Wicemistrzostwo to również ich zasługa. ''Jesteśmy wspierającą się grupą''

02.06.2024 (06:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/5/sztab3_6659770f1cba7.jpg

fot.: Paweł Kot

Często schowani z boku i skupieni na swojej pracy, przez co są niewidoczni na pierwszym planie. Natomiast srebrny medal i sukces w sezonie 2023/24 to również ich zasługa. Mowa o sztabie szkoleniowym Śląska Wrocław. Przypomnijmy nazwiska poszczególnych osób i funkcje, jakie pełnią w zespole wicemistrza Polski.  

Na czele sztabu tak jak w drużynie stoi kapitan. W tym przypadku Jacek Magiera, dla którego Śląsk jest pierwszym klubem, w którym jako trener przepracował cały sezon. 47-latek w kwietniu zeszłego roku podjął się misji ratunkowej WKS-u w Ekstraklasie, a trzynaście miesięcy później stanął na podium ligi, zajmując drugie miejsce i odbierając w zeszłą sobotę srebrne medale. Za jego drugiej kadencji wrocławianie rozegrali 41 spotkań, wygrali 20 z nich, 10 zremisowali i 11 przegrali. 

W "drużynie Magiery" odnajdziemy trzech zastępców pierwszego trenera. Bliżej mogliście ich poznać podczas zimowego zgrupowania w Umagu, gdzie przybliżyliśmy ich pracę w jednym z vlogów, który znajdziecie TUTAJ. Marcin Dymkowski to osoba odpowiedzialna za formację defensywną, natomiast Paweł Kozub oraz Tomasz Łuczywek z atak i analizę rywala, chociaż wolą mówić o sobie jako spójnej i wspierającej się grupie. 

- Najprawdziwiej jest pisać o nas jako o grupie, a nie o pojedynczych osobach odpowiedzialnych za coś. Jesteśmy spójną, wspierającą się grupą, która odpowiada za cały proces przygotowania mikrocyklu, analizy, strategi mecz do meczu

- mówi nam trener Kozub. 

od lewej: Marcin Dymkowski, Paweł Kozub, Jacek Magiera, Tomasz Łuczywek

Za przygotowanie wrocławskich bramkarzy odpowiada duet Maciej Sikorski&Adrian Tokarski. Pierwszego z nich raczej nie trzeba szerzej przedstawiać, bo oprócz dobrego warsztatu trenerskiego, dał się poznać jako dusza towarzystwa i znakomity wodzirej, który wręcz rozpalał szatnię po zwycięskich spotkaniach. 

- Na pewno jest to bardzo pozytywna osoba, bardzo energiczna, przekazuje swoją energię nie tylko bramkarzom, ale też zawodnikom z pola

- tak Sikorskiego scharakteryzował Bartosz Głogowski podczas niedawnej rozmowy z naszą redakcją.  

Z kolei Adrian Tokarski to były zawodnik Wisły Płock, grający w tym zespole w zespołach juniorskich i rezerwach. W sztabie szkoleniowym pełni funkcję asystenta trenera bramkarzy. 

O kondycję fizyczną piłkarzy dbają trenerzy przygotowania motorycznego - Krzysztof Kapelan, Mateusz Oszust i przez kilka miesięcy również Mateusz Nowak. Czym jest działka, którą zajmują się przytoczone wyżej osoby? To ogół działań prowadzących do poprawy cech fizycznych sportowca. Składa się na nie trening siłowy, szybkościowy, kształtowania mocy i systemów energetycznych. W ramach przygotowania motorycznego kładzie się nacisk na zadania zapobiegające urazom. 

A jeśli już mowa przy kontuzjach, przejdźmy do lekarzy i fizjoterapeutów. W pionie medycznym WKS-u odnajdziemy Wojciecha Sznajdera, pracującego w klubie od około ćwierćwiecza, Krzysztofa Bukowskiego, Mateusza Bystryka oraz Radosława Żabskiego, który jest wychowankiem Śląska. Z kolei koordynatorem całej sekcji jest bardzo dobrze znana postać - Jarosław Szandrocho

Ważną postacią w sztabie szkoleniowym jest kierownik drużyny. Od maja 2022 roku rolę tę pełni Szymon Mikołajczak. To naprawdę odpowiedzialna funkcja, która niesie za sobą wiele obowiązków. O jakich między innymi mowa? 

  • współpraca z pierwszym trenerem w kwestiach organizacyjnych, 
  • odpowiedzialność za organizację, funkcjonowanie drużyny i kwestie formalne związane z grą w rozgrywkach,
  • uprawnienia i rejestracja zawodników do gry, 
  • współpraca z przedstawicielami struktur piłkarskich, 
  • kompleksowa organizacja wyjazdów zespołu, 
  • bieżąca weryfikacja i kontrola żółtych oraz czerwonych kartek, 
  • bycie pośrednikiem pomiędzy sztabem a zawodnikami, 
  • koordynacja obiegu dokumentów związanych z zespołem. 

od lewej: Szymon Mikołajczak, Krzysztof Bukowski, Krzysztof Kapelan, Radosław Żabski, Mateusz Bystryk, Adrian Tokarski

Bardzo istotnym elementem przygotowań zespołu jak i piłkarzy jest analiza. Za ten dział odpowiadają w Śląsku Maciej Suszczyński oraz Daniel Mila. Na czym polega ich praca? Przede wszystkim jest to zbieranie danych, interpretowanie ich i wyciąganie wniosków na temat m.in. jakości gry, statystyk, stopnia przygotowania fizycznego, wytrenowania poszczególnych elementów gry w swojej drużynie, ale także u najbliższego rywala. Oprócz oglądania treningów i meczów na żywo analizują również nagrania i transmisje z wybranych spotkań. 

od lewej: Maciej Suszczyński, Daniel Mila

W sztabie szkoleniowym Śląska Wrocław znajdziemy również panie. Pierwszą z nich jest dietetyk Aleksandra Zagrodna, pracująca w klubie już od czternastu lat. Z kolei funkcję psychologa (od 2015 roku) pełni Ewa Moroch, która prowadzi również zajęcia z jogi dla chętnych graczy. Natomiast za sprzęt dla całej drużyny (stroje, buty, akcesoria treningowe itd.) odpowiada Valentyna Voitovych, będąca kierownikiem magazynu sportowego, która na swoim koncie ma, chociażby złoty medal z 2012 roku. 

- Erik Expsoito tak jak każdy piłkarz lubi makaron z kurczakiem i warzywami. Mogę też powiedzieć, że jeśli chodzi o białko, jest jednym z zawodników, który lubi smak czekoladowy

- zdradziła dietetyczka WKS-u podczas programu "Hej Śląsk" na antenie Echo 24.  

od lewej: Ewa Moroch, Aleksandra Zagrodna, Valentyna Voitovych

We wrocławskiej ekipie jest jeszcze miejsce dla kucharzy - Bartosza Lemańskiego oraz Karola Krankowskiego, a wszystkich bezpiecznie zawozi i odwozi kierowca Grzegorz Kruszelnicki. 

ZOBACZ też: Jacko wspomina: Ojciec i syn w Śląsku (cz. 5)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.