WKS dla ojczyzny. Powołani piłkarze Śląska w przerwie na kadrę

28.09.2022 (20:00) | Bartosz Królikowski
uploads/images/2022/8/boryssawicki_62fa44a9aa02e.jpg

fot.: Rafał Sawicki

Przerwa na mecze kadry narodowej za nami, aczkolwiek ostatnie 1,5 tygodnia nie dla wszystkich piłkarzy Śląska Wrocław oznaczał meczowy fajrant. WKS miał kilku swoich przedstawicieli w różnych grupach wiekowych. Czas zatem zerknąć jak radzili sobie wrocławianie w barwach narodowych. 

Jak powszechnie wiadomo, starsi w wielu sytuacjach powinni mieć pierwszeństwo. Ale nie w tym wypadku, bo Karol Borys solidnie zapracował, aby to od niego zacząć. Poza tym tekst ten publikujemy w dniu jego 16. urodzin, więc tym bardziej warto rozpocząć od solenizanta. Będący wielką nadzieją nie tylko Śląska Wrocław, ale i całej polskiej piłki zawodnik pojechał na zgrupowanie reprezentacji do lat 17. Zespół prowadzony przez Marcina Włodarskiego wystąpił w Turnieju o Puchar Syrenki 2022. Oczywiście w roli gospodarza, gdyż całe wydarzenie odbywało się na Mazowszu (m.in. Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki czy Warszawa).

Polacy rozegrali tam trzy spotkania. Najpierw wygrali 5:2 z Uzbekistanem, po czym przegrali 0:2 z Portugalią, by na koniec w wielkim stylu rozbić Anglię aż 5:0, co dało im trzecie miejsce w ośmiozespołowej stawce. Karol Borys każdy z tych meczów rozpoczął w wyjściowej jedenastce, spędzając na boisku kolejno 63 (Uzbekistan), 83 (Portugalia) i 66 (Anglia) minut. Co więcej, młody pomocnik był wyróżniającą się postacią w swej drużynie. Błysnął szczególnie w spotkaniu z Anglikami. Jego podanie przy bramce na 2:0 choć nie było bezpośrednią asystą, tak naprawdę stworzyło całą akcję i było palce lizać. Zresztą obraz wart jest 1000 słów:

Komplet wyników kadry do lat 17:

  • Polska u17 – Uzbekistan u17 5:2 (Mikołajewski 6’, Krzyżanowski 45’, Rejczyk 70’, 78’, Huras 81’)
  • Polska u17 – Portugalia u17 0:2
  • Polska u17 – Anglia u17 5:0 (Wolski 10’, Huras 43’, 81’, Zach Abbott 48’ (sam.), Kolanko 75’)

GOL WYPOŻYCZONEGO, AWANS POLAKÓW

Walkę o awans na mistrzostwa Europy rozpoczęła nasza reprezentacja do lat 19. Trener Marcin Brosz w powołaniach na mecze z Bośnią i Hercegowiną, Estonią oraz Włochami uwzględnił dwóch piłkarzy związanych ze Śląskiem Wrocław. Mowa o zawodniku rezerw Miłoszu Kurowskim, a także o stoperze Szymonie Michalskim, który obecnie przebywa na wypożyczeniu w pierwszoligowej Skrze Częstochowa. Pierwszy z nich nie odegrał znaczącej roli. Przeciwko Bośniakom nie zagrał ani minuty, zaś w dwóch pozostałych spotkaniach wchodził na końcówki (łącznie niecałe 10 minut). Co innego Michalski. On nie zagrał przeciwko Włochom, ale z Estonią oraz Bośnią biegał po boisku od deski do deski. Co więcej, Bośniakom strzelił nawet gola w 88. minucie, ustalając wynik na 2:0 dla naszych. Można go zobaczyć tutaj:

Polacy oprócz triumfu nad Bośnią (2:0), zwyciężyli także z Estonią (również 2:0), a na koniec ulegli 0:1 Włochom po rzucie karnym w 94. minucie. Jednak mimo tej porażki, Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie E i wraz z drugą w tabeli Estonią awansowali do drugiej rundy eliminacji. Stało się tak, jako że Polska, Estonia oraz Włochy miały po tyle samo punktów (6), a w tzw. „małej tabeli” spotkań bezpośrednich to nasza kadra miała najlepszy bilans. Włosi muszą czekać i liczyć na to, iż przejdą dalej jako najlepszy zespół z trzeciego miejsca.

Komplet wyników kadry u19:

  • Polska u19 – Bośnia i Hercegowina u19 2:0 (Kowalczyk 40’, Michalski 88’)
  • Polska u19 – Estonia u19 2:0 (Pieńko 65’(K), 68’)
  • Polska u19 – Włochy u19 0:1

STARCIA Z MOCARZAMI BEZ "TRÓJKOLOROWEGO" UDZIAŁU

Powołania na zgrupowanie kadry do lat 20 otrzymali Łukasz Bejger oraz Adrian Bukowski. Dla obu była to szansa na debiut w tej kategorii wiekowej, choć warto zauważyć, że Bejger grał już wcześniej nawet wyżej, bo w kadrze u21. Polacy najpierw zagrali z Niemcami w tamtejszym Unterhaching, a następnie w Stalowej Woli podjęli rówieśników w Portugalii. Oba mecze w ramach Elite League u20, czyli ośmiozespołowego turnieju. Nasi reprezentanci ulegli Niemcom 0:2, ale już swoich rówieśników z Portugalii pokonali w świetnym stylu 3:1. Niestety o duecie ze Śląska nie można nic powiedzieć, gdyż żaden z nich nie zagrał ani minuty.

Komplet wyników kadry do lat 20:

  • Niemcy u20 – Polska u20 2:0
  • Polska u20 – Portugalia u20 3:1 (Biegański 10’, Karasek 24’, Kasperowicz 35’)

SENIORSKI ISLANDZKI RODZYNEK

Ani w reprezentacji Polski do lat 21, ani w naszej seniorskiej kadrze Śląsk swoich przedstawicieli nie miał. Miał za to w pierwszej reprezentacji Islandii. Mowa rzecz jasna o Danielu Leo Gretarssonie. Środkowy obrońca utracił ostatnio miejsce w składzie WKS-u na rzecz Diogo Verdaski, ale nie kosztowało go to pozycji w kadrze narodowej swego kraju. Islandczycy rozegrali dwa spotkania, jedno sparingowe z Wenezuelą oraz jedno w ramach Ligi Narodów z Albanią. Pierwotnie mieli grać dwukrotnie w LN, ale ten drugi mecz byłby z Rosją, a z przyczyn wiadomych ta reprezentacja pograć sobie teraz może głównie sama ze sobą. Wracając do Gretarssona, obrońca Śląska oba spotkania zaczął na ławce rezerwowych. Przy czym przeciwko Wenezueli (1:0) z niej nie wstał, a w starciu z Albanią pojawił się na boisku już w 12. minucie. Było to efektem czerwonej kartki, jaką dostał wówczas podstawowy stoper Aron Gunnarsson. Islandczycy zremisowali ten mecz 1:1 i utrzymali się w dywizji B, zajmując w swojej grupie drugie miejsce (za Izraelem, przed Albanią i Rosją).

Komplet wyników reprezentacji Islandii:

  • Wenezuela – Islandia 0:1
  • Albania – Islandia 1:1

ZOBACZ też: Djurdjević: Potrzebujemy wsparcia, a nie ciągłej krytyki (WYWIAD)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.