FUTSAL: Podsumowanie jesieni

29.12.2023 (16:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/8/Pierwszy sparing_64db9dcae742d.jpg

fot.: Sebastian Bednarz

Z cyklu podsumowanie rundy jesiennej prezentujemy występy futsalowych zespołów Śląska Wrocław. Podobne podsumowanie robiliśmy na koniec ubiegłego sezonu. 

W rundzie jesiennej w 2023 roku trzy drużyny występowały w rozgrywkach ligowych (każda debiutowała na swoim poziomie rozgrywek). Ponadto dwa zespoły z AP Śląsk reprezentowały WKS Śląsk Futsal Wrocław w mistrzostwach Polski. Drużyna U-13 wywalczyła złote medale.

PIERWSZA DRUŻYNA (SENIORZY)

Pierwszy zespół seniorów występuje w I lidze. Był to nowy etap w czteroletniej historii klubu. W drużynie pozostali wszyscy kluczowi zawodnicy, którzy przyczynili się do awansu, a także pojawiło się czterech nowych graczy – Jan Rojek, Michał Grochowski, Filip Turkowyd i Noel Charrier. Wszyscy wnieśli do zespołu dużo jakości.

Śląsk zajął siódme miejsce i jest to wynik zgodny z oczekiwaniami, choć przy odrobinie  szczęścia mógł być dużo lepszy. W paru meczach zabrakło doświadczenia i koncentracji, co doprowadzało do straty punktów w wygranych spotkaniach. Tak było w przegranym meczu z AZS Kraków, czy w zremisowanych pojedynkach z Górnikiem Polkowice i Futsal Brzeg. Wrażenie niezłej rundy psuje też bardzo słaby mecz na jej zakończenie z Futsal Nowiny. Niemniej jednak na rundę rewanżową można patrzeć z optymizmem. Trener Wysoczański w wywiadzie dla serwisu klubowego zapowiada dołączenie do zespołu Giorgio Chokhellego, który miał problemy ze zgłoszeniem do rozgrywek.

- Wreszcie mamy dobre wieści. Na wiosnę zacznie grać w swoim klubie na trawie, ma tam wszystkie papiery uprawniające go do pobytu w Polsce i grania i to da nam możliwość zgłoszenia go do rozgrywek. To dla nas świetna informacja, potrzebujemy go

- odpowiada Wysoczański.

Wrocławianie na półmetku rozgrywek znajdują się siódmym miejscu z 14 punktami (cztery wygrane, dwa remisy, pięć porażek, bilans bramkowy 44:38).

Strzelcy bramek:

 1. Jajko – 10
 2. Taranek – 9
 3. Hojlik – 7
 4. Grochowski – 5
 5. Bondarenko – 4
 6. Rojek – 3
 7. Turkowyd, Shutyak, Lytvynenko – 2

Zagrali: Dudek, Dec, Charrier – Rojek, Bondarenko, Hojlik, Grochowski, Turkowyd, Jajko, Taranek, Lytvynenko, Kozak, Shutyak, Dziubczyński, O. Kur, Kapinos, Gorczyca, Stasiak

DRUGA DRUŻYNA (REZERWY)

Drugi zespół Śląska zagrał w II lidze. W tym sezonie rezerwy miały pełnić inną funkcję niż w poprzednim. Wówczas w III lidze występował zespół Akademii Śląsk Futsal Oleśnica i jego głównym celem było ogrywanie młodzieży przed mistrzostwami Polski juniorów. Teraz gdy powstała CLJ priorytetem jest ogrywanie zawodników z pierwszej drużyny. Doszło także kilku graczy dedykowanych pod drużynę rezerw, w tym dwóch wychowanków trawiastego Śląska – Patryk Drożyński oraz mający na koncie 14 występów i jedną bramkę w Ekstraklasie Daniel Łuczak.

Taka ekipa miała namieszać w lidze, ale po rundzie jesiennej zajmuje ostatnie miejsce. Śląsk w pięciu meczach odniósł jedno zwycięstwo, jednak gra była lepsza niż wyniki. W większości przypadków Śląsk nieznacznie przegrywał. Wrocławianie mają trzy punkty, ale tabela jest płaska – do wicelidera tracą sześć punktów.

Wrocławianie zagrali także w Pucharze Polski, jednak doznali wysokiej porażki z Orłem Jelcz-Laskowice 3:11.

Strzelcy bramek w lidze:

 1. Łuczak – 4  
 2. Moczurad, Drożyński, Bondarenko, Kapinos, bramka samobójcza – 2
 3. Gorczyca, Shutyak, Kozak, Kur – 1

Strzelcy bramek w Pucharze Polski:

 1. Maslynkov, Rusyn, Polanieski – 1

Zagrali: Charrier, Dec, Dudek,  Morykyshka – Dłutowski, Drożyński, Gorczyca, Kapinos, Kozak, O. Kur, Krawiec, Łuczak, Andrusiak, Barański, Bondarenko, Moczurad, Masllynkov, Niezabitowski, Polonieski, Rusyn, Shutyak, Stasiak, Taranek, Szewczyk

TRZECIA DRUŻYNA (JUNIORZY STARSI)

W bieżącym sezonie po raz pierwszy wystartowała Centralna Liga Juniorów Futsalu. Do rozgrywek zgłoszona została też drużyna Śląska. Szefostwo klubu liczyło na szeroką współpracę z AP Śląsk. Do rozgrywek zostało zgłoszonych 24 zawodników z kadry U-16 i U-17. Projekt się nie powiódł. W pierwszej części rundy zagrali jedynie Kacper Kur, Ivan Yakubov oraz w jednym meczu Kacper Lichoń. Zastanawia brak współpracy z drugim młodzieżowym Śląskiem, zwłaszcza że Śląsk Futsal funkcjonuje w strukturach Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk. Ostatecznie drużynę tworzyli gracze z klubów niższych lig z zielonej murawy, niemający doświadczenia na hali.

Śląsk pierwsze mecze przegrywał wysoko. Trochę optymizmu wniósł przedświąteczny tydzień, kiedy to wrocławianie wygrali swój pierwszy mecz i postawili się liderowi rozgrywek. Trzeba też dodać, że choć mamy do czynienia z ligą CLJ U-19 to w zielono-biało-czerwonych barwach występują zawodnicy 16 i 17-letni.

Strzelcy bramek:

 1. Yakubov, Borowski, Humeniuk – 3
 2. Krawiec – 2
 3. K. Wrzesiński, Sypko, Nowak, Piestrak, Muszkiewicz, Regnowski – 1

Zagrali: Poprawski, O. Wrzesiński, K Wrzesiński, K. Kur, Yakubov, Krawiec Piestrak, Humeniuk, Nowak, Wroński, Regnowski, Muszkiewicz, Lichoń, Borowski, Sypko, Borowski, Sękowski.

MISTRZOSTWA POLSKI W FUTSALU U-15 I U-13

Współpraca z AP Śląsk dobrze zagrała w przypadku mistrzostw Polski w futsalu U-15 i U-13. Nie były to rozgrywki ligowe, tylko cykl turniejów.

W mistrzostwach U-15 wystąpił zespół rok młodszy, który w ubiegłym roku zanotował niezły występ w MP U-13. W tym roku awansował po turnieju w Krapkowicach, gdzie przegrał wszystkie trzy mecze. O takich rezultatach w dużej mierze zaważyła przewaga fizyczna oraz większe doświadczenie na hali.

Strzelcy bramek w obu turniejach:

 1. Szuba – 10
 2. Dębowski – 6
 3. Kośmider – 3
 4. Wojtasik, Soliński, Ciepliński – 2
 5. Lisowski – 1

Zagrali: Sarara – Wojtasik, Dębowski, Koziej, Cieplinski, Soliński, Szuba, Kośmider, Waloch, Czternastek, Rymut, Lisowski, Podhajecki


Wielkim sukcesem zakończyła się przygoda w mistrzostwach Polski w futsalu U-13, gdzie młodzi gracze Śląska zdobyli złote medale. Śląsk wygrał rundę eliminacyjną w Brzegu. W wyniku kontuzji Mateusza Bielskiego wrocławianie grali przez większą część turnieju bez nominalnego bramkarza. Mimo to zakończyli turniej z bilansem bramkowym 33:3. Najwięcej goli strzelił najmłodszy w  drużynie Wojciech Grabuś.

W turnieju półfinałowym w Oleśnicy Śląsk awansował z drugiego miejsca. Zawody finałowe w Brzesku były popisem Zielono-biało-czerwonych. Śląsk po znakomitym występie zdobył mistrzostwo Polski, a Wojciech Skorupa został wybrany MVP turnieju.

Strzelcy bramek w turniejach półfinałowych i finałowym:

 1. Skorupa – 16
 2. Waloch – 7
 3. Czternastek – 6
 4. Kiałka, Skrzypczyński – 4
 5. Łukaczyk – 3
 6. Luchowski, Wójciak, De Francesco – 2
 7. Chmielewski, bramka samobójcza – 1

We wszystkich trzech turniejach zagrali: Bielski, Waleszczyński, Sarara, Struk  – Chmielewski, Waloch, Schroeder, Grabuś, De Francesco, Łukaczyk, Żuchowski, Czternastek, Luchowski, Kiałka, Skorupa, Waloch, Wójciak, Skrzypczyński, De Francesco, Kroczak, Karnaś, Chmielewski

Złoci medaliści pokazali też mistrzostwo w kategorii przyjacielskiej postawy. Przeznaczyli wywalczony puchar na licytację charytatywną, mającą na celu pomoc Frankowi Tokarskiemu, który uległ niedawno ciężkiemu wypadkowi.

ZOBACZ też: Dołącz do Śląsknetu!

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.