Zgrupowanie inne niż wcześniejsze

07.02.2024 (15:20) | Szymon Beda
uploads/images/2024/1/DSC_7078_65a7a92de1561.JPG

fot.: Marcin Polański

Śląsk postanowił podjąć wyzwanie i skonfrontować się z mocnymi rywalami podczas zimowego obozu w Chorwacji. Zmiany w wyborze sparingpartnerów oraz jakość przeciwników w porównaniu do poprzednich lat przykuwają uwagę. 

Zanim zagłębimy się w analizę obecnych przygotowań piłkarzy Śląska Wrocław, warto spojrzeć wstecz na historyczne obozy zimowe. Poprzez retrospekcję sezonów 2022/2023 oraz 2021/2022, przyjrzymy się wyborom rywali oraz osiągniętym rezultatom podczas wcześniejszych zimowych przygotowań. To spojrzenie w przeszłość pozwoli nam zarysować kontekst ewolucji strategii klubu w okresie przygotowawczym i zobaczyć, jakie wnioski można wyciągnąć.

ZOBACZ TEŻ:


Sezon 2021/2022 – zimowy obóz w Turcji

 • Miejsce w tabeli: 10
 • Liczba punktów: 24

Lista rywali podczas sparingów zimowych:

 1. TSV Hartberg (Austria) - ligowy średniak.
   
 2. FK Karabach (Azebrajdżan) - postrach polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów, w ostatnich latach jedna z najlepszych drużyn w Azerbejdżanie, regularnie reprezentująca swój kraj.
   
 3. Floridsdorfer AC (Austria) - drugoligowiec.
   
 4. FK Vojvodina (Serbia) - drużyna środka tabeli.

Zimowy obóz 2021/2022 dostarczył Śląskowi Wrocław wartościowych doświadczeń z różnorodnymi rywalami. Wybór przeciwników z różnych lig pozwolił drużynie dostosować się do różnych stylów gry, co mogło mieć pozytywny wpływ na dalszą część sezonu. Wybrany został jeden zespół, który grał w europejskich pucharach i dwa, które są przeciętne w swojej lidze oraz jeden, który nie grał w najwyższej klasie rozgrywkowej.


Sezon 2022/2023 – zimowy obóz w Turcji

 • Miejsce w tabeli: 11
 • Liczba punktów: 21
 1. Ujpest FC (Węgry) - drużyna regularnie zajmuję miejsca w środku tabeli.
   
 2. Rapid Wiedeń (Austria) - jedna z najlepszych drużyn w swojej lidze, mają doświadczenie w europejskich pucharach, regularnie uczestniczą w Lidze Europy.
   
 3. Debreczyn VSC (Węgry) - solidny ligowiec.
   
 4. FK Mladost Gat (Serbia) - obecnie drugoligowiec, wtedy grający w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Podobnie jak w sezonie 2021/2022 – Śląsk mierzył się z jedną drużyną na poziomie europejskim, dwoma średniakami oraz jedną drużyną, która chwilę później spadła do II ligi.


Obecny Sezon 2023/2024 – zimowy obóz w Chorwacji

 • miejsce w tabeli: 1
 • punkty: 41
 1. Dinamo Zagrzeb (Chorwacja) - najbardziej utytułowany klub w Chorwacji, zdobywca 22-tytułów mistrzowskich oraz dwóch srebrnych medali. Obecnie zajmuje 3. miejsce w tabeli. Regularnie uczestniczy w europejskich pucharach. To solidny sparingpartner na poziomie europejskim.
   
 2. Hajduk Split (Chorwacja) - drużyna regularnie plasująca się w czołówce ligi. Drugi najbardziej utytułowany klub w Chorwacji, sześciokrotny mistrz i dwunastokrotny wicemistrz kraju. Warto dodać, że liga chorwacka jest tuż za Ekstraklasą w rankingu UEFA. Można zatem wnioskować, że drużyny z czołówki w obu krajach mogą być na bardzo zbliżonym poziomie.
   
 3. NK Domzale (Słowenia) - posiada w swoim dorobku dwa puchary za mistrzostwo kraju i jeden tytuł wicemistrzowski. Obecnie zajmuje 7. miejsce w lidze. Liga słoweńska jest jednak według rankingu UEFA 10 miejsc za Ekstraklasą.
   
 4. RB Salzburg (Austria) -  17-krotny mistrz Austrii, od sezonu 2013/2014 nieprzerwanie triumfuje w swojej lidze. Od sezonu 2008/2009 regularnie występuje w europejskich rozgrywkach, od kilku lat w Lidze Mistrzów.

W poprzednich latach Śląsk Wrocław podczas przerwy zimowej znajdował się w połowie tabeli. Wydaje się, że dobór tegorocznych rywali był dostosowany do obecnego stanu drużyny i bardziej ambitnych celów. Zazwyczaj był to jeden klub, który występuje w Lidze Europy lub Lidze Konferencji Europy, dwa kluby z środka tabeli oraz jeden słabszy, zazwyczaj drugoligowy.

Tej zimy wybrano znacznie mocniejsze drużyny niż w poprzednich latach. Władze Śląska stawiają sobie jasny cel: walka o puchary. Historia wskazuje, że mistrzowie jesieni na przestrzeni XXI wieku osiągali wysokie pozycje na koniec sezonu. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zgrupowanie w Umagu to zdecydowanie najlepszy obóz przygotowawczy ostatnich lat pod względem jakości sparingpartnerów.

ZOBACZ też: Transfer Karola Borysa. Ile Śląsk może zarobić? Czy Belgia to dobry kierunek?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.