Wymiana opon - dlaczego ważna jest wymiana ogumienia?

08.12.2023 (19:16) |
uploads/images/2023/12/20231123114313_download_657600d065148.jpg

fot.: unsplash.com

Wymiana opon dla większości kierowców to standardowa procedura, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać. Żeby jednak rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące wymiany opon, sprawdzimy, dlaczego należy to robić i jak opony zimowe wpływają na nasze bezpieczeństwo. 

Przeprowadzone przed sezonem zimowym 2023/24 badanie firmy Goodyear wykazało, że kierowcy obawiają się warunków zimowych na drogach, ale odpowiednie ogumienie sprawia, że czują się bezpieczniej. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na wymianę opon, a także jak ważna jest profesjonalna obsługa w serwisie wulkanizacji. Podpowiemy również, gdzie znajdziesz profesjonalistów, u których czeka Cię fachowo wykonana usługa.

Wymiana opon — nieobowiązkowa, ale konieczna

Chociaż część kierowców może być tym faktem zaskoczona, wymiana opon nie jest obowiązkiem właścicieli samochodów, który jest narzucony odgórnie przez prawo, jak chociażby jazda z włączonymi światłami czy zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Mimo że w wielu krajach europejskich o klimacie zbliżonym do naszego ustawodawca zobligował kierowców do wymiany opon, w Polsce nadal jest to wyłącznie zalecenie i nie grozi za to mandat. Niemniej np. jazda na letnim ogumieniu zimą może mieć swoje konsekwencje.

Zacznijmy od niszczenia opon, gdyż jazda na letnich oponach zimą bądź odwrotnie, wpływa na stan naszych opon w samochodzie. Zgodnie z zaleceniami większości producentów opon, głównym wyznacznikiem momentu, w którym należy wymienić opony, jest temperatura na zewnątrz. Jeśli powietrze ochładza się jesienią poniżej 7 stopni Celsjusza, powinna nastąpić wymiana opon na zimowe, które są dostosowane do użytkowania w takich warunkach pogodowych. Letnie opony zimą kruszeją i szybko tracą swoje właściwości, natomiast zimówki w okresie letnim szybko zużywają bieżnik, co również je dyskwalifikuje.

Warto też pamiętać o kwestiach ubezpieczenia. Często zadawane pytania przez kierowców, którzy zastanawiają się nad konsekwencjami jazdy na letnich oponach zimą, dotyczą odszkodowania za szkodę spowodowaną właśnie w takich okolicznościach. O ile w przypadku OC z racji przepisów opony nie są czynnikiem decydującym, o tyle w przypadku AC ubezpieczyciel może oskarżyć kierowcę o rażące zaniedbanie, jakim jest jazda zimą na letnim ogumieniu i w efekcie odmówić wypłaty odszkodowania.

Wymiana opon — gdzie zrobisz to dobrze?

Fachowa obsługa jest istotna podczas wymiany opon niemal w równym stopniu, co samo pojawienie się w serwisie wulkanizacji. Dobrze wykonana usługa i pełen profesjonalizm pracowników warsztatu to zarówno dłuższe życie naszych opon, jak i przede wszystkim większe bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Za przykład może posłużyć jeden z elementów usługi wymiany opon, czyli wyważenie kół. Czynność ta powinna zostać zweryfikowana za każdym razem, kiedy następuje wymiana opon. Służy do tego specjalistyczny sprzęt, który podpowiada mechanikom, czy potrzebne jest dodatkowe obciążenie.

Dlaczego jest to tak ważne? Zacznijmy od komfortu jazdy. Źle wyważone koła będą powodować drgania kierownicy i bicie kół. Drgania mogą przekładać się na zmienny nacisk opon na powierzchnię, a to z kolei wpływa na przyczepność auta do drogi. Takie wibrujące koło może być przyczyną wpadnięcia w poślizg na zakręcie.

Pracownicy wulkanizacji powinni również posiadać profesjonalne czujniki ciśnienia TPMS, dzięki którym opony będą odpowiednio napompowane. To również przekłada się na to, czy będziemy musieli zmienić opony w samochodzie po 2, czy np. 5 latach.

Gdzie zostawić auto, czyli poszukiwania sprawdzonego serwisu

Wiesz już, dlaczego wymiana opon jest tak ważnym zadaniem każdego kierowcy. Wskazaliśmy również cechy, jakie powinna posiadać solidna wulkanizacja. Gdzie jednak szukać fachowców, którzy sprawnie i profesjonalnie wymienią Twoje opony na zimowe? Obecnie nie wystarczy wpisać hasła "wymiana opon" w wyszukiwarkę i wybrać najbliższą lokalizację. Konkurencja w branży jest duża, dlatego warto z tego skorzystać i zostawić auto w serwisie, który zapewni najwyższy standard usługi oraz terminowość.

Zamiast organicznie sprawdzać jakość we wszystkich najbliższych serwisach, skorzystaj z wyszukiwarki warsztatów samochodowych Motointegrator.com, gdzie znajdziesz wizytówki fachowców. Także tych, którzy oferują takie usługi jak wulkanizacja czy również potrzebną zimą wymianę akumulatora. Dzięki wyszukiwarce nie tylko dowiesz się, gdzie możliwa jest wymiana opon w Twojej okolicy, ale poznasz też szereg kluczowych informacji o warsztacie.

Sprawnie i szybko znajdź serwis, w którym wymienisz ogumienie, a decyzję podejmij świadomie. Sprawdź, jakie usługi znajdziesz w danym serwisie, a także jaki najbliższy wolny termin może Ci zaproponować. Co więcej, możesz też od razu zarezerwować najbliższy wolny termin szybko i wygodnie. Porównaj opinie innych klientów i przekonaj się, czy będzie czekać na Ciebie miła obsługa i terminowo wykonana usługa. Wejdź na Motointegrator.com i wybierz optymalną ofertę w Twoim mieście. Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas jazdy autem zimą.

ZOBACZ też: KIBICE: ''Nasze serca biją za Śląsk'' - doping w meczu z Koroną

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.