MŁODZIEŻ: Podsumowanie występów Śląska w CLJ

06.01.2023 (16:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2022/3/DSC_6719_622371d3c8cfd.JPG

fot.: Rafał Sawicki

Zakończyły się rozgrywki młodzieżowe rundy jesiennej w sezonie 2022/23. Dla drużyn Akademii Piłkarskiej Śląsk Wrocław i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk był to umiarkowanie udany sezon. Dobre wyniki osiągnęły drużyny młodsze, zespoły juniorskie grały w kratkę. Poniżej podsumowanie gry w ligach centralnych drużyn AP Śląsk. W kolejnej części podsumujemy także występy w ligach wojewódzkich (AP Śląsk i WKS Śląsk). 

Podobne podsumowanie robiliśmy w ubiegłym sezonie. Można się z nim zapoznać TUTAJ.


CLJ U-19

Juniorzy starsi (trener Siemiński) po czterech latach wystartowali w kategorii U-19. W ostatnim okresie funkcjonował limit U-18 plus trzech zawodników o rok starszych. Obecnie rocznikiem kończącym jest 2004. W kategorii juniorów starszych w ostatnim pięcioleciu Śląsk odnosił sukcesy. Rocznik 1999 wywalczył awans do półfinału Mistrzostw Polski. Rok później Śląsk wywalczył wicemistrzostwo Polski, a w 2021r. brązowe medale. Jesienią 2022 drużyna osiągnęła wynik poniżej oczekiwań. Po 17 rozegranych meczach Śląsk zajmuje trzynastą lokatę, co oznacza, że wrocławianie spędzą zimę w strefie spadkowej. Trzeba jednak dodać, że tabela jest mocno spłaszczona, do czwartego miejsca brakuje tylko ośmiu punktów. Jak zmienna jest ta liga pokazuje przykład: w ósmej kolejce Śląsk pokonał na wyjeździe lidera Legię Warszawa, która skończyła rok na jedenastym miejscu. Wróćmy jednak do Śląska.

Wrocławianie grali nierówno. Potrafili pokonać Legię, Wisłę Kraków (wówczas wicelidera) i dwukrotnie zremisować z liderującym na koniec roku Górnikiem Zabrze. Podstawowym problemem drużyny był brak snajpera. Śląsk niejednokrotnie przeważał w środku boiska, ale nie było zawodnika, który by tą przewagę udokumentował bramkami. Bardzo brakowało klasycznej dziewiątki. Niestety kompletnym niewypałem okazał się występ jesienią w Śląsku Jakuba Lutostańskiego. Króla strzelców CLJ z poprzedniego sezonu (W CLJ jest to jego trzeci sezon), mającego na koncie trzy występy w ekstraklasie. W ośmiu meczach (546 minut) strzelił zaledwie dwa gole (oba z rzutów karnych). Wystąpił też w ośmiu meczach II ligi (153 minuty), gdzie ani razu nie trafił do siatki. Brakowało zmiennika. Zastępowali go zawodnicy nie będący klasyczną dziewiątką.

Innym problemem była dyscyplina - w 17 meczach zawodnicy Śląska pięć razy oglądali czerwone kartki.

Ostateczny bilans Śląska to 20 punktów (5 wygranych, 5 remisów, 7 porażek, bramki 23:32)

Strzelcy bramek:

 • 5 - Dawid Matuszewski, 
 • 4 - Aleksander Wołczek, 
 • 2 - Jakub Jezierski, Jakub Lutostański, Jakub Zawadzki, Patryk Bednarczyk,
 • 1 - Bartosz Kosiba, Miłosz Kurowski, Mateusz Lipiński, Igor Posacki, Allen Rozum, Jehor Szarabura, Oskar Wojtczak

Zagrali: Mielcarz, Głogowski, Śliczniak, Posacki, Zawadzki, Rozum, Szczyrek, Marszałek, Lipiński, Poliński, Maszkowski, Gryglak, Jezierski, Bednarczyk, Borys, Ł. Gerstenstein, Graczyk, Kosiba, Kaliszczak, Krawczuk, Matuszewski, Wołczek, Wojtczak, K. Kurowski, M. Kurowski, Lutostański, Sharabura, Sikora, J. Solarz, M. Solarz, J. Zender 

Po zakończeniu sezonu klub rozstał się z trenerem Siemińskim, a zastąpił go Janusz Góra.


CLJ U-17

Centralna Liga Juniorów U-17 po raz pierwszy wystartowała w nowej formule. Zamiast czterech grup po osiem zespołów, mamy dwie grupy po 16 drużyn. Śląsk (trener Schmidt) może się konfrontować z drużynami z województw wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. WKS zajął w tabeli ósme miejsce. Pozycja w stawce oddaje rzeczywistość. Z drużyn plasujących się w tabeli przed naszą drużyną Śląsk wygrał tylko z Wartą Poznań, a zremisował w rewanżu z Rakowem. Punktował z drużynami ulokowanymi niżej w tabeli. Poprawa punktowania z lepszymi zespołami to podstawowe zadanie dla młodych graczy. Atutem Śląska była skuteczność. Zespół strzelał sporo goli, przy czym wiódł Wiktor Benedyktowicz, który latem był bliski transferu do Empoli

Mimo pauzy w kilku meczach spowodowanej kontuzją w końcówce rundy wraz z trzema innymi graczami z dorobkiem 16 goli prowadzi w tabeli strzelców. Jednym ze współliderów jest też Dominik Gregorski (Zagłębie Lubin), który dwa lata temu grał w trampkarzach Śląska. Warto też wspomnieć o wysokim zwycięstwie na inaugurację ligi, gdzie Śląsk pokonał Lechię Gdańsk 9:1.

Bilans Śląska: 17 spotkań, 26 punktów, 8 wygranych, 2 remisy, 7 porażek, bramki 42: 28.

Strzelcy:

 • 16 - Wiktor Benedyktowicz, 
 • 5 - Jakub Maścianica, 
 • 4 - Dominik Suski, 
 • 3 - Igor Kobelczuk, Bartosz Kosiba, 
 • 2 - Oskar Gerstenstein, 
 • 1 - Ignacy Cesarz, Mateusz Cyrek, Dawid Graczyk, Nikodem Juchnik-Juchnicki, Igor Maliszewski, Kacper Skóra, Patryk Skrzypczyński, Sławomir Sosulski, Michał Wróblewski, samobój

Zagrali: Celebański, Charuży, Śliczniak, Głogowski, Cyrek, Fałowski, Wróblewski, Cegliński, Juchnik-Juchnicki, Basiński, Sosulski, Benedyktowicz, Cesarz, O. Gerstenstein, Skóra, P. Skrzypczyński, Graczyk, Kosiba, Kobelczuk, Krukowski, Kur, K. Kurowski, Maliszewski, Maścianica, Pawlik, Samołyk, Suski, Zabrzeski, D. Zender. 


CLJ U-15

Duży sukces odnieśli trampkarze AP Śląsk (trener Dziakowicz), którzy wygrali jesienną edycję Centralnej Ligi Juniorów U-15. Drużyna spisywała się świetnie przez całą rundę. Śląsk zaczął od remisu w meczu na szczycie z Rakowem, potem nieoczekiwanie przegrał mimo olbrzymiej przewagi z Olympicem Junior Wrocław 0:1. Następnie zanotował efektowną serię 10 meczów bez porażki, w tym dziewięciu kolejnych zwycięstw. W przedostatniej kolejce Śląsk przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Lubin, ale w kolejnym meczu pokonał aktualnego wicemistrza Polski Górnika Zabrze 3:0. Sukces Śląska jest tym cenniejszy, że w wielu meczach drużyna występowała w osłabieniu. Na początku sezonu poważnej kontuzji doznał będący w dobrej formie Adam Łabędzki, a w kilku meczach brakowało reprezentantów Polski: Mateusza Ceglińskiego, Dawida Korzeniowskiego i Oliwiera Siniawskiego. Drużyna tworzyła zespół przez duże "Z" i to było największą jej siłą. Obok wspomnianych reprezentantów warto wyróżnić obrońcę Jakuba Kaszuba, pomocników Wojciecha Gajewskiego, Dominika Kleczewskiego, Dawida Wąsale, Wojciecha Gajewskiego oraz ofensywnego Bartosza Szywałe, ale tak naprawdę każdy z zawodników notował dobre występy i miał wkład w ostateczny sukces.

Bilans Śląska: 14 spotkań, 34 punkty, 10 wygranych, 2 remisy, 2 porażki, bramki 42:12.

Strzelcy bramek:

 • 10 - Olivier Siniawski
 • 9 - Wojciech Gajewski
 • 7 - Bartosz Szywała
 • 5 - Dawid Wąsala
 • 4 - Leonard Szczygieł
 • 3 - Krystian Rostek,
 • 2 - Jakub Kaszub,
 • 1 - Jakub Pakosz, Dawid Korzeniowski

Grali: Charuży, Pytlak, Jazowski, Dudziak, Nowak – Wlazło, Wyszyński, Borowy, Kaszub, Cegliński, Korzeniowski, Kleczewski, Gajewski, Wąsala, Szczygieł, Pakosz, Siniawski, Szywała, Świerczek, Rostek, Krzysztoń, Kucharski, Hachuła, Łabędzki

ZOBACZ też: Pierwszy mecz Śląska w 2023 roku

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.