Tworek: To nie będzie żaden mecz testowy

20.05.2022 (13:57) | Bartosz Królikowski
uploads/images/2022/3/pt6_6233a72258ddd.png

fot.: Paweł Kot

Przed nami ostatnia kolejka ekstraklasy. Śląsk Wrocław jest już pewny utrzymania, dlatego z Górnikiem Zabrze po raz pierwszy od dawna, WKS zagra bez większej presji na sobie. Na przedmeczowej konferencji prasowej trener Piotr Tworek wypowiedział się między innymi o podejściu do spotkania z zabrzanami, sytuacji kadrowej zespołu i potencjalnym występie Karola Borysa. 

Jak wygląda sytuacja kadrowa przed meczem?

Wiemy że nie zagrają Tamas, Mączyński i Exposito, którzy będą pauzować za żółte kartki. W ciągu tygodnia kontuzji eliminujących ich z meczu doznali Caye Quintana oraz Victor Garcia. Co do Karola Borysa to będzie w dwudziestce, mogę to już oficjalnie podać. A w jakim wymiarze czasowym, to się jeszcze okaże. Daniel Leo Gretarssona jest gotowy do gry i również będzie w kadrze meczowej na starcie z Górnikiem Zabrze.

Jak podchodzicie do tego meczu? Pełne skupienie, czy nieco spokojniejsze, luźniejsze podejście?

Nie wygraliśmy jeszcze na własnym boisku za mojej kadencji, także zrobimy wszystko by ostatecznie zatriumfować. Nie będzie to traktowane jako mecz testowy, żaden sparing, czy okres przygotowawczy. 

Jakub Iskra dostanie szansę?

Nie wiem czy będzie to dla niego szansa, takowe były przez cały sezon. Gdyby zostały wykorzystane wcześniej, to dziś nie mówilibyśmy o tym w taki sposób.

Jak będzie wyglądać ofensywa? Pracowaliście mocniej z Piaseckim po jego niewykorzystanych sytuacjach w Mielcu?

Mamy zgłoszonego do meczowej dwudziestki Sebastiana Bergiera, który będzie brany pod uwagę do gry. Co do Fabiana to nie tylko on był nieskuteczny. Mieliśmy mnóstwo okazji, dużo rzeczy które mogliśmy zrobić lepiej, także to nie że tylko Fabian.

Czy uczulał pan piłkarzy na brak VAR?

Nigdy w żaden szczególny sposób nie przygotowywaliśmy naszych zawodników do Varu czy jego braku. Natomiast myślę że piłkarze są już do tego przyzwyczajeni i potrafią się przystosować, niezależnie czy ten system jest czy go nie ma.

Czytał pan Tweeta ministra sportu po meczu ze Stalą?

Jestem również na Twitterze, nie komentuję ale czytam. Twitter to jest dorma kontaktu między osobami tam obecnymi. Każdy może wyrażać swoje zdanie w preferowany przez siebie sposób, niezależnie czy ktoś się zgadza czy nie.

Spadł kamień z serca po usłyszeniu wyniku Wisły Kraków w Radomiu (2:4)?

To był trudny moment w autokarze, ten po ostatnim gwizdku w Mielcu, do ostatniego gwizdka w Radomiu. Potem poczuliśmy ulgę, bo trudno jej nie poczuć. Dzięki temu możemy grać bez presji, co widać było po piłkarzach na treningach. Mam nadzieję że pokażemy to na boisku, bo trening to trening, ale najważniejszy jest mecz.

Co z piłkarzami, którym kończą się kontrakty?

Proszę wybaczyć, ale przed ostatnim meczu nie usłyszycie nic konkretnego w tej sprawie. Takie decyzje będą komunikowane po meczu, także proszę o cierpliwość.

Ma pan w sobie już spokój przed ostatnim meczem, czy będzie mobilizacja żeby wygrać ostatni mecz u siebie?

Jestem obecnie najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Zrealizowałem cel jaki został przede mną postawiony, nie zapunktowaliśmy tylko w dwóch meczach jakie rozegraliśmy, choć wiemy że też tych zwycięstw było bardzo mało. Ale ostatecznie liczy się wynik. Zdajemy sobie sprawę, że te ostatnie mecze mogą być postrzegane jako testowe, ale dla nas każdy mecz jest o coś. Chociażby o korzyści finansowe, które są wyższe z każdym miejscem. Nie bylibyśmy profesjonalni, gdybyśmy podeszli do czegoś na pół gwizdka.

Czy Mariusz Pawelec i Piotr Celeban dostaną jakieś pożegnalne minuty przed własną publicznością?

Mam ogromny szacunek do każdego piłkarza. Widzę ich pracę w treningu, ich poświęcenie, ich człowieczeństwo. Zawsze będę ten szacunek miał. Wiem ile Mariusz i Piotrek dali temu klubowi, pamiętam ich mecze gdy grali w pierwszym zespole. Teraz mają inną rolę, ale dalej przy tym Śląsku są i mają wiedzę, którą mogą się dzielić. Nie wiem jakie są ich dalsze plany, ale zawsze będę miał szacunek i szkoda że takich charakterów nie ma obecnie więcej.

ZOBACZ też: ''Pożegnalny mecz trenera? On sam nie wie'' (OPINIA EKSPERTA)