Statystyki nie kłamią: Widzew Łódź

29.02.2024 (16:00) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2023/8/0G0A9462a_64ea326a188ef.jpg

fot.: Jerzy Rakowicz

W najbliższą sobotę Śląsk Wrocław podejmie Widzewa Łódź, drużynę z dwoma zwycięstwami z rzędu. Na czyją korzyść w takim razie są statystyki? 

Jesteśmy już po trzech kolejkach rundy wiosennej sezonu 2023/2024. Porównajmy sobie zatem, jak obie ekipy poradziły sobie w tych spotkaniach:

Śląsk:

 • 0:1 vs Pogoń
 • 0:1 vs Stal
 • 0:0 vs Lech

Widzew:

 • 1:3 vs Jagiellonia
 • 2:0 vs ŁKS
 • 3:1 vs Górnik

Łodzianie w tym roku zdobyli o pięć punktów więcej niż wrocławianie, którzy czekają nie tylko na pierwsze zwycięstwo, ale także na pierwsze trafienie. Pierwszy raz od awansu do Ekstraklasy zdarza się, że WKS po trzech pierwszych meczach w nowym roku ma na koncie zero goli.

Widzew natomiast pierwszy raz od listopada wygrał dwa mecze z rzędu. Łódzka ekipa dzięki swojej postawie w ostatnich trzech meczach, awansowała o cztery miejsca (z 12. na 9.) w porównaniu do stanu przed rozpoczęciem wiosennych rozgrywek. Śląsk natomiast osunął się o jedno miejsce, lecz wciąż ma tyle samo punktów co pierwsza w tabeli Jagiellonia Białystok.

Widzew w ostatnich spotkaniach przeciwko Wojskowym miał patent na czyste konta. Trójkolorowi trafiali do bramki w dwóch z pięciu ostatnich spotkań pomiędzy tymi ekipami. Generalnie patrząc na te mecze można dojść do wniosku, że były one dosyć jednostronne - przynajmniej na tablicy wyników. Ostatnie starcie, w którym bramki zdobyły obie drużyny, miało miejsce 23 września 2014. Śląsk grając na wyjeździe wygrał 2:1. Mecze wrocławian z łodzianami nie są także zbyt agresywne, bowiem w ostatnich czternastu konfrontacjach tylko dwa razy doszło do sytuacji, że arbiter musiał pokazać zawodnikowi czerwoną kartkę.

Jest duże prawdopodobieństwo, że między słupkami Widzewa zagra Rafał Gikiewicz, były zawodnik Śląska. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ. Doświadczony golkiper w barwach WKS-u wystąpił w 44 meczach, zachował 18 czystych kont oraz stracił 57 goli. Ostatnia sytuacja, w której wrocławscy zawodnicy atakowali na bramkę byłego bramkarza Śląska, miała miejsce 21 maja zeszłego roku. Zielono-biało-czerwoni grali wtedy z Miedzią Legnica, której bramkarzem był Mateusz Abramowicz - zawodnik Śląska w latach 2015-2016. Gikiewicz w barwach Widzewa wystąpił już w trzech meczach (dwóch ligowych i jednym pucharowym) i zachował jedno czyste konto.

A jak będzie w najbliższym meczu? Spotkanie 23. kolejki Ekstraklasy Śląsk Wrocław - Widzew Łódź rozpocznie się w sobotę 2 marca o godzinie 17:30.

Śląsk i Widzew w 22. kolejce:


Statystyki przed meczem Śląsk - Widzew:

 • miejsce w tabeli (liczba punktów): 2 (42) - 9 (28)
 • zdobyte bramki: 31 - 28
 • stracone bramki: 17 - 31
 • posiadanie piłki: 42.9% - 52.5%
 • czyste konta: 9 - 4

ZOBACZ też: Głosy z sieci: ''Możemy bić się z każdą drużyną''

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.