Urazy sportowe - najczęstsze kontuzje w sporcie

15.04.2024 (21:23) | Materiał zewnętrzny
uploads/images/2024/4/sportowiec, kontuzja_661d81a51b1bd.jpg

fot.: archiwum

Choć aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści, nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem kontuzji. Niezależnie od poziomu zaawansowania czy uprawianej dyscypliny, każdy sportowiec narażony jest na urazy, które mogą wymusić przerwę w treningach, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak wyglądają kontuzje w sporcie i jak unikać urazy przy uprawianiu sportu? To ma być ogólny evergreen, nie trzeba się absolutnie zagłębiać w szczegółowe medyczne nazwy każdego stawu :)



 

Najczęstsze urazy w sporcie

W momencie uprawiania sportu wiele mięśni, stawów oraz innych części ciała jest narażonych na urazy. Kontuzje sportowe przytrafiają się nie tylko amatorom i osobom uprawiającym sport sporadycznie, ale przede wszystkim profesjonalistom. Jakie są najczęstsze urazy, szczególnie w piłce nożnej?

  • Skręcenie stawu skokowego - To jeden z najczęstszych urazów w ogóle, nie tylko w piłce nożnej. Dochodzi do niego na skutek nadmiernego wygięcia stawu skokowego. Objawy to ból, obrzęk i krwiak. Leczenie zazwyczaj polega na odpoczynku, lodowaniu, kompresji i uniesieniu. Na skręcenia stawu skokowego narażeni są przede wszystkim siatkarze.

  • Naciągnięcie mięśni - Dochodzi do niego na skutek nadmiernego rozciągnięcia lub rozerwania włókien mięśniowych. Objawy to ból, tkliwość i osłabienie mięśnia. Głównym środkiem leczenia jest przede wszystkim odpoczynek. Włókna samoistnie się zrastają przy odpoczynku.

  • Uszkodzenia kolan - Staw kolanowy jest szczególnie narażony na urazy w piłce nożnej. Do najczęstszych uszkodzeń kolan należą: zerwanie więzadeł krzyżowych (ACL), uszkodzenie łąkotki i zapalenie ścięgna rzepki. Dla piłkarzy jest to jedna z częstszych, ale przede wszystkim najgorszych kontuzji. Przerwa od uprawiania sportu może wynieść od kilku do kilkunastu miesięcy. Bywały nawet przypadki, że zerwane ścięgna w kolanie były jednoznaczne z zakończeniem kariery.

  • Zerwanie ścięgna - Wymieniając najczęstsze kontuzje, zerwane ścięgna występują dość często i można je kwalifikować jako poważna kontuzja. Objawy to silny ból, obrzęk i późniejszy krwiak. Leczenie zazwyczaj wymaga operacji.

  • Urazy głowy - Do urazów głowy w piłce nożnej może dojść na skutek uderzenia piłką, głową innego zawodnika lub upadku. W przypadku poważnych urazów głowy może dojść do wstrząsu mózgu. Sędziowie są szczególnie wyczuleni na urazy głosy. W piłce niemal każdy problem związany z głową jest szczególnie zapatrywany przez prowadzących mecze, którzy błyskawicznie wzywają lekarzy. Bardzo często medycy po stwierdzeniu urazu głowy zakazują piłkarzowi dalszy udział w meczu.

  • Kontuzje rąk - W piłce nożnej kontuzje rąk są znacznie rzadsze, choć szczególnie narażeni na nie są bramkarze. Zdarza się jednak, że zawodnicy z pola wybijają barki, doznają stłuczeń, lub w najgorszych momentach łamią kości rąk. Do kontuzji najczęściej dochodzi przy upadkach w trakcie fauli.

Przykłady znanych sportowców z kontuzjami

Urazy sportowe to negatywna część sportu. Szczególnie piłka nożna to dyscyplina, w której urazy są nieuniknione. Nawet najlepsi zawodnicy na świecie nie są na nie odporni. Oto kilka przykładów znanych piłkarzy, którzy zmagali się z poważnymi kontuzjami.

Wśród polskich piłkarzy, przykładem jest Jakub Moder. Reprezentant Polski w kwietniu 2022 roku doznał bardzo poważnej kontuzji kolana. Od razu podjęto decyzję o operacji i rokowano wielomiesięczną przerwę. Rzeczywistość okazała się znacznie brutalna, ponieważ Moder pauzował kilkanaście miesięcy i cały sezon 2022/2023 był poza grą! Piłkarz po pełnym wyleczeniu był stopniowo przyswajany do gry i dopiero kilka miesięcy od wznowienia treningów zaczął grać więcej w coraz większym zakresie czasu.

Zostając przy wątku biało-czerwonych, Arkadiusz Milik dwukrotnie musiał mierzyć się z zerwanymi więzadłami kolana. Napastnik Juventusu w przeszłości przechodził operacje i dwa razy musiał przez wiele miesięcy dochodzić do pełnej sprawności.

Zdarza się jednak, że niektórzy zawodnicy znacznie szybciej odzyskują pełną sprawność po tak poważnej kontuzji. Roberto Baggio w latach 90. również zerwał więzadło i lekarze szacowali, że legendarny włoski piłkarz będzie mógł powrócić do uprawiania sportu po kilku miesiącach. Baggio od momentu doznania kontuzji był już zdrowy po ... 77 dniach.

Nie każdy ma jednak tyle szczęścia i organizmu, który potrafi ekspresowo się regenerować. Idealnym przykładem jest Eden Hazard, który jeszcze kilka lat temu był jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, stając się bohaterem transferu do Realu Madryt. Belg po przeprowadzce do Hiszpanii stał się podatny na kontuzje. Najczęstsze urazy Hazarda to problemy mięśniowe, jednak notował również bardzo długą pauzę po zerwaniu więzadeł. Ostatecznie Hazard przedwcześnie zakończył karierę, co było spowodowane przede wszystkim ciągłymi problemami ze zdrowiem.

Jak więc dobrze widać, sportowcy mogą mieć spore problemy z kontuzjami, które np. wykluczą ich z ważnych turniejów, jak chociażby z Mistrzostw Europy 2024. W interesie krajowych reprezentacji jest to, żeby ich największe gwiazdy, chociażby pokroju Roberta Lewandowskiego czy Wojciecha Szczęsnego (w przypadku Polski) uniknęły kontuzji oraz urazów przed Euro 2024.

Jak wrócić do sprawności?

Urazy sportowe często stopują kariery zawodników, ale niewielki odsetek problemów zdrowotnych przekreśla szanse do dalszego uprawiania sportu. Powrót do sprawności po kontuzji to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak to zrobić, ponieważ każdy uraz jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. W pierwszej fazie ważne jest, aby dać organizmowi czas na regenerację. Czas odpoczynku zależy od rodzaju i stopnia urazu. Gdy organizm jest już wypoczęty, sztab medyczny ustala proces leczenia zależności od urazu może być konieczne leczenie zachowawcze.

Jeżeli kontuzja jest poważna, lekarz prowadzący leczenie może zarządzić operację. Dla zawodników to najgorsza z możliwych wiadomości. Zabieg operacyjny niemal zawsze wiąże się z bardzo długą przerwą i żmudną rehabilitacją. Operacje najczęściej są wykonywane przy zerwaniach więzadeł ACL Rehabilitacja to kluczowy etap powrotu do sprawności. Celem rehabilitacji jest przywrócenie siły, elastyczności i zakresu ruchu w uszkodzonym obszarze. Nie należy zbyt szybko wracać do pełnej aktywności fizycznej. Wszystko trzeba wykonywać stopniowo, aby uniknąć ponownego urazu. W piłce nożnej zawodnicy wracają do gry nawet do dwóch miesięcy po tym, gdy powrócą do treningów. Urazy sportowe konsultowane są również z fizjoterapeutami. To osoby posiadające szeroką wiedzę w zakresie kontuzji. Kluby piłkarskie często zatrudniają cały sztab fizjoterapeutów, którzy ustalają indywidualne oraz grupowe plany rehabilitacji.

ZOBACZ też: Plusy i minusy po meczu z Górnikiem

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.