 4 (28)
  • zdobyte bramki: 28 - 31
  • stracone bramki: 13 - 17
  • posiadanie piłki: 41.5% - 54.7%
  • czyste konta: 7 - 6

ZOBACZ też: Głosy z sieci: ''Cała Polska w cieniu Śląska!''

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.