MŁODZIEŻ: Trzech zawodników Śląska z powołaniem do reprezentacji narodowej

09.08.2023 (18:10) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/8/Tomasz Pytlak_64d3ba0ebaeb5.jpg

fot.: Rafał Sawicki

Wraz z początkiem nowego sezonu następuje przesunięcie rocznikowe w juniorskich reprezentacjach Polski.  W najmłodszej rocznikowo kadrze U-15 (trener Włodarski) będą teraz grać zawodnicy urodzeni w 2009 roku. Powołania do nowo tworzonej reprezentacji otrzymało trzech graczy Śląska Tomasz Pytlak, Bartosz Szywała i Maciek Kucharski. 

Trójka wyróżnionych weźmie udział w zgrupowaniu w dniach 18-25 sierpnia 2023 roku, podczas którego zaplanowany jest dwumecz z Irlandią Północną (22 i 24.08). Przybliżmy sylwetki świeżo upieczonych reprezentantów.

Wszyscy trzej reprezentują bardzo utalentowany rocznik, który ma szanse powalczyć o  medale mistrzostw Polski. Bardzo mocna drużyna, wzmocniona jeszcze przed sezonem ciekawymi zawodnikami, ma szansę pójść w ślady o rok starszych kolegów, którzy są aktualnymi mistrzami Polski. W tamtej drużynie mocnymi punktami byli Pytlak i Szywała, a swoje epizody zaliczył Kucharski. Wszyscy bywali powoływani na zgrupowania Akademii Młodych Orłów. Teraz mają szansę na oficjalny debiut w reprezentacji.

TOMASZ PYTLAK

Tomasz Pytlak jest wychowankiem Śląska. Występuje na pozycji bramkarza. Od początku wyróżniał się w swoim roczniku. Dostawał też szansę gry ze starszymi. W sezonie 2021/22 wygrał ze swoją drużyną Wojewódzką Ligę Młodzika (edycja jesień i wiosna) oraz Wojewódzką Ligę Trampkarzy młodszych (również obie rundy). Zaliczył także debiut w CLJ U-15, jako zawodnik dwa lata młodszy.

W ubiegłym sezonie w trakcie rundy jesiennej wywalczył z zespołem U-14 mistrzostwo w Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy i Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych. Występował także okazjonalnie w drużynie CLJ U-15, która również wygrała ligę. Wiosnę zaczynał w lidze wojewódzkiej (Śląsk ponownie zdobył mistrzostwo), ale szybko wywalczył sobie miejsce w bramce mistrzowskiej drużyny CLJ U-15. Grał bardzo dobrze. W rewanżowym meczu półfinałowym ze Stalą w Rzeszowie obronił rzut karny. Dodatkowo popisał się skuteczną interwencją w serii jedenastek. W finale także zanotował kilka udanych interwencji.

BARTOSZ SZYWAŁA

Bartosz Szywała pierwsze kroki stawiał w Akademii Bolko Bolków. W wieku ośmiu lat trafił do Karkonoszy Jelenia Góra. W 2020 roku przeszedł do Śląska. Imponował umiejętnościami, skutecznością i siłą, dzięki czemu dość szybko wywalczył sobie miejsce w składzie. Ozdobą wielu meczów były jego akcje przez pół boiska zakończone golami lub asystami.

Podobnie jak Pytlak kolekcjonował tytuły mistrzowskie w ligach młodzieżowych. W ubiegłym sezonie był mocnym punktem zespołu w CLJ U-15. W wygranych rozgrywkach ligowych jesienią i wiosną strzelał po siedem goli. Bardzo dobrze spisywał się w fazie pucharowej. Popisową partią był finał z Lechem Poznań. Rok młodszy Szywała zaliczył dwie kapitalne asysty, a w drugiej połowie dołożył do tego dorobku gola.

MACIEK KUCHARSKI

Najkrótszy staż w Śląsku ma Maciek Kucharski. Wychowanek AP Oleśnica w sezonie 2021/22 trafił do Ślęzy. Spisywał się dobrze, m.in. przyczynił się do jedynej porażki Śląska w Wojewódzkiej Lidze Juniorów Młodszych i zimą zawitał do Śląska.

Imponował warunkami fizycznymi i skutecznością. W sparingach z dobrymi rywalami strzelał sporo goli.  W lidze przyczynił się do wygranej Śląska w WLTM (10 goli) i WLM (cztery). Zadebiutował też w Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy i strzelił w tym meczu gola.

W minionym sezonie był dwukrotnie najlepszym strzelcem WLT, przyczyniając się do wygranych w lidze jesienią i wiosną. Okazyjnie grywał w trampkarzach młodszych i CLJ U-15. W miniony weekend w sparingu z Herthą popisał się hat-trickiem.

Zawodnikom gratulujemy powołania i życzymy udanych występów!

ZOBACZ też: Śląsk Wrocław - Lech Poznań. Jak kupić bilety?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.