TRANSFERY: Pomocnik Śląska wypożyczony

23.01.2023 (19:05) | Krzysztof Banasik
uploads/images/2022/6/adi_62b0c95aec47e.jpg

fot.: Paweł Kot

Śląsk Wrocław optymalizuje swoją kadrę przed nadchodzącą rundą wiosenną. Niestety, zgodnie z zapowiedziami dyrektora sportowego Dariusza Sztylki, nie chodzi o transfer do, ale z klubu. 

Po pozbyciu się z listy płac Krzysztofa Mączyńskiego, z którym rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron, kolejnym zawodnikiem opuszczającym Oporowską jest Javier Ajenjo Hyjek. 22-letni środkowy pomocnik został wypożyczony do końca sezonu do hiszpańskiego klubu Recreativo Huelva. To wicelider IV grupy Segunda Federacion, czyli czwartego poziomu rozgrywkowego w kraju, z którego Hyjek pochodzi.

JAVIER HYJEK - NIESPEŁNIONE NADZIEJE

Hyjek do Śląska trafił latem 2020 roku z Piasta Gliwice, w barwach którego zadebiutował w ekstraklasie. Trafiając do WKS-u miał na koncie tylko ten jeden ligowy mecz, uwagę wrocławian przykuł więc gdzie indziej – w młodzieżowych reprezentacjach Polski, w których ma ponad 20 występów. Hyjek co prawda urodził się w Madrycie, ale jego matka pochodzi z Polski, zawodnik ma więc także polskie obywatelstwo.

Ciekawe CV nie wystarczyło, by zwojować ekstraklasę – Hyjek w koszulce Śląska dużo częściej widywany był w drugoligowych rezerwach, w których zaliczył łącznie 1246 minut (1 gol, 0 asyst). W ekstraklasie? 446 minut (0 goli, 1 asysta). Na ten moment wychowanek Atletico Madryt zostanie we Wrocławiu zapamiętany głównie z kuriozalnego gola samobójczego, strzelonego Michałowi Szromnikowi z połowy przeciwnika w… Mielcu, a więc rodzinnym mieście matki pomocnika. Jak na zawodnika, którym w przeszłości podobno interesował się Manchester United, byłego reprezentanta Polski, uczestnika młodzieżowej Ligi Mistrzów, to stanowczo za mało.

W trwającym okresie przygotowawczym Hyjek w meczach sparingowych zaliczył tylko 90 minut na 450 możliwych. Jego rolą w WKS-ie było głównie zaliczanie minut jako młodzieżowiec, Ivanowi Djurdjeviciowi uszczuplają się więc w tym zakresie możliwości. A Śląsk, jeśli nie będzie chciał zapłacić kary (od 0,5 do 2 mln złotych), musi nieco częściej niż jesienią korzystać z młodych graczy, o czym regularnie piszemy w "Raporcie młodzieżowców".

WYPOŻYCZENI ZE ŚLĄSKA WROCŁAW

Hyjek dołącza do wypożyczonych Szymona Lewkota, Mateusza Maćkowiaka, Igora Maruszaka i Ryszarda Jakubiaka, o których pisaliśmy TUTAJ. Przed czasem zakończyło się wypożyczenie Szymona Michalskiego do Skry Częstochowa. Hyjek być może dostanie jeszcze szansę przekonania do siebie w Śląsku, bowiem jego kontrakt wygasa w czerwcu 2024 roku. 

ZOBACZ też: PNK: Sparing na korzyść zespołu z Bundesligi

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.