Wiaty śmietnikowe

01.03.2023 (18:45) |
uploads/images/2023/3/f6131a66679411e66d3722a2dc35f7d4_6403bc6fcfa64.png

fot.: maritom.com

Ile kosztują wiaty śmietnikowe? Czy warto postawić altanę śmietnikową na podwórku?

Wiaty śmietnikowe są świetnym sposobem na zagospodarowanie miejsca przeznaczonego na kosze na śmieci. To estetyczne rozwiązanie nie tylko pomoże w utrzymaniu porządku na podwórku, ale także zabezpieczy kontenery ze śmieciami przed warunkami atmosferycznymi. 

Producent wiat śmietnikowych oferuje konstrukcje w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu można wkomponować ją do każdej przestrzeni. Jakie jeszcze są zalety postawienia altany śmietnikowej? Dowiedzą się tego Państwo z dalszej części artykułu.

  1. Altany śmietnikowe - czym są i jakie są ich rodzaje?
  2. Altana, a warunki atmosferyczne - przed czym chroni altana?
  3. Producent wiat śmietnikowych - ile kosztuje altana śmietnikowa?

1. Altany śmietnikowe - czym są i jakie są ich rodzaje?

Altana śmietnikowa to niewielki budynek z konstrukcji stalowej lub drewnianej. Nie są one obowiązkowe, to znaczy, że wiatę śmietnikową można postawić we własnym zakresie głównie ze względów na walory estetyczne, ale także z myślą o zachowaniu porządku i zabezpieczeniu koszy ze śmieciami przed warunkami atmosferycznymi. O ile ustawienie na podwórku kilku koszy ze śmieciami może nie być korzystne dla wystroju ogrodu, o tyle zgrabna altana pozwoli zachować ogólną estetykę, a przy okazji umożliwi swobodną segregację odpadów.

Producenci oferują różnego rodzaju konstrukcje. Wiata śmietnikowa to jednak najczęściej konstrukcja wykonana ze stalowych elementów przypominających kształtem drewno. Przeważnie występują w kolorach czerni, grafitu, brązu i zieleni, ale często istnieje możliwość zamówienia wiat także w innych kolorach.

Innym popularnym rodzajem wiat, są wiaty drewniane. Mogą być one wykonane z drewna w całości lub w połączeniu z elementami stalowymi. Jeśli chodzi o surowiec używany do ich budowy, najczęściej jest do drewno świerkowe oraz sosnowe.

2. Altana, a warunki atmosferyczne - przed czym chroni altana?

Jak już było wspomniane wcześniej, wiata śmietnikowa to sposób na utrzymanie porządku, ale także zachowanie estetyki poprzez zasłonięcie koszy na śmieci i worków ze śmieciami, które niejednokrotnie nie mieszczą się do pojemników. Dzięki temu posesja pozostaje czysta i nie jesteśmy narażeni na spotkanie z latającymi wokół muchami.

Wiaty śmietnikowe mają jednak jeszcze jedną istotną funkcję. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie odpadów przed warunkami atmosferycznymi na co dzień. Zapobiegają one zalaniu pojemników przez deszcz oraz zasypaniu ich śniegiem zimą. W ciągu lata natomiast chronią je przed wysokimi temperaturami, co wpływa na spowolnienie procesu ich rozkładu. Możemy zatem uniknąć przykrych zapachów psujących się odpadów.

Wiata śmietnikowa może mieć jeszcze inne zastosowanie. Decydując się na odpowiednio dużą konstrukcję, dodatkowo można zyskać zadaszone miejsce do przechowania roweru lub narzędzi ogrodowych. Gwarancję bezpieczeństwa zapewnia zamontowany w drzwiach wiaty zamek zamykany na klucz.

3. Producent wiat śmietnikowych - ile kosztuje altana śmietnikowa?

Na cenę wiaty śmietnikowej wpływa przede wszystkim materiał, z którego jest wykonana, ale także jej wymiary i ogólny kształt konstrukcji. Należy przy tym pamiętać, że wiata powinna być solidnej budowy, żeby spełniała swoje funkcje.

Na rynku możemy znaleźć oferty wiat śmietnikowych wahające się od dwóch do kilku tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na długie lata. Wiaty śmietnikowe można zamówić na stronie internetowej https://www.maritom.pl/oferta5/wiaty-smietnikowe.html.

ZOBACZ też: WIDEO: Stachowiak i Zieliński po meczu Cracovia - Śląsk

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.