Śląsk z licencją, ale i z nadzorem

04.05.2021 (16:40) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/11/druzyna2020_5f9fdbf83a6c9.jpg

fot.: Paweł Lipnicki

Komisja Licencyjna rozpatrzyła wnioski klubów występujących na szczeblu centralnym. We Wrocławiu mogą odetchnąć z ulgą, choć nie obyło się bez niespodzianek. 

Śląsk Wrocław otrzymał licencję na występy w ekstraklasie w sezonie 2021/2022 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym. Pierwsze obostrzenie nikogo nie zaskakuje, bo ze względu na trudne do przewidzenia skutki pandemii koronawirusa, z podobną sankcją musiały liczyć się wszystkie kluby szczebla centralnego. Nadzór infrastrukturalny poza Śląskiem otrzymały jednak tylko Pogoń Szczecin, Raków Częstochowa i Wisła Płock, czyli kluby budujące stadiony oraz Warta Poznań, która przez kolejny sezon znowu występować będzie jako gospodarz w Grodzisku Wielkopolskim. Śląsk otrzymał również licencję UEFA uprawniającą do startu w europejskich pucharach.

Największym zaskoczeniem komunikatu Komisji Licencyjnej dotyczącego drużyn ekstraklasy jest informacja dotycząca Stali Mielec. Klub z Podkarpacia, który po poprzedniej kolejce znalazł się na prostej drodze do utrzymania, nie otrzymał zgody na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w przyszłym sezonie z powodu naruszenia trzech kryteriów finansowych. Stal zapowiedziała już złożenie odwołania w trybie natychmiastowym i przedłożenie wszystkich stosownych dokumentów. Sytuacja mielczan jest o tyle interesująca dla Śląska, że to właśnie beniaminek prowadzony przez Włodzimierza Gąsiora będzie rywalem zielono-biało-czerwonych w ostatniej kolejce sezonu 16 maja na Stadionie Wrocław.

W gronie klubów, które otrzymały licencję uprawniającą do występów w przyszłym sezonie na zapleczu ekstraklasy są drugoligowe rezerwy Śląska. Drugi zespół wrocławian został objęty jedynie obligatoryjnym nadzorem finansowym, a na przeszkodzie do włączenia się do walki o występy w I lidze po letniej przerwie stoją już tylko punktowe straty w tabeli. Śląsk II od 6. miejsca gwarantującego udział w barażach dzieli aktualnie pięć punktów, warto jednak wspomnieć, że licencji na grę w wyższej klasie rozgrywkowej nie otrzymał zajmujący tę lokatę KKS Kalisz. Jeżeli klub z Wielkopolski nie zdoła wyprostować swojej sytuacji w kolejnych tygodniach, nie zostanie nawet dopuszczony do barażowej rywalizacji.

Wśród klubów ocenionych w dzisiejszym komunikacie Komisji Licencyjnej PZPN aż roi się od takich, które były zmuszone zgłosić stadiony w innych miastach niż macierzyste. Gra Warty w Grodzisku Wielkopolskim to rzecz do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Radomiak po ewentualnym awansie do ekstraklasy planuje jednak podejmować rywali w Bełchatowie, a Odra w Lubinie. Rywalizująca ze Śląskiem II Stal Rzeszów w razie promocji do I ligi chciałaby rozgrywać domowe mecze w Stalowej Woli, Skra Częstochowa w Sosnowcu, a Górnik Polkowice w okresie jesienno-zimowym, ze względu na brak podgrzewanej murawy, w Lubinie.

Wszystkim klubom przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie pięciu dni od doręczenia decyzji.

ZOBACZ też: Podsumowanie 28. kolejki ekstraklasy