Statystyki nie kłamią: Piast Gliwice

22.09.2023 (06:00) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2023/9/KoPa_SlaWroPiaGli_06042023_-65_642f2503e6c82_650c9dd26d19e.jpg

fot.: Paweł Kot

Już w sobotę Śląsk stanie przed szansą na przedłużenie niebywałej serii zwycięstw. Tym razem na przeszkodzie stanie Piast Gliwice, który w tym roku uwielbia dzielić się punktami. Co statystyki mówią nam przed tym spotkaniem? 

Pięć zwycięstw z rzędu nie zdarza się zbyt często. Pierwszy raz od czterech lat Śląsk wygrał pięć spotkań z kolei i zajmuje fotel lidera. Podopieczni Jacka Magiery wyglądają naprawdę dobrze. Piast natomiast nie zachwyca tak jak w rundzie wiosennej. W sobotę za faworyta będzie można uznać wrocławian, którzy mimo to na zwycięstwo z gliwiczanami czekają trzy lata. Wtedy na inaugurację sezonu 2020/2021 WKS prowadzony przez Vitezslava Lavickę wygrał 2:0 po bramkach Fabiana Piaseckiego i Piotra Celebana. Z obecnej kadry Śląska tamten mecz pamięta jedynie Piotr Samiec-Talar, który 90 minut spędził na ławce rezerwowych. 

Ostatni mecz nie zostawił jednak po sobie ciekawych wspomnień. Słaba postawa wrocławian doprowadziła do porażki 0:1 po bramce zdobytej w ostatnich minutach meczu. Większą wpadką była jednak liczba celnych strzałów oddana przez Wojskowych, która była równa zeru. Po meczu ówczesny trener WKS-u Ivan Djurdjević nie popisał się na konferencji prasowej, a w dodatku zwolniono Dariusza Sztylkę z posady dyrektora sportowego. Spotkanie znalazło się w naszym rankingu największych wpadek Śląska w minionym sezonie.

To miało miejsce pięć miesięcy temu, a od tamtego czasu wiele się pozmieniało. Śląsk prezentuje się wyśmienicie, a Piast rozczarowuje. Gliwiczanie notują passę czterech remisów z rzędu. Patrząc na cały 2023 rok, to podopieczni Aleksandra Vukovicia razem z Cracovią i Stalą Mielec najwięcej razy dzielili się punktami (dziesięć). 

Piast nie zachwyca również pod bramką rywala. W tym sezonie strzelił sześć goli, co jest trzecim najgorszym wynikiem w lidze. Powodem jest nieskuteczność, bowiem gliwiczanie mieli najwięcej okazji bramkowych (26), z czego tylko sześć zostało zamienionych na bramkę. Oprócz tego oddają średnio 16.3 strzałów na mecz - to trzeci najwyższy wynik. Sytuacja w defensywie wygląda lepiej. Najbliższy rywal Śląska stracił sześć bramek, a to jest trzeci najniższy wynik. Wrocławianie w pięciu minionych kolejkach stracili trzy bramki - wszystkie po rzutach karnych. Chciałoby się rzec: Panowie, ostrożnie w polu karnym... 
Ostatnia bramka stracona z akcji pochodzi z meczu ze Stalą (1:3), który odbył się 12 sierpnia. Co ciekawsze, Śląsk zdobył najwięcej bramek z jedenastek w tym sezonie (pięć).

Spotkanie 9. kolejki ekstraklasy pomiędzy Śląskiem i Piastem rozpocznie się w sobotę 23 września o godzinie 15:00.


Statystyki przed meczem Śląsk - Piast: 

  • miejsce w tabeli (liczba punktów): 1 (16) - 12 (9)
  • zdobyte bramki:15 - 6
  • stracone bramki: 9 - 6
  • średnie posiadanie piłki: 40.3% - 51.5%
  • czyste konta: 2 - 3

ZOBACZ też: Grali młodzi. Passa zwycięstw kontynuowana

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.