Świat futbolu żegna Oresta Lenczyka. Wzruszające słowa byłych graczy Śląska

13.06.2024 (16:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/6/Picsart_24-06-13_07-51-25-229_666adcd80da07.jpg

fot.: Damian Filipowski

We wtorek w wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk. Trener w swojej karierze miał okazję prowadzić z sukcesami wiele polskich klubów, a jednym z nich był Śląsk Wrocław, z którym w 2012 roku sięgnął po mistrzostwo Polski oraz krajowy Superpuchar. Świat futbolu, byli zawodnicy i trenerzy pożegnały legendarnego szkoleniowca.  

Trzy mistrzostwa Polski, dwa Superpuchary Polski i ponad 40 lat pracy na ławce trenerskiej. To dorobek Oresta Lenczyka, który zmarł 11 czerwca w wieku 81 lat. Każdy, kto zna i śledzi polski futbol od ponad dekady, wie, jak barwną postacią był "Oro Profesoro". Dziś żegnają go koledzy, piłkarze, a niektóre ich słowa naprawdę chwytają za serca. 

- To dzięki temu trenerowi mogłem spełniać swoje marzenia, zadebiutować w ekstraklasie, zdobywać medale, ale też czerpać od niego wiele mądrości. Trenerze, dziękuję za wszystko Spoczywaj w pokoju

- napisał Rafał Grodzicki. 

- Szanował ludzi, którzy ciężko pracują, więc akurat ja miałem z nim bardzo fajny kontakt. Był dżentelmenem, człowiekiem z klasą. Pamiętam, jak jeździł na obozy i jego małżonka z nami jeździła, to zawsze otwierał jej drzwi, krzesło odsuwał od stołu. Zawsze mówiłem chłopakom, byłem wtedy jeszcze młodszy, że chciałbym w takim wieku tak szanować swoją kobietę, bo to było coś fantastycznego

- wspomina Łukasz Gikeiwicz, który jako pierwszy podał informację o śmierci trenera Lenczyka. 

- Było wielu lepszych zawodników niż Łukasz Gikiewicz, ale oni mistrzostwa nie mają. A mnie trener Lenczyk dał go posmakować, otworzył mi nim drzwi na dalszą ścieżkę zawodową i życiową. Do podróżowania, zarabiania większych pieniędzy i zwiedzania świata

- kontynuuje. 

- Spoczywaj w spokoju Panie Trenerze. Dziękuję za wszystko

- napisał na Facebooku Marian Kelemen. 

Oresta Lenczyka pożegnali również selekcjonerzy reprezentacji Polski: Andrzej Strejlau oraz Michał Probierz. "Zapamiętam go jako porządnego człowieka i wyjątkowego trenera" - napisał obecny szkoleniowiec Biało-Czerwonych. 

"Żegnam Cię mój trenerski Tato" - napisał Marek Wasiluk, który w swoim wpisie przytoczył również kilka historii łączących go z Orestem Lenczykiem. 

81-latka pożegnał również były kapitan Śląska Wrocław Sebastian Mila. "Mistrzostwo Polski to niewielkie dokonanie w porównaniu z tym, jak wiele wartości mi przekazał i jak bardzo ubogacił mnie jako człowieka" - dziękował obecny asystent w sztabie szkoleniowym Biało-Czerwonych. 

Pogrzeb Oresta Lenczyka odbędzie się w sobotę 15 czerwca o godzinie 14:00 na Cmentarzu Parafialnym w Krakowie na Bielanach. Dodatkowo na stadionie przy Oporowskiej 62 została wystawiona księga kondolencyjna, do której można się wpisać do końca tygodnia. 

ZOBACZ też: Trybuna B zamknięta na najbliższy mecz w europejskich pucharach. Czy będzie odwołanie?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.