Wrocławski talent z profesjonalnym kontraktem

18.02.2024 (10:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2024/2/balda_65d1ba035af5d.jpg

fot.: Adriana Ficek/slaskwroclaw.pl

Mistrz Polski U-15 ze Śląskiem Wrocław Bartosz Szywała podpisał z klubem swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Skrzydłowy związał umową do końca sezonu 2025/26.  

Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników Akademii Śląska Bartosz Szywała skończył niedawno 15 lat. Wiek ten uprawnia do podpisania pierwszej profesjonalnej umowy. Na tę chwilę czekają często zawodnicy, ich aktualny klub, a także inne zespoły planujące ściągnąć do siebie rokujących graczy. 

W tym roku sytuacja dotyczy rocznika 2009, który od lat zdobywa laury w rozgrywkach wojewódzkich, a w tym roku ma bardzo duże szanse na medale Mistrzostw Polski U-15. Wrocławianie z pewnością będą chcieli uniknąć sytuacji, gdy po zdobyciu przez WKS mistrzostwa Polski U-15 odeszło dwóch ważnych dla zespołu graczy: Dawid Korzeniowski (Legia) i Oliwier Siniawski (Pogoń Szczecin). Szywała był w tym roku jednym z najbardziej priorytetowych zawodników, z którym należało podpisać kontrakt. Misja została zakończona sukcesem. 15-latek związał się ze Śląskiem umową do końca sezonu 2025/26.

- Cieszymy się, że Bartek podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt w Śląsku. Jak dotąd robi stałe postępy i jestem przekonany, że jeśli nadal będzie tak pracował, wkrótce zobaczymy go w akcji na Tarczyński Arenie. Chcemy mu stworzyć najlepsze warunki do rozwoju

- mówi prezes Śląska, Patryk Załęczny.

Kim jest Bartosz Szywała? Na co dzień występuje zazwyczaj na pozycji skrzydłowego, ale zdarza się mu zagrać również w pomocy. Pierwsze kroki stawiał w Akademii Bolko Bolków. W wieku ośmiu lat trafił do Karkonoszy Jelenia Góra, a w 2020 roku przeszedł do Śląska. Imponował umiejętnościami, skutecznością i siłą, dzięki czemu dość szybko wywalczył sobie miejsce w składzie. Ozdobą wielu meczów były jego akcje przez pół boiska zakończone golami lub asystami.

- Na pewno to nieziemskie uczucie, wszystko potoczyło się bardzo szybko i nie spodziewałem się, że już w wieku 15 lat podpiszę pierwszy kontrakt. Ciężko na to pracowałem, ale mam świadomość, że dużo pracy nadal przede mną (...) Dla mnie wyróżnieniem jest każde powołanie i celem jest dobre zaprezentowanie się w barwach narodowych. A cele klubowe? Mistrzostwo Polski U17, ale nie ukrywam, że chciałbym też powtórzyć złoto z U15 - dodaje z uśmiechem. - Chciałbym też zacząć treningi z seniorami, a mój cel długofalowy to debiut na Tarczyński Arenie, może już uda się w przyszłym sezonie

- podkreśla skrzydłowy Wojskowych. 

Razem z zespołami, w których gra, kolekcjonuje tytuły mistrzowskie. W sezonie 2021/22 wygrał ze swoją drużyną Wojewódzką Ligę Młodzika (edycja jesień i wiosna) oraz Wojewódzką Ligę Trampkarzy młodszych (również obie rundy).

Ubiegły sezon dla "Siwego opływał złotem. Jesienią ponownie wygrał z rówieśnikami Wojewódzką Ligę Trampkarzy Młodszych. Jako zawodnik młodszy zadebiutował w Centralnej Lidze Juniorów  U-15 i z miejsca stał się podstawowym zawodnikiem swojej drużyny. Jesienią Śląsk wygrał grupę C, a Szywała strzelił siedem goli. Wiosną ponowny triumf (znów siedem goli) skutkował awansem do półfinału, a potem finału Mistrzostw Polski. Decydujący o medalach mecz z Lechem był popisem Szywały, Był jednym z najmłodszych na boisku, a jednocześnie zdecydowanie najlepszym graczem. W pierwszej połowie dwukrotnie asystował przy bramkach Siniawskiego i Pakosza. Po przerwie sam przypieczętował złoto dla WKS-u. Parę tygodni później z reprezentacją Dolnego Śląska zdobył Mistrzostwo Polski U-14.

Dobra gra Szywały nie umknęła trenerowi nowo tworzonej reprezentacji Polski U-15 Marcinowi Włodarskiemu. Jego dotychczasowa przygoda z reprezentacją jest imponująca.  W debiucie z Irlandią Północną strzelił gola, a w październiku brał udział w turnieju UEFA Development i w trzech meczach strzelił cztery gole. Obecnie wraz z innymi zawodnikami Śląska - Maciejem Kucharskim i Dominikiem Kleczewskim, przebywają we Włoszech, gdzie rozegrają dwumecz z tamtejszą reprezentacją.

W tym sezonie 15-latek regularnie występuje także w Centralnej Lidze Juniorów U-17, gdzie mierząc się ze starszymi rówieśnikami, należy do wyróżniających się graczy i ma na koncie  cztery  gole. W oficjalnych statystykach tych bramek jest nawet pięć, gdyż sędzia omyłkowo zaliczył mu jedno trafienie z Lechią Zielona Góra. Okazjonalnie gra też w CLJ U-15 i w trzech meczach strzelił trzy gole. W obu rozgrywkach Śląsk kończył rok jako lider, więc Szywała ma szansę na kolejne dwa medale mistrzostw Polski.

ZOBACZ też: Najbardziej wartościowi piłkarze w historii Śląska Wrocław

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.