Przedpremierowe zwiedzanie Muzeum Śląska (RELACJA)

28.08.2023 (19:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2023/8/F2sQVamW4AATlnY_64cd1ea492367.jpg

fot.: Maciej Kulczyński/tarczynskiarenawroclaw.pl

W poniedziałek 28 sierpnia nasza redakcja miała przyjemność przedpremierowo zwiedzić wyczekiwane przez lata muzeum Śląska Wrocław, które dla wszystkich kibiców zostanie otwarte już za tydzień, 5 września.  

Na spotkaniu z wrocławskimi dziennikarzami pojawili się prezes stadionu Marcin Przychodnylegenda Śląska Wrocław Mariusz Pawelecrzecznik prasowy obiektu Marcin Janiszewski oraz prezes Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk Przemysław Piwowarki.

Całe muzeum jest podzielone na siedem chronologicznych etapów historii wrocławskiego klubu, dzięki czemu każdy zwiedzający może poznać losy WKS-u od budowy klubu na gruzach miasta do sukcesów z lat 2012-2013: 

  • Klub na gruzach miasta
  • Awans do II ligi w 1956 roku
  • Śląsk w drodze do elity i historyczny awans do ekstraklasy
  • Złote lata 70.
  • Lata 80.
  • 1992-2008: Kryzysowe lata,
  • 2008-2013: Powrót na szczyt

Każda osoba, która będzie chciała odwiedzić to wyjątkowe miejsce, będzie mogła przeczytać i wysłuchać wypowiedzi byłych piłkarzy i trenerów Śląska. Dla zwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji, a największe wrażenie robią repliki zdobytych pucharów i miejsce przeznaczone historii stadionów, na których swoje mecze rozgrywali wrocławianie. Oprócz makiet znajdują się tam również krzesełka z każdego obiektu (Stadion Olimpijski, Stadion Oporowska i Stadion Wrocław). 

Dla chętnych uruchomiono też ściankę multimedialną, na której każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie na tle stadionu lub oprawy i wysłać od razu to zdjęcie na dowolny adres e-mail. Co najważniejsze, muzeum Śląska jest zbudowane w nowoczesny sposób i jest przystosowane przystosowane dla każdego. 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego muzeum, które jest nie tylko dla starszych kibiców, a moim zdaniem przede wszystkim dla młodszej grupy. To będzie edukacyjne miejsce, dzięki czemu wszyscy będą mogli lepiej poznać nie tylko tych aktualnych piłkarzy, ale i tych, którzy przed laty odnieśli z klubem najwyższe sukcesy

- uważa Mariusz Pawelec. 

W trakcie poniedziałkowego wydarzenia dziennikarze mogli posłuchać opowiedzianych przez Przemysława Piwowarskiego ciekawostek historycznych o klubie i powstawaniu muzeum. Przykład? Puchar na dwudziestolecie klubu został odnaleziony na internetowej licytacji.

Całość robi naprawdę ogromne wrażenie i to nawet na osobach, które utożsamiają się ze Śląskiem od wielu lat. Ogromną liczba pamiątek sprawia, że zwiedzający muszą poświęcić co najmniej godzinę, by od deski do deski poczuć niesamowitą historię wrocławskiego klubu.

- Najważniejsze jest to, że muzeum powstało. Staraliśmy się o to miejsce od wielu lat. Klub bez muzeum nie ma serca. Zdobywamy trofea, mamy historię, ale nigdzie nie były one upubliczniane. Dzięki temu miejscu chcemy uczyć kibiców historii. 

- mówi Przemysław Piwowarski.

- Jako klub jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że wyczekiwane muzeum powstało. Kibice przed meczami Śląska będą mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat historii WKS-u, zobaczyć wyjątkowe eksponatu, poczuć atmosferę klubu. Ojciec może przyprowadzić syna i pokazać mu, jak to kiedyś wygląda na Stadionie Olimpijskim czy na Oporowskiej. Samo miejsce robi na mnie ogromne wrażenie i jestem przekonany, że odwiedzający muzeum nie będą zawiedzeni

- zapewnia Patryk Załęczny, Dyrektor Komunikacji, Marketingu i Sprzedaży w Śląsku Wrocław.

W dni powszednie muzeum będzie otwarte od 10:00 do 18:00, zaś w weekendy od 11:00 do 19:00 (z możliwością wprowadzenia zmian podczas imprez masowych). Co ważne: miejsce jest pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Bilety do muzeum będzie można nabyć w okrągłym kiosku - Fan Shopie Śląska Wrocław ulokowanym na esplanadzie stadionu od ul. Królewieckiej lub za pomocą strony internetowej.

ZOBACZ też: Śląsk waleczny i skuteczny (PODCAST)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.