Co słychać pod kopułą? Futsalowcy wznowili treningi

02.08.2023 (16:20) | Jacek Bratek
uploads/images/2022/12/318225033_577360474397745_2675846748787879317_n_638ded2c8301e.jpg

fot.: WKS Śląsk Futsal Wrocław

W sierpniu przygotowania do nowego sezonu rozpoczyna WKS Śląsk Futsal Wrocław. Po świetnym poprzednim sezonie, zakończonym awansem do I ligi i ćwierćfinałem Pucharu Polski, drużyna szykuje się do kolejnego wyzwania. 

Już w lipcu klub postanowił jak najszybciej dopiąć kadrę na przyszły sezon. Hasłem przewodnim stał się slogan Jesteśmy z Wrocławia. Rzeczywiście, drużyna ma być oparta na zawodnikach z regionu, dla których barwy klubowe są czymś więcej niż tylko strojem meczowym.

Zaczęto od utrzymania kluczowych osób z drużyny, która wywalczyła awans. Wiemy już na pewno, że został utrzymany sztab. Pierwszym trenerem pozostaje Piotr Wysoczański, trenerem bramkarzy Krzysztof Węgrzyn, a kierownikiem zespołu Rafał Krzyszkowski. Utrzymano także większość kadry, która wywalczyła awans. Do tej pory potwierdzono przedłużenie umów z Miłoszem Tarankiem (król strzelców II ligi), Michałem Bondarenką (najlepszym zawodnik ubiegłego sezonu), bramkarzami Danielem Dudkiem i Mateuszem Decem, Filipem Kapinosem (najlepszy młodzieżowy strzelcec drużyny w II i III lidze), Kamilem Kozakiem (kapitan i  prawdziwy lider drużyny), doświadczonym na parkietach Kamilem Dziubczyńskim oraz Danielem Hoilikiem, Yevgienijem Shutyakiem, Giorgio Chokhelim. Niedługo padną kolejne nazwiska.

Ciekawie wygląda sprawa transferów. Śląsk potwierdził już cztery. Pierwszym był Noël Charrier. 24-letni bramkarz, mający za sobą pięć lat gry w ekstraklasie futsalu w barwach Orzeł Futsal Jelcz Laskowice oraz KS Futsal Leszno. Zaliczył też pięć występów w reprezentacji Szwajcarii.

Michał Grochowski to 26-latek, który do tej pory grał w Futsal Team Brzeg. Występował w ekstraklasie, I lidze, a w ubiegłym sezonie rywalizował ze Śląskiem o triumf w II lidze. Ostatecznie awansował Śląsk, a Grochowski z 19 golami na koncie został wicekrólem strzelców. Skuteczniejszy od niego był tylko Taranek z WKS-u.

Również z Brzegu przyszedł 29-letni Jan Rojek. Doświadczony rozgrywający grał wcześniej w Gatta Activ Zduńska Wola, Futsal Team Brzeg oraz Górniku Polkowice. Zaliczył trzy sezony w ekstraklasie i cztery w I lidze.

Ostatni nabytkiem wrocławian jest Filip Turkowyd, który należy do najlepszych zawodników młodego pokolenia w kraju. Od czterech lat gra w ekstraklasie (Orzeł Futsal Jelcz Laskowice, Legia Warszawa i Darkomp Wilanów). Był czołowym graczem reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy U-19. Polacy zajęli trzecie miejsce, a Turkowyd strzelił gola w półfinale. Był również członkiem reprezentacji Polski na Akademickich Mistrzostwach Świata 2022 roku w Portugalii  (piąte miejsce Polski).

Najważniejsze, że dla Filipa Śląsk to rodzimy klub. Jest wychowankiem AP Śląsk. Przez 10 lat występował na trawie. Był członkiem bardzo obiecującego rocznika 2002. Przeszedł wszystkie szczeble aż do juniora młodszego. Co ciekawe  zaczynał jako bramkarz, ale już w kategorii młodzika zaczął grać w polu. Miał pseudonim boiskowy Rooney. W 2019 roku odszedł do Polonii Trzebnica, a po przerwie pandemicznej wiosną 2020 roku do piłki na trawie już nie wrócił.

Na dniach będzie wiadomo, gdzie Śląsk będzie grał domowe mecze w I lidze. Wszystko wskazuje na to, że będzie to hala AWF przy Paderewskiego.

Znany jest plan sparingów Śląska. Pierwszy odbędzie się 11 sierpnia w Libercu, z tamtejszym FTZS Liberec FC. Tydzień później Śląsk weźmie udział w turnieju Legia Cup, gdzie rozegra trzy mecze. W planach są także dwa mecze z KKF Konin. Jeden w Koninie, drugi we Wrocławiu (3.09).

Pierwszy ligowy mecz odbędzie się w weekend 23-24 września. Wojskowi zmierzą się z Gwiazdą Ruda Śląska.

WKS Śląsk Futsal Wrocław to nie tylko I liga. Ponownie wystartuje zespół rezerw. W ubiegłym sezonie Akademia WKS Śląsk Futsal Oleśnica występowała w III lidze i ogrywała przede wszystkim młodzież. W tych rozgrywkach klub zgłosił akces do II ligi, aby rezerwy były nie tylko miejscem ogrywania młodych, ale także zapleczem dla I ligi. W przypadku braku zgody  będzie  III liga.

Nowym projektem w rozgrywkach futsalu ma być Centralna Liga Juniorów. Rozgrywki odbywać się będą w makroregionach. Śląsk, który w ubiegłych dwóch latach nie awansował do finałów mistrzostw Polski, zamierza powalczyć w tym roku w CLJ. Przy okazji zachęcamy młodych chętnych do gry w lidze centralnej. Swoje kandydatury można zgłosić pod numerem 696 472 203 lub poprzez profil społecznościowy klubu https://www.facebook.com/FutsalSlask.

ZOBACZ też: Leszczyński czy Trelowski? Co mówią statystyki?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.