Mistrzostwa Polski nadszedł czas?

07.06.2024 (19:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2024/6/foto113_64948ee9940d6_6663236b18807.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W najbliższą sobotę dwie drużyny Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław zagrają o medale mistrzostw Polski. Zespół U-17 po wygraniu zachodniej grupy Centralnej Ligi Juniorów zmierzy się w finale z Legią Warszawa. Dwa lata młodsza drużyna, podobnie jak przed rokiem w półfinale zmierzy się ze Stalą Rzeszów. Rewanże są zaplanowane na środę 12 czerwca. 

Podwójne medale mistrzostw Polski młodych graczy Śląska to niepisana tradycja. W dwunastoletniej historii Akademii Śląska taka sytuacja miała miejsce tylko trzy razy. W 2018 roku juniorzy starsi oraz młodsi awansowali do półfinałów mistrzostw Polski. Rok później podobny sukces zanotowali trampkarze, a juniorzy starsi wywalczyli wicemistrzostwo. W ubiegłym sezonie młodzi wrocławianie wywalczyli złote medale w kategorii wiekowej U-15, a do tego doszło złoto w kobiecych mistrzostwach U-17.

JUNIORZY MŁODSI

W najbliższą sobotę na stadionie przy ul. Oporowskiej 62 dojdzie do piłkarskiego święta młodzieżowej piłki nożnej. Jako pierwsze o godzinie 12:00 na boisko wybiegną drużyny juniorów młodszych Śląska i Legii. Będzie to pojedynek dwóch zdecydowanie najlepszych drużyn w Polsce w tej kategorii. Obie ekipy na tydzień przed końcem rundy zasadniczej zapewniły sobie triumf w swoich grupach. Oba kluby miały bardzo podobne statystyki. Śląsk wywalczył 68 punktów (20 zwycięstw, osiem remisów i tylko dwie porażki – obie jesienią) ze stosunkiem bramkowym  112:37. Wrocławianie mogą pochwalić się najskuteczniejszym atakiem i najlepszą obroną w lidze. Legia wywalczyła o punkt więcej (bilans spotkań to 22 zwycięstwa, trzy remisy i pięć porażek) z nieco gorszym bilansem 105:38. Młodzi Legioniści mieli najlepszy atak i drugą defensywę w lidze. W obu zespołach za zdobywanie bramek odpowiada cały zespół. W Śląsku na listę strzelców wpisywało się 22 zawodników, a w Legii 23. W obu zespołach występują medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski z ubiegłego sezonu. Legia to aktualny wicemistrz Polski w kategorii U-17. Natomiast część zawodników Śląska wywalczyła w ubiegłym sezonie mistrzostwo Polski U-15. Smak złota pamięta także były gracz Śląska Dawid Korzeniowski, który rok temu przeszedł do Legii.

Walka o medale będzie toczyć się na zasadzie dwumeczu. Pierwsze starcie odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 12:00 na stadionie przy ul. Oporowskiej 62 we Wrocławiu. Rewanżowy mecz jest zaplanowany na środę 12 czerwca o godzinie 16:00 w Legia Training Center w podwarszawskim Urszulinie.

TRAMPKARZE

O medale powalczą też zawodnicy Śląska w kategorii U-15. W tym przypadku faza pucharowa zaczyna się od półfinałów. Zawodnicy broniący tytułu mistrzostw Polski podobnie, jak rok temu zmierzą się ze Stalą Rzeszów. Wówczas po dwóch remisach 1:1 wrocławianie awansowali do finału po konkursie rzutów karnych.

Śląsk i Stal wygrali rozgrywki w swoich grupach zarówno w edycji jesiennej, jak i wiosennej. Trójkolorowi wygrali w obu rozgrywkach 24 mecze, notując trzy remisy (wszystkie jesienią) i przegrywając tylko raz w wiosennym meczu z Zagłębiem Lubin. Strzelili 104 gole, tracąc 17. Jest to najlepszy wynik spośród czterech zwycięzców swoich grup w CLJ U-15. Rzeszowianie wygrali 20 razy, sześć razy podzielili się punktami z rywalem i dwukrotnie musieli uznać wyższość przeciwnika. Stosunek bramek mają dużo gorszy od reprezentantów zespołu ze stolicy Dolnego Śląska – 68:20.

Pierwszy półfinał odbędzie się na Oporowskiej w sobotę o godzinie 17:00. Rewanż w środę 12 czerwca o 12:00 w Rzeszowie. W przypadku awansu do finału Śląsk zmierzy się ze zwycięzcą dwumeczu Warta Poznań – Legia Warszawa. Mecz finałowy odbędzie się 19 czerwca w Ząbkach. To właśnie tam wrocławianie wywalczyli rok temu mistrzostwa Polski w kategorii U-15 mężczyzn oraz U-17 kobiet.

ZOBACZ też: Prywatyzacja Śląska Wrocław wstrzymana. Jaki jest powód decyzji?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.