Pożegnanie z Wiktorami

12.07.2023 (14:10) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/7/Wiktor Benedyktowicz_64ae959701ed4.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W ubiegłym sezonie juniorzy starsi Śląska zaliczyli spadek juniorów z Centralnej Ligi Juniorów U-19. Wydarzenie ma sporo negatywnych konsekwencji dla przyszłości młodych zawodników. Brak możliwości konfrontacji z najlepszymi w kraju powoduje, że ciężko będzie pozyskać wartościowych graczy. Co gorsza, należy spodziewać się odejść graczy, którzy nie będą chcieli grać w lidze wojewódzkiej. W największym stopniu dotyczy to rocznika 2006, którego gracze w 2021 roku podpisywali dwuletnie kontrakty. Jak na razie sfinalizowane są odejścia dwóch Wiktorów do Wisły Kraków. 

Bramkarz Wiktor Sierda i napastnik Wiktor Benedyktowiczwychowankami Śląska z krwi i kości. Od pierwszego treningu występowali w naszym klubie. Reprezentowali bardzo utalentowany rocznik 2006, który  w kategoriach dziecięcych wygrywał z najlepszymi szkółkami w Europie. Wizytówką tej drużyny pozostaje Karol Borys. Poza nim zostało coraz mniej zawodników. Reprezentują oni barwy m.in. Lecha Poznań, Zagłębia Lubin, Rakowa Częstochowa, Odry Opole. Teraz do klubów, gdzie kontynuują grę młodzi gracze Śląska, dołącza Wisła. Biała Gwiazda staje się przystanią dla byłej młodzieży Śląska. W ubiegłym sezonie  grali tam Marcin Bartoń, Kuba Wiśniewski i Dawid Gruszecki.

O Wiktorze Benedyktowiczu pisaliśmy przy okazji jego testów we włoskim Empoli FC. Wcześniej był też na testach w Venezii FC. W ubiegłym sezonie przez długi czas przewodził w tabeli strzelców CLJ U-17. Wiosną był już nieco mniej skuteczny, zmagał się ze skutkami urazu, a w końcówce sezonu został przesunięty do juniorów starszych i zadebiutował w CLJ U-19. Z Wisłą podpisał trzyletnią umowę.

Wiktor Sierda imponuje warunkami fizycznymi. Przez lata grał z rocznikiem 2006, ale i starszymi.  Był też powoływany na konsultacje reprezentacji U-15. Niestety ostatnie półtora roku może uznać za stracone. Był przerzucany z drużyny do drużyny jako rezerwowy. Niemal co tydzień jeździł z meczu na mecz, żeby usiąść na ławce rezerwowych.  Bronił niewiele. Wiosną był poza kadrą meczową. Tymczasem jego potencjał dostrzegli trenerzy Wisły, zaproponowali mu dwuletni kontrakt.

W nadchodzącym sezonie zawodnicy będą mogli grać w CLJ U-19.  Wisła po pewnym okresie przerwy ma reaktywować drużynę rezerw. Obu zawodnikom dziękujemy za wiele lat reprezentowania naszego klubu i życzymy powodzenia  w dalszej karierze.

ZOBACZ też: Czy Śląsk otrzyma pożyczkę od miasta na spłatę długu?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.