Historia Las Vegas: czy wiesz, jak to wszystko się zaczęło?

17.02.2023 (21:58) |
uploads/images/2021/11/pexels-photo-1871508_6197d3450dfb9.jpeg

fot.: pexels.com

Znane jako jedna ze stolic kasyn na świecie, Las Vegas nie zawsze było wspaniałym centrum rozrywki, które cały świat zna z filmów i amerykańskich reklam. 

Historia kasyn w Las Vegas

Niewiele osób wyobraża sobie, że historia Las Vegas jest równie interesująca jak samo miasto. Na długo przed kasynami i słynnymi miejscami turystycznymi miejsce to było po prostu wielką pustynią, prawie bez populacji i z wysoką temperaturą. A jeśli często odwiedzasz kasyno internetowe i ogólnie hazard jest Twoim hobby, to na pewno chciałbyś poznać bliżej historię tego miasta nieodłącznie kojarzącego się właśnie z hazardem. Zapraszamy więc do naszego artykułu.

Okazuje się jednak, że cała ewolucja miasta odbyła się w stosunkowo krótkim czasie. Odkrycie jego obecnej lokalizacji miało miejsce dopiero w 1821 roku, a więc ciut więcej, niż dwa wieki temu. Dlatego wszystko, co widzisz dzisiaj, jest stosunkowo nowe, zwłaszcza w porównaniu z innymi dużymi miastami na świecie.

Jednak od samego początku Las Vegas starało się różnić od reszty. Główna zasada dotyczyła mniej sztywnych praw i bardziej swobodnego ducha. Czyli już wtedy było tutaj bardzo podobnie do tego, co znamy dzisiaj! Aby poznać historię Las Vegas, konieczne jest zrozumienie całego kontekstu, a zwłaszcza amerykańskiego prawa i położenia miasta. W naszym artykule będziesz mógł odkryć każdy krok tej fantastycznej historii.

Od czego zaczęła się historia Las Vegas?

Miasto powstało znacznie wcześniej, niż można by przypuszczać. Udowodniono, że region ten jest zamieszkany od ponad 10 000 lat, ale dopiero w 1821 roku miejsce to zostało wpisane na mapę. Ekspedycja pod dowództwem Rafaela Rivery natrafiła na łąkę pośrodku pustyni, którą on sam nazwał Las Vegas.

Początki Las Vegas

Chociaż miejsce to zostało odkryte w 1821 roku, historia Las Vegas zaczyna się tak naprawdę kilka dekad później. Około 1855 roku tereny te zostały przyłączone do terytorium Stanów Zjednoczonych. Wkrótce potem mormoni osiedlili się w regionie, rozpoczynając jego rozwój. Kilka lat później, w 1867 roku, armia amerykańska postanowiła wybudować w tym miejscu Fort Baker, właśnie po to, aby zwiększyć przyrost ludności. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1905 roku, rozpoczęła się prawdziwa ekspansja.

Budowa stacji kolejowej, która połączyła miasto z Los Angeles i San Pedro w Kalifornii oraz Salt Lake City w stanie Utah, zadekretowała narodziny Las Vegas. W ten sposób powstała najpierw niewielka wioska kolejowa, która później stała się słynnym miastem.

Dzięki bardzo jasnej strategii — powiązanej z prawami Las Vegas — rząd Nevady przyciągnął uwagę opinii publicznej. Zalegalizował bowiem hazard i prostytucję, uprościł procedury zawierania małżeństw i rozwodów oraz zniósł zakaz. Wszystko to sprawiło, że miasto stało się popularnym celem podróży dla wielu Amerykanów. Tak rozpoczęła się kariera „miasta grzechu”, czyli Sin City.

W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku powstało tutaj kilka kasyn i hoteli, które przyciągnęły jeszcze więcej turystów. Ta inwestycja sprawiła, że w ciągu kilku lat populacja miasta skoczyła z 5000 do 40 000 mieszkańców. Od tego czasu sława Las Vegas była już stworzona. Inwestycje zaczęły pojawiać się coraz częściej, a miasto zaczęło wyróżniać się na tle innych. Szeroka droga Las Vegas do sukcesu została już wytyczona.

Znaczenie gier hazardowych

Las Vegas jest znane wszystkim jako światowa stolica gier, a ta sława nie bierze się znikąd. Na przykład większość hoteli położonych na Las Vegas Strip ma własne kasyna. Kultura hazardu sięga jednak początków miasta, kiedy hazard był dozwolony w całym regionie. Pierwszymi kasynami, które otworzyły swoje podwoje w regionie były:

  • „The Rancho de Las Vegas”
  • i „The Last Frontier”, jeszcze w 1941 roku.
  • Wkrótce potem pojawił się pierwszy duży hotel w mieście, El Flamingo, który kiedyś należał do gangstera Bugsy'ego Siegela i jest teraz kontrolowany przez tę samą firmę, która jest właścicielem Caesars.

Od tego czasu wiele się zmieniło, wzrosła konkurencja, a luksus stał się znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Coraz bardziej okazałe hotele z kasynami stały się wizytówką Las Vegas, pojawiły się nawet w kilku filmach.

Rozwój regionu

Jedną z głównych ciekawostek Las Vegas jest to, że w rzeczywistości większość głównych atrakcji nie znajduje się w mieście. Słynne hotele takie jak MGM Grand i Caesars Palace, regionalne lotnisko międzynarodowe i większość Stripu znajdują się w pobliskim mieście Paradise.

W ten sposób można zrozumieć, jak bardzo rozwój Las Vegas wpłynął także na sąsiednie miasta, a także na stan Nevada jako całość. Według danych z 2010 roku miasto liczy około 600 tysięcy mieszkańców, podczas gdy populacja całej metropolii zbliża się do 2 milionów.

Wzrost populacji miasta na przestrzeni lat:

Dekada Populacja
1900 25
1910 800
1920 2304
1930 5165
1940 8422
1950 24624
1960 64405
1970 125787
1980 164674
1990 258295
2000 478434
2010 583756

 

Historia Las Vegas jest równie ciekawa jak samo miasto

Po zapoznaniu się z historią Las Vegas musiałeś zdać sobie sprawę, jak bardzo różni się ono od innych dużych miast. Teraz, gdy wiesz wszystko o historii Las Vegas, nie zapomnij najważniejszego jego motto: „co dzieje się w Vegas, zostaje w Vegas”!

ZOBACZ też: 10 lat Akademii Śląska. Czas przed naszą erą