Śląskowi reprezentanci (RAPORT)

18.10.2023 (15:00) | Adam Mokrzycki
uploads/images/2023/9/WI5_8154_64f46d5830e3c_64f47099dfd4a.jpg

fot.: Marta Lipnicka

W trakcie październikowej przerwy reprezentacyjnej aż dziewięciu piłkarzy Śląska Wrocław zostało powołanych do reprezentowania swojego kraju w seniorskiej lub młodzieżowej kadrze. Jesteście ciekawi, jak poszło Trójkolorowym? 

ALEKS PETKOV

Znakomite występy Bułgara w zielono-biało-czerwonych barwach po raz kolejny nie ominęły uwagi selekcjonera dorosłej kadry Bułgarii Domenico Tedesco. Środkowy defensor WKS-u bardzo regularnie otrzymuje powołania, ale nie przekłada się to na częste występy w narodowym trykocie.

W październiku wystąpił w jednym z dwóch możliwych meczów do rozegrania. Było to spotkanie towarzyskie z eliminacyjnym rywalem Polaków, czyli Albanią. Bułgarzy ulegli Albanii 0:2, a Petkov rozegrał 90 minut. Poprzedni eliminacyjny pojedynek przeciwko Litwie przesiedział na ławce rezerwowych. Jego kraj ponownie przegrał 0:2.

  • Bułgaria – Litwa 0:2 – ławka rezerwowych
  • Albania – Bułgaria 2:0 – 90 minut

ŁUKASZ BEJGER

Partner Petkova z linii defensywnej Łukasz Bejger brał udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski U-21. Stoper WKS-u rozegrał dwa mecze w narodowych barwach. Najpierw w spotkaniu towarzyskim przeciwko Słowacji otrzymał od selekcjonera Adama Majewskiego 60 minut. W kolejnym meczu, tym razem eliminacyjnym przeciwko Estonii zagrał w pełnym wymiarze czasowym.

  • Słowacja U-21 – Polska U-21 2:2 – 60 minut
  • Polska U-21 – Estonia U-21 5:0 – 90 minut

KAROL BORYS

Karol Borys wziął udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski U-18. Młodzieżowa kadra w trakcie październikowego zgrupowania przygotowywała się pod okiem selekcjonera Marcina Włodarskiego do tegorocznych mistrzostw świata juniorów, które zostaną rozegrane w Indonezji.

Biało-czerwoni rozegrali trzy spotkania towarzyskie. Odpowiednio ze Szwecją, Słowacją i Czechami. Borys zagrał tylko przeciwko Słowacji. W trakcie 55 minut otrzymał żółty kartonik, a także popisał się asystą. W kolejnych dwóch meczach znalazł się poza kadrą meczową.

  • Polska U-18 – Szwecja U-18 4:1 – poza kadrą meczową
  • Polska U-18 – Słowacja U-18 4:0 – 55 minut, asysta, żółta kartka
  • Polska U-18 – Czechy U-18 – 5:0 – poza kadrą meczową

HUBERT ŚLICZNIAK

Bramkarz WKS-u ma za sobą najlepszy czas w swojej karierze. 16-latek wystąpił w zremisowanym meczu przez Śląsk II Wrocław z Górnikiem Polkowice w ramach 3 ligi. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:3. Kilka dni później zadebiutował w pierwszej drużynie Wojskowych. Jacek Magiera dał szansę młodemu golkiperowi, aby ten zagrał 25 minut w sparingowym meczu przeciwko GKS-owi Jastrzębie. Wrocławianie wygrali 5:1.

To nie koniec dobrych informacji dla Śliczniaka i jego otoczenia. Piłkarz otrzymał powołanie na październikowe zgrupowanie reprezentacji Polski U-17. Biało-czerwoni rozegrają trzy mecze towarzyskie na Cyprze:

  • z Portugalią (24.10, 11:00 czasu lokalnego, Dasaki Achnas)
  • z Holandią (27.10, 11:00, Frenaros)
  • z Cyprem (30.10, 14:30, Frenaros)

REPREZENTACJA POLSKI U-16

Na październikowe mecze młodzieżowej kadry U-16 selekcjoner Dariusz Gęsior powołał dwóch piłkarzy Śląska. Byli to Mateusz Cegliński oraz Jakub Kaszub. Biało-czerwoni dwukrotnie zmierzyli się przeciwko swoim rówieśnikom z Niemiec.

W pierwszym boju lepsi okazali się podopieczni Gęsiora, którzy wygrali 2:1. Cegliński rozegrał spotkanie w pełnym wymiarze czasowym, natomiast jego klubowy kolega Kaszub nie powąchał w tym meczu murawy.

W rewanżu górą byli Niemcy. Zachodni sąsiedzi wygrali 5:1, a honorową bramkę dla Polaków zdobył Cegliński, który ponownie rozegrał całe 90 minut. Tym razem Kaszub wystąpił w pierwszych 45 minutach.

REPREZENTACJA POLSKI U-15

Na początku października odbyło się zgrupowanie reprezentacji Polski U-15 w ramach turnieju UEFA Develoment International Tournament. Śląsk miał swoich trzech wysłannikówMacieja Kucharskiego, Mateusza Moskaluka oraz Bartosza Szywałę.

Biało-czerwoni mierzyli się odpowiednio z Walią, Islandią i Hiszpanią.

Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem Polaków 2:1. Na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Szywała, który rozegrał cały mecz. Kucharski również wystąpił od pierwszej minuty, ale został zmieniony w 59. minucie. Ostatni z reprezentantów ze Śląska Wrocław Moskaluk zameldował się na boisku pod koniec drugiej połowy.

W drugim pojedynku młode orły musiały uznać wyższość rywali. Islandczycy wygrali 4:2. Bramkę ponownie zdobył Szywała, który razem z Kucharskim pojawili się na boisku w drugiej części gry. Za to Moskaluk przebywał na murawie od pierwszej do 90. minuty.

Trzecie spotkanie zakończyło się bramkowym remisem 1:1, a w rzutach karnych lepsi okazali się Hiszpanie. Bramkę wyrównującą z rzutu karnego w doliczonym czasie gry zdobył nie kto inny, jak niezawodny Szywała, który rozegrał cały mecz. Kucharski został zmieniony w drugiej połowie, a Moskaluk pojawił się na placu gry w końcówce.

ZOBACZ też: Promocja biletowa na mecz z ŁKS-em