Michał Wróblewski. 16-letni talent Akademii Śląska (SYLWETKA)

08.11.2023 (19:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/11/128527791698432832_654b8e1d1437d.jpg

fot.: Adrianna Ficek / slaskwroclaw.pl

16-letni Michał Wróblewski został zgłoszony przez Śląsk Wrocław do rozgrywek ekstraklasy. W meczu z ŁKS-em zasiadł na ławce rezerwowych. Kim jest młody obrońca Śląska? 

Michał Wróblewski jest zawodnikiem uniwersalnym. Zazwyczaj gra na lewej obronie lub w pomocy, ale również dobrze sobie radzi na prawej stronie. W bieżącym sezonie poczynił bardzo duży progres. Zaczynał od gry w juniorach młodszych (CLJ U-17) oraz starszych (liga wojewódzka, Puchar Polski). Pod koniec września zadebiutował w III lidze, zmieniając w meczu z Górnikiem II w Zabrzu Kubę Lizakowskiego. W rezerwach rozegrał pięć meczów ligowych (trzy w wyjściowej jedenastce) i trzy w Pucharze Polski (wszystkie w podstawowym składzie). Zagrał także w pierwszej drużynie Śląska w sparingu z GKS Jastrzębie.

Wróblewski jest wychowankiem AP Oleśnica. Od najmłodszych lat wyróżniał się umiejętnościami, a dzięki dobrym warunkom fizycznym był też w stanie grać przeciwko starszym rywalom. W wieku 10 lat zadebiutował w lidze młodzików. Dwa lata później grał już w trampkarzach. Występował na różnych pozycjach. Najczęściej w środku pomocy.

Latem 2020 roku trafił do Śląska. Szybko wywalczył miejsce w podstawowym składzie. Coraz częściej grał na lewej obronie. W kolejnym sezonie był mocnym punktem zespołu CLJ U-15, a w kwietniu 2021 roku zadebiutował w Wojewódzkiej Lidze Juniorów Młodszych w meczu w Głogowie z Chrobrym. Chociaż grał przeciw rywalom dwa lata starszym, zaliczył dobry występ i strzelił gola. W poprzednim sezonie był podstawowym zawodnikiem w CLJ U-17. W bieżących rozgrywkach jego kariera nabrała niesamowitego rozpędu.

Zapytaliśmy o opinie na temat młodzieżwoca jego trenerów w Śląsku. Jako pierwszy prowadził go Mariusz Blecharz.

- Michał to pracowity i skromny zawodnik. Jest obunożny. Może grać na wielu pozycjach, uniwersalność jest jego mocną stroną. Po przyjściu do Śląska zrobił u mnie bardzo duży postęp, rozwinął się zarówno jako obrońca, jak i pomocnik. Obecnie po raz kolejny mocno poszedł do przodu. Michał to gracz z dużym potencjałem do gry na najwyższym poziomie

- ocenia Blecharz.

Paweł Schmidt prowadził go w CLJ U-17.

- Bardzo się cieszę, że Michał został zauważony przez trenera Magierę. Osobiście uważam go za perspektywicznego zawodnika, którego charakteryzują solidne umiejętności techniczne i dojrzałość w grze. Na poziomie juniorskim jest w stanie grać na kilku pozycjach. Warto również podkreślić, że jest chłopcem ambitnym i pracowitym, a przy tym bardzo skromnym, czym często wyróżnia się na tle rówieśników. Potrafi pogodzić grę w piłkę z dobrymi wynikami w nauce. Przed Michałem jeszcze długa droga, ale mocno trzymam kciuki, żeby udało mu się zrealizować cele, do których dąży

- stwierdza Schmidt.

Do juniorów starszych wprowadził Ryszard Pietraszewski.

- Michał w tym sezonie trafił do zespołu U-19. To inteligentny i rozumiejący grę zawodnik. Potrafi panować nad emocjami. Jego ogromną zaletą jest to, że gra po lewej stronie boiska, ale z uwagi na to, że jest prawonożny, nie jest jednowymiarowy i przez to trudny do rozczytania przez obrońców

- zaznacza Pietraszewski.

Szansę w seniorskiej piłce na poziomie III ligi dał mu Michał Hetel.

- Inteligentny zawodnik, który może wystąpić na dwóch bokach obrony. Dobrze przygotowany taktycznie i technicznie. Musi teraz konsekwentnie pracować nad powtarzalnością i ciągłym rozwojem

- podsumował szkoleniowiec rezerw WKS-u.

Michał Wróblewski czeka na debiut w ekstraklasie. Jeśli uda mu się tego dokonać w tym roku, będzie trzecim najmłodszym ekstraklasowym debiutantem w historii Śląska. Wyprzedziłby na  podium kolegę z drużyny Krzysztofa Kurowskiego. Aktualny ranking młodych debiutantów możecie znaleźć TUTAJ.

ZOBACZ też: Cojesienna niemoc Śląska z beniaminkami dobiegła końca

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.