Młodzież na dłużej w Śląsku

11.07.2023 (12:12) | Mateusz Włosek
uploads/images/2023/5/a_paluszek_radosc_64772385ca68d.jpg

fot.: Rafał Sawicki

Dwóch zawodników Śląska Wrocław, którzy od niedawna trenują z pierwszym zespołem, podpisało nowe kontrakty. Jeden z nich to gracz, który od najmłodszych lat związany jest z klubem z Oporowskim, a drugi to młodzieżowy reprezentant Polski, który niedawno miał okazję reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy. 

Nie tylko samymi odejściami z klubu David Balda żyje. Nowy dyrektor sportowy Śląska często zaznacza, że zależy mu na rozwoju młodych zawodników i właśnie teraz zostały podjęte działania mające to udowodnić. Dwuletnie kontrakty podpisali Aleksander Wołczek i Krzysztof Kurowski. Ten pierwszy ma w nim opcję przedłużenia o kolejne dwa lata, natomiast młodszy brat Miłosza będzie mógł prolongować umowę o następny rok po sezonie 2024/25.

Syn Krzysztofa Wołczka jest wychowankiem AP Śląsk Wrocław, z którą związany jest od czwartego roku życia. 18-letni pomocnik w poprzednim sezonie był jedną z najjaśniejszych postaci drużyny U19, która spadła z Centralnej Ligi Juniorów. Ustrzelił w nim 10 goli, a w pamięci mógł zapaść jego urodzinowy hat trick w przeciwko Cracovii (7:1) w ostatnim domowym występie ekipy Janusza Góry. Wołczek zadebiutował także w rezerwach Śląska w przegranym 0:3 meczu ze Stomilem Olsztyn, a wraz z rozpoczęciem przygotowań zaproszony został na treningi pierwszego zespołu, gdzie zadebiutował w sparingach. Więcej o nowych twarzach w I drużynie przeczytacie TUTAJ.

- Dla mnie to najlepsze, co mogło mi się przydarzyć. Zadebiutowałem w miejscu, gdzie gram od zawsze, a jako mały chłopak przychodziłem na treningi i sobie myślałem, że chciałbym kiedyś zagrać w pierwszym zespole Śląska. To świetne uczucie. Teraz chcę trenować i zdobywać doświadczenie, a moim głównym celem jest debiut w ekstraklasie

- powiedział klubowym mediom po podpisaniu kontraktu zawodnik.

Z kolei Krzysztof Kurowski to zawodnik o rok młodszy od Wołczka, ale mający już za sobą występy w reprezentacji Polski do lat 17. Ostatnio wraz z Karolem Borysem miał okazję grać na Mistrzostwach Europy, gdzie Biało-Czerwoni pokazali się ze znakomitej strony, przegrywając dopiero w półfinale z Niemcami 3:5. Młodszy z braci Kurowskich występuje na pozycji lewego obrońcy, a pierwszy raz pojawił się w progach AP Śląsk w wieku dziewięciu lat. Później miał epizod w Olympicu Junior Wrocław, a w marcu 2021 roku wrócił na Oporowską. Ma za sobą pierwsze seniorskie szlify, bowiem w poprzednim sezonie wystąpił w czterech meczach rezerw, a niedawno zadebiutował w sparingu pierwszego zespołu w Jaworze.

- To mój drugi kontrakt w Śląsku i mam nadzieję, że tych umów jeszcze trochę będzie. Na ten rok mam cel, żeby jak najczęściej trenować z pierwszym zespołem i przebić się na stałe. Wiem, że o minuty jeszcze będzie ciężko, ale jak się pojawią, będę chciał z nich skorzystać

- powiedział klubowym mediom zawodnik, który w sierpniu skończy 17 lat.


O obu młodych zawodnikach i ich nowych umowach z klubem opowiedział także David Balda, który zaznaczył, że mają oni szansę złapać minuty w ekstraklasie.

O Aleksandrze Wołczku: Aleksander jest jednym z wyróżniających się młodych zawodników. Ciężko pracuje na treningach i otrzymał swoją szansę w pierwszym zepole i teraz od niego zależy, czy ją wykorzysta. Na razie na treningach i sparingach wygląda bardzo dobrze, ale rozgrywki ligowe to już trochę wyższy poziom. Niemniej mamy taki plan, by w perspektywie kilku miesięcy zadebiutował w lidze w seniorskim zespole.

O Krzysztofie Kurowskim: Mamy plan na naszą młodzież, chcielibyśmy, żeby zadebiutowali w ekstraklasie, ale oczywiście nic im nie obiecujemy, będą musieli sami wywalczyć sobie miejsce w składzie. Bez wątpienia Krzysztof to zawodnik o sporym potencjale, bardzo dobrze wygląda w treningu i jeśli nadal będzie tak pracował, to pewnie otrzyma szansę. Trener Magiera lubi stawiać na młodzież.

ZOBACZ też: Eksperymentalna zmiana pozycji. Poprosił o nią sam zawodnik

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.