Tokar Cup, czyli połączenie piłki i niesienia pomocy (RELACJA)

05.02.2024 (11:30) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/2/cats_65c0b31f6cdbc.jpg

fot.: Paweł Kot

4 lutego w hali AWF-u we Wrocławiu odbył się charytatywny turniej Tokar Cup na rzecz pomocy dla Franciszka Tokarskiego, który w grudniu uległ poważnemu wypadkowi. Każdy, kto w niedzielę wybrał się na ulicę Paderewskiego, mógł wesprzeć leczenie piłkarza akademii Śląska, zobaczyć w akcji m.in. mistrzów Polski z 2012 roku, a także zebrać autografy od obecnych zawodników lidera Ekstraklasy.   

Weekend ze Śląskiem na tydzień przed startem rundy wiosennej? Dla fana piłki nożnej to wręcz idealne spędzenie wolnego czasu. To wszystko za sprawą sobotniego sparingu pierwszej drużyny z KKS-em Kalisz i niedzielnego turnieju Tokar Cup. Relację z tego pierwszego wydarzenia znajdziecie TUTAJ

4 lutego w hali AWF we Wrocławiu odbył się turniej charytatywny piłki nożnej halowej, z którego cały dochód został przeznaczony na pomoc dla Franciszka Tokarskiego. Młody zawodnik akademii WKS-u uległ poważnemu wypadkowi w drodze na jeden z grudniowych meczów. 14-latek został potrącony na przejściu dla pieszych, a skutkiem tego był poważny uraz rdzenia kręgowego. Leczenie i rehabilitacja jest bardzo kosztowna, więc od prawie dwóch miesięcy trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Przez cały czas trwania turnieju, na przybyłych gości czekało dużo atrakcji, smakołyków (w tym ręcznie wypiekanych ciast), a w przerwach między meczami odbywały się licytacje. Na aukcję trafiły między innymi koszulki meczowe Aleksa Petkowa, Rafała Leszczyńskiego, Piotra Samca-Talara, korki Erika Exposito, gadżety Śląska, a nawet lot samolotem nad Wrocławiem. Nie brakowało również wolontariuszy, których można było spotkać z puszkami w całym budynku AWF-u. 

- Turniej to naprawdę świetna idea. Mam nadzieję, że cały materiał dotrze do Franka, by pokazać mu jak wspiera go cała społeczność Śląska Wrocław. Liczę również, że kwoty zebrane podczas dzisiejszego wydarzenia, realnie pomogą w jego rehabilitacji. Najważniejsze, by Franek czuł wsparcie od całej rodziny WKS-u i mam nadzieję, że dzięki temu chociaż przez chwilę poczuje się lepiej. 

- powiedział nam Dariusz Sztylka, były zawodnik, trener i dyrektor sportowy Śląska.

MISTRZOWIE POLSKI Z 2012 ROKU ZNÓW RAZEM 

Tokar Cup rozpoczął się o godzinie 9:00, trwał aż dwanaście godzin i składał się z trzech tur, podzielonych na kategorie wiekowe (bez klasyfikacji końcowej): 

 • I tura - Młodziki (roczniki 2011, 2012)
 • II tura - seniorzy 
 • III tura - Trampkarze (roczniki 2009, 2010)

Największym zainteresowaniem cieszyła się popołudniowa tura, podczas której w hali mogliśmy zobaczyć cztery rywalizujące ze sobą zespoły: Śląsk Wrocław Futsal, Karkonosze Jelenia Góra, Śląsk Wrocław Oldboy oraz drużynę mistrzów Polski z 2012 roku, w której znalazły się następujące osoby:

 • Tomasz Hryńczuk
 • Piotr Celeban 
 • Mariusz Pawelec 
 • Dariusz Sztylka
 • Tadeusz Socha
 • Sebastian Dudek 
 • Piotr Ćwielong
 • Cristian Omar Diaz
 • Krzysztof Wołczek
 • Wojciech Sznajder
 • Dawid Gołąbek 

W trakcie spotkań nie zabrakło emocji do końcowego gwizdka, walki, efektownych zagrań, ale także przepięknych bramek, jak chociażby ta autorstwa Cristiana Omara Diaza, który strzelił gola z własnej połowy, lobując golkipera Karkonoszy. 

- Barwy Śląska są w moim sercu i na pewno z tym klubem związałem się emocjonalnie i życiowo. Cieszę się, że Śląsk jest na pierwszym miejscu i życzę im tego, by zdobyli mistrzostwo Polski. Nie będzie to łatwe, bo ciężko broni się pozycji lidera, natomiast jeśli piłkarze wyrzucą z głowy presję, to uda się i tego im życzę

- odpowiedział nam Sebastian Dudek, pomocnik WKS-u z mistrzowskiego sezonu 2011/12. 

Wyniki spotkań w II turze turnieju:

 • Mistrzowie Polski 2012 - Śląsk Futsal Wrocław 0:2 
 • Śląsk Wrocław Oldboy - Karkonosze Jelenia Góra 0:3 
 • Mistrzowie Polski 2012 - Karkonosze Jelenia Góra 2:0 
 • Śląsk Wrocław Oldboy - Śląsk Futsal Wrocław 2:3 
 • Śląsk Futsal Wrocław - Karkonosze Jelenia Góra 3:2 
 • Mistrzowie Polski 2012 - Śląsk Wrocław Oldboy 4:1 

ŚLĄSK GOTOWY NA RUNDĘ WIOSNĘ

Punktem kulminacyjnym niedzielnego wydarzenia, który wzbudził największe zainteresowanie, była prezentacja zespołu Śląska Wrocław, który już w niedzielę rozegra pierwsze spotkanie w rundzie wiosennej (z Pogonią Szczecin). Na parkiecie pojawili się piłkarze oraz cały sztab szkoleniowy. Głos zabrali Jacek Magiera oraz Łukasz Bejger, który w imieniu całej drużyny przekazał kwotę 43 575 złotych na rzecz Franka Tokarskiego. 

Po prezentacji piłkarze i trenerzy ruszyli do kibiców, rozdając autografy, robiąc sobie wspólne zdjęcia i oczywiście rozmawiając z nimi. Nie będzie żadną niespodzianką, że najbardziej obleganymi osobami był kapitan WKS-u Erik Exposito i Jacek Magiera.

ODZNACZENIE DLA ŚLĄSNETU 

W trakcie całego niedzielnego wydarzenia, swoje tzw. "pięć minut" miała również nasza redakcja. Śląsknet został odznaczony medalem "Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia". Wyróżnienie z rąk prezydenta miasta Jacka Sutryka odebrali Krzysztof Banasik (redaktor naczelny), Marcin Polański (Project Manager) i Paweł Lorenc (odpowiadający za rozwój techniczny strony). 

Każdemu czytelnikowi dziękujemy, że jesteście z nami od 23 lat. 

- To nagroda, którą chciałbym zadedykować wszystkim tym, którzy przez te 23 lata tworzyli Śląsknet, a było to ponad 100 osób. Konsekwentnie realizujemy naszą misję, uprawiając dziennikarstwo nienachalne, rzetelne, którego podstawowym celem jest przekazywanie sympatykom WKS-u informacji i publicystyki nie tylko na temat pierwszej drużyny, ale też grup młodzieżowych, piłki nożnej kobiet, futsalu, blind footballu czy amp footballu. (...) Trzeba podkreślić, że wszystko to robimy po pracy, po szkole, po zajęciach, w swoim czasie wolnym, który zamiast poświęcić rodzinie lub bliskim – poświęcamy na Śląsknet. Pasjonaci – to idealne określenie naszej działalności

- podkreśla Krzysztof Banasik. 

► Galerię autorstwa Pawła Kota z turnieju Tokar Cup znajdziecie TUTAJ.  

Franciszka Tokarskiego cały czas można wspierać poprzez: 

 • Wpłatę na konto Fundacji Moc Pomocy - nr konta: 16 1020 5226 0000 6602 0635 0765 (W tytule przelewu: Franciszek Tokarski Turniej)
 • Oficjalną zbiórkę: https://www.mammoc.pl/franciszek-tokarski (z komentarzem: Franciszek Tokarski Turniej)
 • Rozliczenie 1,5% podatku (KRS 0000769935, Cel szczegółowy: Franciszek Tokarski)
 • oraz wrzucając pieniądze do puszek, które pojawią się w dniu wydarzenia

 

ZOBACZ też: Czyją drogą pójdą Guercio z Klimalą?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.