MŁODZIEŻ: Podsumowanie występów Śląska Wrocław w CLJ (cz. I)

22.07.2023 (15:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/5/bednarczyk_clj_647725149b43b.jpg

fot.: Rafał Sawicki

Zakończyły się rozgrywki młodzieżowe w sezonie 2022/23. Przedstawimy podsumowanie w ligach centralnych drużyn AP Śląsk. W kolejnej części podsumujemy także występy w ligach wojewódzkich (AP Śląsk i WKS Śląsk). Podsumowanie po rundzie jesiennej możecie znaleźć TUTAJ. 

Jak podsumować miniony sezon? Największa tragedia w historii Akademii Śląska i największy sukces. Juniorzy starsi spadli z CLJ U-19, natomiast najmłodsza drużyna U-15 wywalczyła historyczne Mistrzostwo Polski. Zespół CLJ U-17 zajął wysokie szóste miejsce w grupie zachodniej.

CLJ U-19

Po słabszej jesieni klub rozstał się z trenerem Siemińskim. Zastąpił go Janusz Góra. Pod wodzą nowego szkoleniowca wrocławianie zmienili swoje oblicze. Styl gry Śląska mógł się podobać. Młodzi piłkarze wysoko wygrali w meczach towarzyskich z seniorami. W pierwszym ligowym meczu Trójkolorowi pokonali ówczesnego lidera Rakowa Częstochowa.

Potem nastąpiła seria meczów bez wygranej. WKS grał dobrze i często nieznacznie przegrywał. Kluczowe były dwa mecze na Oporowskiej. Z Legią Warszawa podopieczni trenera Góry prowadzili 2:0, ale w końcówce dali sobie wydrzeć zwycięstwo. Jeszcze większym zaskoczeniem był mecz ze zdecydowanym outsiderem Miedzią Legnica. Śląsk był faworytem, a dodatkowo w trakcie meczu przybył desant w postaci Karola Borysa i Łukasza Gerstenteina, którzy pojawili się na stadionie prosto z meczu ekstraklasy. Mimo to Śląsk przegrał 0:1, a w końcówce nie wykorzystał rzutu karnego.

Decydująca faza sezonu to ciąg zwycięstw. W ostatnim meczu wrocławianie zremisowali  w Warszawie z Polonią. Ten punkt na nic się nie zdał, ponieważ Wojskowi musieli wygrać ten mecz, żeby zapewnić sobie utrzymanie.

O przyczynach spadku pisaliśmy TUTAJ. Degradacja to duży problem dla klubu. Liga wojewódzka to zdecydowanie niższy poziom i nieporównywalnie mniejsza możliwość rozwoju. Wielu zawodników będzie chciało odejść. Pisaliśmy już o pożegnaniu z dwoma graczami, którzy przeszli do Wisły Kraków. Pozyskanie nowych zawodników będzie bardzo utrudnione i to nie tylko w najstarszej kategorii wiekowej. Miejmy nadzieje, że ligowa banicja potrwa tylko sezon.

Śląsk zajął 13. miejsce. W 30 meczach zgromadził 37 punktów (10 zwycięstw, siedem remisów i 13 porażek). Bilans bramkowy wyniósł 50:53. Klasyfikacja strzelców WKS-u prezentuje się następująco:

 1. Dawid Matuszewski – 11
 2. Aleksander Wołczek – 10
 3. Patryk Bednarczyk – 6
 4. Miłosz Kurowski – 4
 5. Jakub Jezierski, Oskar Wojtczak, Jakub Zawadzki – 3
 6. Jakub Lutostański, Jehor Sharabura – 2
 7. Łukasz Gerstenstein, Bartosz Kosiba, Mateusz Lipiński, Igor Posacki, Allen Rozum, gol samobójczy – 1

Zagrali: Mielcarz, Głogowski, Śliczniak, Posacki, Zawadzki, Rozum, Szczyrek, Marszałek, Lipiński, Poliński, Maszkowski, Gryglak, Jezierski, Bednarczyk, Borys, Ł. Gerstenstein, Graczyk, Kosiba, Kaliszczak, Krawczuk, Matuszewski, Wołczek, Wojtczak, K. Kurowski, M. Kurowski, Lutostański, Sharabura, Sikora, J. Solarz, M. Solarz, J. Zender, Benedyktowicz, Krukowski, Fałowski

CLJ U-17

Drużyna wiosną poprawiła wynik z jesiennych rozgrywek i awansowała z siódmego miejsca na szóste. Zespół prowadził trener Schmidt, który po sezonie objął seniorów Stali Brzeg. Śląsk grał nierówno. Dobre mecze przeplatał ze słabymi. Strzelał bardzo dużo goli. Punktował głównie ze słabszymi. W 10 meczach z drużynami sklasyfikowanymi  wyżej zdobył tylko dwa punkty (wszystkie u siebie).

Śląsk zajął szóste miejsce. W 30 meczach zgromadził 52 punkty. Bilans bramkowy wyniósł 74:50. Klasyfikacja strzelców WKS-u prezentuje się następująco:

 1. Wiktor Benedyktowicz – 23
 2. Igor Kobelczuk – 11
 3. Jakub Maścianica – 7
 4. Dawid Graczyk, Kacper Kur, Dominik Suski – 4 
 5. Bartosz Kosiba – 3
 6. Ignacy Adamkiewicz, Łukasz Gerstenstein, Igor Maliszewski, Sławomir Sosulski, Dawid Zender, gol samobójczy – 2
 7. Ignacy Cesarz, Mateusz Cyrek, Nikodem Juchnik-Juchnicki, Kacper Skóra, Patryk Skrzypczyński, Michał Wróblewski – 1

Zagrali: Celebański, Charuży, Śliczniak, Jazowski, Cyrek, Cegliński,  Fałowski, Falkowski, Wróblewski, Juchnik-Juchnicki, Basiński, Sosulski, Benedyktowicz, Cesarz, O. Gerstenstein, Skóra, P. Skrzypczyński, Graczyk, Kosiba, Kobelczuk, Krukowski, Kur, K. Kurowski, Maliszewski, Maścianica, Pawlik, Samołyk, Suski, Zabrzeski, D. Zender, Adamkiewicz 

CLJ U-15

 

Powód do dumy. Śląsk został mistrzem Polski. Wrocławianie przez cały rok utrzymywali znakomitą formę. Rozgrywki odbywały się w dwóch niezależnych rundach. Osobno jesień i wiosna. Śląsk wygrał obie edycje.

Jesienią po remisie w meczu na szczycie z Rakowem i nieoczekiwanej porażce z Olympic Junior Wrocław nastąpiła seria 10 meczów bez porażki, w tym dziewięciu kolejnych wygranych. Przerwało ją pod koniec roku Zagłębie Lubin. Śląsk i tak wygrał ligę, ale jesień to była tylko przygrywką do prawdziwej batalii o mistrzostwo Polski.

Na początku roku doszło do niewielkich korekt. Do Olympicu Junior zostali wypożyczeni Marcel Świerczek i Adam Krzysztoń, a z APN Żywiec przyszedł Adam Ciućka. Transfer okazał się strzałem w dziesiątkę. Młody pomocnik był jednym z najlepszych graczy w zespole i walnie przyczynił się do triumfu w lidze. Śląsk nie przegrał meczu. Zanotował tylko dwa remisy i awansował do półfinału mistrzostw Polski. Tam po dwóch remisach wygrał w karnych ze Stalą Rzeszów, a w finale pewnie pokonał Lecha Poznań 4:1.

Śląsk w tym roku nie przegrał meczu i zasłużenie jest najlepszą drużyną w kraju. Mistrzostwo to największy sukces w 10-letniej historii Akademii Śląska i jeden z trzech tytułów w historii Śląska. Do tej pory Śląsk zdobył złoty medal w kategorii junior starszy w 1979 roku i junior młodszy dwa lata później. Z tych drużyn wywodzi się wiele późniejszych znakomitych ligowców, legend klubowych i reprezentantów  Polski. Oby i tym razem było podobnie. Martwi odejście po sezonie dwóch podstawowych zawodników i reprezentantów Polski Dawida Korzeniowskiego do Legii i Oliwiera Siniawskiego do Pogoni Szczecin. Mimo początkowej niepewności w klubie zostaje trener Paweł Dziakowicz.

Klasyfikacja strzelców prezentuje się następująco:

Runda jesienna:

 1. Olivier Siniawski – 10
 2. Wojciech Gajewski – 9
 3. Bartosz Szywała – 7
 4. Dawid Wąsala – 5
 5. Lenard Szczygieł – 4
 6. Krystian Rostek – 3
 7. Jakub Kaszub – 2
 8. Jakub Pakosz, Dawid Korzeniowski – 1

Runda wiosenna:

 1. Oliwier Siniawski – 13
 2. Adam  Ciućka – 10
 3. Bartosz  Szywała – 8
 4. Dawid Wąsala – 6
 5. Krystian Rostek, Wojciech Gajewski – 5
 6. Mateusz Cegliński, Jakub Pakosz – 4
 7. Jakub Pakosz, Lenard Szczygieł, Jakub Kaszub – 3
 8. Bartosz Borowy – 2
 9. Dawid Korzeniowski, Dominik  Kleczewski, Ksawier Hachuła, Bartosz Wlazło – 1

Grali: Charuży, Pytlak, Jazowski, Dudziak, Nowak, Klint, Wlazło, Kołakowski, Wyszyński, Borowy, Kaszub, Cegliński, Korzeniowski, Kleczewski, Gajewski, Wąsala, Szczygieł, Pakosz, Siniawski, Szywała, Świerczek, Rostek, Krzysztoń, Kucharski, Hachuła, Łabędzki

ZOBACZ też: ''Śląsk może zapomnieć o górnej części tabeli'' (OPINIA EKSPERTA)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.