FK Mladost Nowy Sad - niesłychana droga do serbskiej ekstraklasy (SYLWETKA)

19.01.2023 (06:00) | Jan Micygiewicz
uploads/images/2023/1/FK Mladost GAT_63c88ef142a05.jpg

fot.: Instagram/FK Mladost GAT

Czwartek będzie intensywnym dniem dla piłkarzy Śląska Wrocław na obozie przygotowawczym do rundy wiosennej ekstraklasy. Trójkolorowi rozegrają jednego dnia dwa sparingi. Będą to zarazem dwa ostatnie mecze podczas pobytu w Turcji. O godzinie 9:00 polskiego czasu rywalem Śląska będzie węgierski Debreczyn VSC, a o godzinie 15:00 wrocławianie zmierzą się z serbskim FK Mladost GAT (Nowy Sad). Czas przedstawić sylwetkę tych ostatnich. 

  

FK Mladost GAT (Nowy Sad) to klub, który znajduje się na dole tabeli ligi serbskiej. Drużyna z Nowego Sadu, drugiego największego miasta w kraju, zajmuje obecnie przedostatnią, 15. pozycję w Super liga Srbije. Bilans 3 zwycięstwa - 4 remisy - 12 porażek nie budzi wielkiego podziwu i dla jutrzejszych rywali Śląska wiosna będzie prawdopodobnie czasem zażartej walki o utrzymanie w serbskiej elicie. 

TRZY AWANSE Z RZĘDU

Klub został założony w 1972 roku pod nazwą FK Mladost Nowy Sad. Ponad 30 lat zespół rywalizował w regionalnych ligach Jugosławii, a po rozpadzie kraju (a później także rozpadzie Serbii i Czarnogóry) kontynuował grę w niższych ligach serbskich. W 2019 wygrał ligę okręgową i awansował na czwarty szczebel rozgrywkowy. Wtedy zaczął się imponujący marsz FK Mladost na sam szczyt serbskiej drabinki ligowej. 

Jeśli na starcie 2019 roku ktoś powiedziałby kibicom FK Mladost, że w 2022 roku awansują do serbskiej ekstraklasy, pewnie mało kto by w to uwierzył. Ostatnie kilka lat historii klubu pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Cztery awanse z rzędu, rok po roku. Sezon 2021/22 zakończyli zwycięstwem drugim szczeblu rozgrywek i historycznym awansem do Super ligi.

Warto dodać, że GAT, czyli człon znajdujący się w aktualnej nazwie klubu, pochodzi od firmy budowlanej, będącej głównym sponsorem klubu. 


Śląsk Wrocław - FK Mladost GAT Nowy Sad NA ŻYWO


TRUDNY SEZON NA NAJWYŻSZYM SZCZEBLU

Ligowa rzeczywistość w serbskiej Super lidze okazała się jednak zupełnie inna. Początek sezonu nie był taki zły w wykonaniu ekipy z Nowego Sadu, udało się wygrać na inaugurację rundy, ale z czasem wszystko zaczęło się sypać. Nietrafione letnie transfery i kadra nieprzygotowana do rywalizacji z najlepszymi w kraju spowodowały, że zespół przegrywał mecz za meczem. FK Mladost ma najgorszą ofensywę w lidze serbskiej - w dziewiętnastu meczach zespół zdobył zaledwie dziesięć goli. 

Zimą przeprowadzono sporą rewolucję kadrową. Pozbyto się ponad dziesięciu piłkarzy i tylu samo graczy sprowadzono na ich miejsce. Kadra opiera się głównie na serbskich piłkarzach, ale niedawno sprowadzono także Brazylijczyka - Cristiana Dal Bello z Zorii Ługańsk. Jedyny jak dotąd zimowy sparing klub rozegrał z serbskim FK Vozdovac. Mecz zakończył się zwycięstwem 3:2 jutrzejszych rywali Śląska. 

Początek drugiego czwartkowego sparingu o godzinie 15:00 polskiego czasu. Przeprowadzimy dla was relację tekstową, na którą zapraszamy TUTAJ!

ZOBACZ też: PNK: Śląsk - Skra 13:1 (WIDEO)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.