MŁODZIEŻ: Podsumowanie występów Śląska Wrocław w ligach wojewódzkich (cz. II)

04.08.2023 (12:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/5/Grali młodzi 1_645b9b9702704.JPG

fot.: Jerzy Rakowicz

Kontynuujemy podsumowanie rozgrywek młodzieżowych w ubiegłym sezonie. Wcześniej prezentowaliśmy bilans AP Śląsk w Centralnych Ligach Juniorów. Dzisiaj przedstawiamy bilans zespołów AP Śląsk i WKS Śląsk w ligach wojewódzkich. Podsumowanie rundy jesiennej 2022 można znaleźć TUTAJ. 

Jak można podsumować sezon? Dziesięć zespołów startowało w 17 rozgrywkach (w trampkarzach i młodzikach rozgrywano osobno rundę jesienną i wiosenną). W I ligach Śląsk wygrał tylko dwa razy. Dwukrotnie triumfował także w II lidze. Zaliczył też dwa spadki z I ligi. Bilans nie powala.

W kategorii junior starszy i młodszy rozgrywki były prowadzone w systemie całorocznym (runda jesienna i wiosenna). Natomiast w grupach trampkarz starszy i młodszy oraz młodzik osobno była rozgrywana runda jesienna i wiosenna.

JUNIORZY STARSI

W Wojewódzkiej Lidze Juniorów Starszych wystartował zespół WKS Śląsk trenera Maligrandy. Wojskowi zawsze znajdowali się w czołówce. W tym sezonie byli drużyną ze środka tabeli. Ostatecznie zajęli piąte miejsce w lidze, ale tabela nie uwzględnia, występujących wiosną w makrolidze Chrobrego Głogów i FC Wrocław Academy.

Śląsk grał bezkompromisowo. W całych rozgrywkach zanotował tylko cztery remisy, w tym tylko jeden wiosną. Jesienią miał problem z punktowaniem z drużynami z czołówki. Wiosną wygrał z Karkonoszami Jelenia Góra, Górnikiem Wałbrzych oraz zremisował ze Ślęzą Wrocław.

Wrocławianie byli najskuteczniejszą drużyną ligi. W całych rozgrywkach strzelili 95 goli. Imponująca była seria na przełomie maja i czerwca, gdy wygrali pięć kolejnych meczów z bilansem bramkowym 41:4. Aż 15 goli w tych pięciu meczach strzelił Bartosz Suski. Do historii przejdzie wygrana z Baryczem Sułów 19:3.

Strzelcy bramek dla Śląska:

 1. B. Suski – 29
 2. Grzesiak, Mostowik – 12
 3. Kozik, Wdowski – 11
 4. Golińczak – 9
 5. J. Sobczak – 6
 6. Vinchura, bramki przyznane walkowerem – 3
 7. M. Szczepański – 2
 8. Chajdziony, H. Sokołowski, Bednarek, Perz, Włodarczyk, gol samobójczy – 1

Zagrali: Dec, Pliś, Tymoshenko, Bednarek, Chajdziony, Głab, Golińczak, Grzesiak, Hutsaliuk, Mostowik, Perz, Selegart, Rozestwiński, D. Sobczak, J. Sobczak, Sokołowski, Suski, M. Szczepański, Vinchura, Wdowski, Siemiochin, Włodarczyk

JUNIORZY MŁODSI

W Wojewódzkiej Lidze juniorów Młodszych wystartowały zespoły AP Śląsk (jesienią trener Wilusz, wiosną trener Matlęga) oraz WKS Śląsk (trener Król). Obie drużyny zajęły miejsca obok siebie – AP Śląsk był szósty, WKS siódmy. W meczach obu zespołów padało średnio po pięć goli.

AP Śląsk jako drużyna rezerwowa juniorów z CLJ U-17 borykał się z dużą zmiennością składu. W całym sezonie wystąpiło 42 zawodników, w tym sześciu bramkarzy. Nieco lepiej ze stabilizacją składu było wiosną. Z zespołu odeszło kilku podstawowych zawodników (Sierda, Basiński, Żur, Duczmal, Sztylka, Wypart, Suski), a Maliszewski i Oskar Gerstenstein odnieśli kontuzje, które wyeliminowały ich na całą rundę. Dużo częściej występowali gracze z CLJ. W całych rozgrywkach Śląsk zanotował tylko trzy remisy.

Strzelcy bramek dla Śląska:

 1. Skóra – 15
 2. Kruchlak, Maścianica – 12
 3. Graczyk – 4
 4. O. Gerstenstein, Kur, Adamkiewicz – 3
 5. Zabrzeski, Juchnik-Juchnicki, Cyrek, Kobelczuk, Pawlik, Markowski – 2
 6. Żur, Maliszewski, Cesarz, D. Suski, Basiński, Wyszyński, D. Zender – 1

Zagrali: Sierda, Andrzejewski, Jazowski, Charuży, Celebański, Klint, Adamkiewicz, Krukowski, Kur, Masternak, Basiński, Juchnik-Juchnicki, Fałowski, Szarek, Żur, Markowski, Cyrek, Benedyktowicz, Cesarz, Duczmal, Falkowski, Graczyk, Kruchlak, Maliszewski, Maścianica, Samołyk, Skóra, D. Suski, Oskar Gerstenstein, Sztylka, R. Wypart, Zabrzeski, Kobelczuk, Wróblewski, Pawlik, D. Zender, Borowy, Hachuła, Szczygieł, Pakosz, Wyszyński, Siniawski


WKS Śląsk miał bardzo trudny początek sezonu. Grał z drużynami z czołówki i przegrał cztery pierwsze mecze. Wiosną było już dużo lepiej. Śląsk pokonał na początku rundy Zagłębie i Parasol. Wrocławianie grali ładnie dla oka. W ich meczach padało sporo goli. Bilans meczów wypada bardzo równo (10 wygranych, cztery remisy i 10 porażek).

Strzelcy bramek dla Śląska:

 1. Bogdanik – 10
 2. Gawłowicz, Wieczorek – 9
 3. Czaja – 8
 4. Słowiński – 7
 5. Gruszka – 3
 6. Jusza, K. Sokołowski, Kinsner, gole samobójcze – 2
 7. Wajncetel, A. Szczepański – 1

Zagrali: Poznański, Felusiak, Zdziebełko, Bogdanik, Jusza, Gruszka, Czaja, Wieczorek, Kinsner, K. Sokołowski, Wajncentel, Słowiński, Gawłowicz, Lipnicki, Neumann, Pitala, Sołtowski, Szwesta, Ziemba, Styś, Brzeziński, A. Szczepański, Lędźwa, Szczygłowski, Surowiecki

TRAMPKARZE STARSI

W kategorii trampkarz starszy wystartowały drużyny AP Śląsk (trener Franczak) oraz WKS Śląsk (trener Kamiński).

AP Śląsk walczył w pierwsze miejsce Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy. W drużynie występowali zawodnicy rok (w pojedynczych przypadkach dwa lata) młodsi od rywali. Dodatkowo szeroka kadra występowała równocześnie w Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych, stąd spore rotacje w składzie.

Najlepsi gracze z rocznika 2009 (Dominik Kleczewski, Bartosz Szywała, Tomasz Pytlak) regularnie występowali w zespole CLJ U-15, który wywalczył mistrzostwo Polski. Jesienią w lidze wojewódzkiej Śląsk był drugi, a wiosną wygrał zdecydowanie, zapewniając sobie triumf w lidze kilka kolejek przed końcem rundy.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Kucharski – 8
 2. Szywała – 6
 3. Szura, Czarkowski, Krzysztoń – 3
 4. Wyszyński, Fitowski, Moskaluk, Szczygieł – 2
 5. Kleczewski, Siuta, Świerczek, Rostek, Mańkowski, Stój, Matuszewski – 1

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. Kucharski – 13
 2. Różycki – 5
 3. Szura – 3
 4. Gabryś – 2
 5. Litwin, Moskaluk, Siniawski, Stój, Matuszewski, Czarkowski, Wlazło, Hachuła, Szczygieł, Fitowski – 1

Zagrali: Pytlak, Dudziak, D. Nowak, Klint, Jazowski, Księżak, Charuży – Błaszczyk, Borowy, Różycki, Bremer, Czarkowski, Czyzio, Fitowski, Gabryś, Gajewski, Gierko, Kleczewski, Kanak, Kołakowski, Krzysztoń, Kucharski, Litwin, M. Mańkowski, M. Matuszewski, Moskaluk, Siuta, Stój, Świerczek, Szura, Szczygieł, Szywała, Wyszyński, Zawadzki, Potycz, Suchodolski, Siniawski, Hachuła, Wlazło, Szczygieł, Pawłowicz, Bazylewicz, Dębowski, Gawin, Zarówny, Kędra


WKS Śląsk jesienią wystartował w II Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy. Podopieczni trenera Kamińskiego zdominowali ligę, wygrywając większość spotkań. Często były to bardzo wysokie zwycięstwa. W rezultacie awansowali do wiosennej edycji I Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy.

Tam jednak nie było już tak różowo. W 14 meczach Śląsk wgrał tylko raz i dwa razy zremisował. W drugiej części sezonu gra wyglądała już dużo lepiej, ale to nie wystarczyło, aby utrzymać się w I lidze.

Problemem wiosną była dość uboga kadra. Po rundzie jesiennej wypadło kilka kilku graczy. Na początku rozgrywek poważnie zachorował Dominik Głębocki, któremu koledzy okazywali wsparcie.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Gromada – 12
 2. Tympalski – 9
 3. Sempik – 6
 4. Instyński, bramka samobójcza – 5
 5. Kamiński – 4
 6. Bojas (Wołczyk), F. Zeń, Ostapenko – 3
 7. Matkowski, Narożny, Głębocki, Kowalewski – 2
 8. Kandybałowski, Zdziebło, Kołodziejski, Heinich, Mech – 1

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. Tympalski, Gromada – 3
 2. Kamiński – 2
 3. Bojas (Wołczyk), Kowalewski, Gieroń, Mech, Kołodziejski – 1

Zagrali: Podporski, Kowalewski, Instyński, Zeń, Bojaś (Wołczyk), Głębocki, Juskowiak, Libura, Ostapenko, Gieroń, Kamiński, Sempik, Mech, Heinich, Matkowski, Grzywaczewski, Kandybowicz, Narożny, Kołodziejski, Gromada, Tympalski, Rusek, Zdziebło.

TRAMPKARZE MŁODSI

W Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych zagrały drużyny AP Śląsk (trener Franczak) i WKS Śląsk (trener Zawadzki).

AP Śląsk, jak już pisaliśmy wyżej, zawodnicy łączyli grę w dwóch ligach. W obu spisywali się bardzo dobrze. Gra Śląska mogła się podobać. Jesienią wrocławianie nie przegrali meczu i wygrali ligę. Wiosną Śląsk długo był w czołówce. Imponował skutecznością, jednak w ostatnich dwóch kolejkach przegrał ze Ślęzą (zwycięzcą ligi, w Śląsku zagrał w zasadzie zespół młodzików U-13) oraz zremisował z WKS Śląsk i ostatecznie zajął miejsce tuż za podium.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Siuta – 10
 2. Mańkowski, Szura – 4
 3. Potycz – 3
 4. Stój, Pawłowicz, Różycki, Suchodolski, bramka samobójcza – 2
 5. Gawin, Ciepliński, Kadej, Gabryś, Kucharski, Bremer – 1

Strzelcy dla Śląska wiosną:

 1. Stój – 6
 2. Różycki – 4
 3. Potycz – 3
 4. Mańkowski – 2
 5. Czarkowski, Kucharski, Siuta, Pawłowicz, Pawelec, Gawin, Bremer, Barcikowski, Wojtasik – 1

Zagrali: Dudziak, D. Nowak, Księżak, Pytlak, Klint, Kołakowski, Czyzio, Gierko, Matuszewski, Bremer, Gawin, Gabryś, Potycz, Kadej, M. Mańkowski, Szura, Stój, Siuta, Pawłowicz, Pawelec, Ciepliński, Czarkowski, Różycki, Suchodolski, Litwin, Kucharski, Moskaluk, Kędra, Błaszczyk, Kanak, Bazylewicz, Zawadzki, Oprzalski, Kleczewski, Mazan, Malik, Barcikowski, Słodkowski, Kulas, Wojtasik, Dębowski


Zespół WKS Śląsk czekał spory przeskok. Jeszcze wiosną 2022 roku grali w II Okręgowej Lidze Młodzika, którą wygrali. Teraz przyszło im się konfrontować w większości z zespołami po stażu w ligach wojewódzkich.

Początkowo zespół doznawał wysokich porażek, z czasem gra była już nieco lepsza i zawodnicy podejmowali rywalizację. Udało się wygrać z Karkonoszami Jelenia Góra.

Dużo lepsza była wiosna. Do zespołu doszło kilku zawodników. Pozostali nabrali doświadczenia. Śląsk wygrał trzy mecze (w tym z Zagłębiem Lubin, które wyprzedził w tabeli), zremisował z AP Śląsk i ostatecznie zajął siódme miejsce.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Trojan – 2
 2. Galar, Zając, Dąbrowski, Szuba, Witosiński – 1

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. Wituszyński, Krawiec – 2
 2. Pyzhov, Trojan, Galar, I. Zeń, Krzykawski, Adamenko, Mańkowski – 1

Zagrali: Wilkosz, Chociszewski, Piasecki, Galar, Lasota, Ogórek, Stempak, K. Szuba, Tkach, Witosiński, Zalewski, I. Zeń, Dąbrowski, J. Mańkowski, Zając, Pawul Wituszyński. Beszter, Gąsiorowski, Witosiński, Trojan, Lasota, Galar, Krawiec, Krzykawski, Kopacz, K. Szuba, Zalewski, Pyzhov, Adamenko, Żebranowicz

MŁODZICY

W wojewódzkich ligach młodzika wystąpiły trzy zespoły AP Śląsk. Zespół U-13 (trener Borgman) grali w I lidze. Drużyna U-12 (trener Pawlak). Funkcjonował także zespół Śląsk III (trener Borgman) jako rezerwy w II lidze.

Pierwszy zespół grał ciekawie. Odniósł wiele efektownych zwycięstw, ale zarówno jesienią, jak i wiosną musiał uznać wyższość Parasola Wrocław. W rundzie jesiennej walka o triumf w lidze trwała do samego końca. Wiosną dominacja rywali z ul. Lotniczej nie podlegała dyskusji.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. L. Szuba – 7
 2. Wowczak, Zarówny – 5
 3. Skrzypczyński, Pawłowicz, Barcikowski, Lisowski – 4
 4. Kośmider, Polic – 3
 5. Strzelecki, Malik, Stojek, Suszycki, Pawelec – 2
 6. Soliński, Kożuchowski, Pruś, Mazan, Rymut, Podhajecki – 1

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. L. Szuba – 12
 2. Barcikowski, Zarówny – 4  
 3. Pawłowicz – 3
 4. Rymut, Wojtasik, Ciepliński, Lisowski, Pruś – 2
 5. Mazan, Malik, samobój, Bazylewicz, Kulas, Pawelec – 1

Zagrali: Sawicki, Łupicki, Słodkowski, Ciepliński, Kośmider, Lisowski, Malik, Pawelec, Pawłowicz, Mazan, Skrzypczyński, Zarówny, Polic, Barcikowski, Pruś, Koziej, L. Szuba Wowczak, Dębowski, Suszycki, Stojek, Strzelecki, Kożuchowski, Rymut, Podhajecki, Soliński, Bazylewicz, Podlejski, Wojtasik, Kulas


Zespół U-12 jesienią grał w II lidze, a wiosną w I lidze. Drużyna grała rocznikiem rok, a czasem dwa lata młodszym od rywali. Jesienią kilka razy siła fizyczna decydowała o ostatecznej wygranej rywala. Piłkarsko nie ustępowali większości rywali. Wiosną dzięki wygraniu jesiennej edycji II ligi przez rezerwowy zespół U-13 zagrali w I lidze. Tam przewaga rywali była bardzo widoczna. Śląsk wygrał tylko jeden mecz i zajął ostatnie miejsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że chłopcy rywalizując ze starszymi, z meczu na mecz spisywali się coraz lepiej.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Skrzypczyński, Luchowski – 6
 2. Wojnarski – 5
 3. Kiałka, Czternastek – 3
 4. Schroeder, Skorupa, Kośmider, bramka samobójcza – 2

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. Kośmider, Czternastek – 3
 2. Skrzypczyński, Skorupa – 2
 3. Wojtasik, Chmielewski, Rudek, Kiałka, bramka samobójcza – 1

Zagrali: Sarara, I. Nowak, Smenda, Schroeder, Skorupa, Kośmider, Kiałka, Czternastek, Skrzypczyński, Luchowski, Wojnarski, Karnaś, Kroczak, Szymitko, Wójciak, Waloch, Wolski, Chmielewski, Klimaszewski, Bochyński, Mielnik, Stachowiak, Świto, Sud, Nishikawa, Antosz, Jurasz, Lesiewicz, Sibiński, Rudek, Klauza


Zespół rezerwowy Śląsk III jesienią korzystał z zawodników U-13. Wiosną także, choć w mniejszym stopniu U-12. W drużynie grali też zawodnicy z rocznika 2012, a nawet 2013. Jesienią Śląsk spisywał się bardzo dobrze. W 14 spotkaniach zwyciężył 13 razy i pewnie wygrał ligę. Z racji tego, że nie mógł awansować, skorzystali na tym gracze U-12. Wiosną grał nierówno i zajął trzecie miejsce, ulegając drugiemu Orlikowi Ząbkowice Śląskie gorszym bilansem bezpośrednich spotkań.

Strzelcy bramek dla Śląska jesienią:

 1. Barcikowski – 9
 2. Podhajecki, Soliński – 6
 3. Strzelecki, Wojtasik – 5
 4. Ciepliński, Pruś – 4
 5. Dębowski, Lisowski, Wyraz – 3
 6. L. Szuba, Suszycki, Wyraz – 3
 7. Rymut, Pawłowicz, Wowczak, Bazylewicz, bramka samobójcza – 1

Strzelcy bramek dla Śląska wiosną:

 1. L. Szuba – 7
 2. Podlejski, Podhajecki, Pruś – 5
 3. Barcikowski, Lisowski – 4
 4. Soliński, Rymut, Suszycki – 3
 5. Strzelecki, Bazylewicz, Ciepliński – 2
 6. Kożuchowski, Zarówny, bramka samobójcza – 1

Zagrali: Łupicki, Słodkowski, Sawicki, Smenda, Koziej, Lisowski, Podhajecki, Podlejski, Pruś, Barcikowski, Soliński, Strzelecki, Suszycki, Ciepliński, Dębowski, Lisowski, L. Szuba, Rymut, Wowczak, Stojek, Pawłowicz, Bazylewicz, Wojtasik, Wyraz, Trojanowski, Kożuchowski, Torzewski, Korzeniowski, Mazan, Pawelec, Gelczuk, Kulas, Chmielewski, Malik, Klimaszewski, Szymitko, Kroczak, Kiałka, Skorupa

MŁODZICY MŁODSI

 

W tym sezonie wystartowała liga młodzików młodszych U-12. Rozgrywana była w formie trójmeczów. Śląsk (trener Blecharz) w tych spotkaniach ogrywał wielu zawodników rok, a nawet dwa lata młodszych, co w tym wieku jest różnicą bardzo znaczącą. Mimo to wrocławianie spisywali się bardzo dobrze i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w rundzie wiosennej.

Strzelcy bramek dla Śląska:

 1. Sibiński – 7
 2. Skorupa, Jurasz – 5
 3. Chmielewski, Czerniejewski, Karnaś – 3
 4. Grabuś, Świto Świątkowski, Schroeder – 2
 5. Świto, Oprzalski, Wójciak, Rudek, Kiałka, Nadziak, Kroczak, Mielnik, bramka samobójcza – 1

Zagrali: Waleszczynski, Sarara, Bielski, Klauza, Kroczak, Lesiewicz, Klimaszewski, Czerniejewski, Jurasz, Grabuś, Skorupa. Świątkowski, Nadziak, Szczeciński, Korzeniowski, Świto, Korzeniowski, Wójciak, Karnaś, Chmielewski, Sibiński, Rudek, Mielnik, Skorupa, Torzewski, Oprzalski, Szceciñski, Jurasz, Bochyński, Świątkowski,.Hnatkiewicz, Cichosz, Antosz, Kovalenko, Schroeder

ZOBACZ też: Rozkład jazdy

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.