Znamy termin rozpoczęcia nowego sezonu ekstraklasy

30.04.2021 (15:40) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/10/druzyna_5f8d1fe52c9e1.PNG

fot.: Paweł Kot

Nowy sezon ekstraklasy przyniesie duże zmiany – 18 drużyn, trzech spadkowiczów i 34 kolejki. Ekstraklasa SA opublikowała kalendarz edycji 2021/2022. 

Choć do końca bieżących rozgrywek pozostały jeszcze trzy kolejki, ligowa spółka planuje już terminarz grania na kolejny rok. Ekstraklasa SA w piątkowe popołudnie oficjalnie poinformowała, że nowy sezon rozpocznie się w piątek 23 lipca, a ostatnie mecze zostaną zaplanowane na sobotę 21 maja 2022 roku. Liga zostanie powiększona do 18 drużyn (to dlatego w kończącej się edycji mamy tylko jednego spadkowicza), a ekstraklasowcy będą rywalizować w systemie mecz-rewanż, bez rundy finałowej, do której przyzwyczaiła reforma ESA37. Dokładny terminarz zmagań zazwyczaj poznajemy w pierwszej połowie czerwca.

Jesienią 2021 roku rozegranych ma zostać 19 kolejek, a ostatnia powinna odbyć się w dniach 17 – 20 grudnia. Pierwsze mecze po zimowej przerwie zaplanowano na 4 – 7 lutego, a jak podkreśla organizator rozgrywek, żadna seria gier nie została wyznaczona na środek tygodnia. To jednak nie oznacza, że już teraz możemy zapomnieć o ekstraklasowych zmaganiach we wtorek lub środę. Do regulaminu rozgrywek został bowiem wprowadzony punkt umożliwiający sprawne przełożenie spotkania, który polski reprezentant na arenie międzynarodowej będzie miał do zagrania w trakcie dwumeczu ostatniej rundy kwalifikacji europejskich pucharów. W obecnym sezonie w ten sposób przełożono, planowany pierwotnie na wrzesień, mecz Śląska w Warszawie (1:2). Brakowało jednak odpowiedniego przepisu, przez co cała sprawa odbywała się raczej na wariackich papierach.

Ekstraklasa SA podkreśla również, że w nowych rozgrywkach będzie chciała utrzymać możliwość przeprowadzania pięciu zmian przez trenerów w trakcie meczu. Obecnie obowiązujące stanowisko Międzynarodowej Rady Piłkarskiej pozwala na stosowanie takiego rozwiązania tylko do końca 2021 roku, jednak jeśli ze strony tego organu pojawi się zielone światło, organizator polskich rozgrywek będzie na tak. Jak podkreśla cytowany przez oficjalną stronę ligowej spółki Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański, Rada rozważa przedłużenie obowiązywania tego przepisu, więc powrót do wcześniejszej liczby trzech dopuszczalnych zmian w meczu nie jest wcale przesądzone.

18 drużyn i 34 kolejki ekstraklasy w sezonie 2021/2022 to powrót do systemu, który po raz ostatni obowiązywał ponad dwadzieścia lat temu. Wiosną 1998 roku z najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce pożegnały się jednak cztery drużyny, a tym razem spadkowiczów będzie trzech. Nadchodzące rozgrywki warto będzie docenić również dlatego, że skonstruowanie terminarza sezonu 2022/2023 okaże się już zdecydowanie większym wyzwaniem. Zaplanowane na listopad i grudzień przyszłego roku mistrzostwa świata w Katarze to kwestia, która z pewnością już dziś spędza sen z powiek twórcom ligowych kalendarzy w całej Europie.

Piłka nożna ma sens - warto zostać trenerem

ZOBACZ też: Rywal pod lupą eksperta: Zagłębie Lubin

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.