WYPOŻYCZENI: Plaga jesiennych kontuzji

01.11.2022 (06:00) | Mateusz Włosek

Na niespełna dwa tygodnie przed przerwą na mundial z raportu wypożyczonych możemy poinformować tylko o dwóch zawodnikach grających w miarę regularnie. Kolejni dwaj przechodzą przez rehabilitację po urazach, a jeden dopiero wraca do zdrowia. Nie jest kolorowo u piłkarzy chwilowo będących poza stolicą Dolnego Śląska.

SZYMON LEWKOT

• Występy w tym sezonie: 4 (Śląsk II Wrocław) + 9 (Górnik Łęczna)
  • Minuty w tym sezonie: 360 (Śląsk II Wrocław) + 459 (Górnik Łęczna)
  • Gole/asysty: 0/2 (Śląsk II Wrocław)

Łęcznianie tym razem zmierzyli się z prowadzonym przez byłego trenera Legii, Marka Gołębiowskiego, Chrobrym Głogów. Mecz ten mógł przypominać niedawne starcie z Zagłębiem Sosnowiec (2:2), kiedy to zespół Marcina Prasoła przeważał, ale w końcówce stracił gola wyrównującego. W ostatniej październikowej kolejce I ligi było podobnie, z tą różnicą, że w ostatnim kwadransie ciosy zadawali tylko zawodnicy z Dolnego Śląska. Najpierw ukąsił Sebastian Steblecki, który otrzymał piłkę około 20 metrów od bramki Macieja Gostomskiego, poradził sobie z Szymonem Lewkotem i ostatecznie nie dał szans golkiperowi spadkowicza z ekstraklasy. Tuż po tej akcji wypożyczony ze Śląska zawodnik został zmieniony, a w jego miejsce zameldował się na murawie Łukasz Szramowski. Zwycięstwo przypieczętował w samej końcówce Rafał Wolsztyński. Chrobry dzięki tej wygranej utrzymuje się tuż za podium, natomiast Górnik plasuje się na 13. miejscu w tabeli, mając zaledwie punkt przewagi nad strefą spadkową. W przedostatniej serii gier rundy jesiennej łęcznianie zmierzą się w hicie spadkowiczów z ekstraklasy z Wisłą Kraków (piątek 4 listopada o 20:30).

SZYMON MICHALSKI

• Występy w tym sezonie: 7
  • Minuty w tym sezonie: 261
  • Gole/asysty: 0/0

Michalski nadal rehabilituje się po kontuzji stopy we Wrocławiu, a więcej informacji o nim powinno spłynąć po dłuższym okresie rekonwalescencji między rundami. Przypominamy, że już w zimie możliwe jest skrócenie jego czasowego transferu z drużyny beniaminka I ligi. Skra Częstochowa, do której jest wypożyczony, w niedzielę 6 listopada o 18:00 podejmie beniaminka z Rzeszowa. Na zamknięcie kolejki przegrała z kolei z Puszczą Niepołomice 0:3 po golach w pierwszej połowie. Częstochowianie zajmują obecnie przedostatnie miejsce w lidze, a na swoim koncie mają 14 punktów. Drużyna Jakuba Dziółki jak do tej pory zdobyła najmniej bramek w sezonie (zaledwie dziewięć) i przegrała najwięcej meczów (10).

MATEUSZ MAĆKOWIAK

• Minuty w tym sezonie: 543
  • Gole/asysty: 1/2

Chociaż w ostatnim raporcie wypożyczonych po kontakcie z rzecznikiem klubu z Olsztyna informowaliśmy o tym, że Mateusz Maćkowiak jest zdolny do gry, to zaledwie dwa dni później dotarła do nas niepokojąca wieść o kontuzji kolana 21-latka. Warto przypomnieć, że z dysfunkcją tej części ciała Mateusz zmagał się już na wypożyczeniu w Odrze Opole w poprzednim sezonie. Złe wieści potwierdził w rozmowie z mediami klubowymi Stomilu Olsztyn trener zespołu, Szymon Grabowski.

- Jedynie potwierdziła się niekorzystna diagnoza dla nas i Mateusza Maćkowiaka, który z powodu kontuzji kolana nie pomoże nam do końca roku. To niewątpliwy minus, poza tym wszyscy chłopcy palą się do gry

- oznajmił szkoleniowiec Dumy Warmii przed starciem z Radunią Stężyca.

Jest to o tyle frustrujące, że w poprzednich meczach był widoczny progres w poczynaniach Maćkowiaka, który dołożył od siebie liczby w postaci gola i asysty z rezerwami Lecha (2:2) i wywalczonego rzutu karnego z Wisłą Puławy (1:2). Z otrzymanych od rzecznika informacji wynika, że dokładna diagnoza nie jest jeszcze znana, ale zawodnik poddał już się rehabilitacji. Nie można wykluczyć w tym przypadku także ewentualnej interwencji chirurgicznej. Po szalonej końcówce Stomil zwyciężył z Radunią (3:2), już po raz trzeci z rzędu wyszarpując wygraną w doliczonym czasie gry. W następnej kolejce olsztynianie podejmą lidera z Kołobrzegu (poniedziałek 7 listopada o 18:15).

IGOR MARUSZAK

• Występy w tym sezonie: 12 (w tym jeden w Śląsku II Wrocław)
  • Minuty w tym sezonie: 766 (w tym 63 w Śląsku II Wrocław)
  • Gole/asysty: 1/1 (bramka w barwach Śląska II Wrocław w meczu pucharowym z Motorem Lublin)

Tym razem podopieczni Łukasza Czajki dosadnie przekonali się o nieprzewidywalności trzecioligowych rozgrywek. Po ubiegłotygodniowym rozgromieniu Lechii Zielona Góra (4:1) tym razem zanotowali taki sam wynik… ale w drugą stronę. Ulegli bowiem w Bytomiu z tamtejszą Polonią po hat-tricku Dawida Wolnego i jednym golu Filipa Żagiela. Honorową bramkę dla nysan zdobył w 59. minucie Michał Zimon. Niewątpliwie zadanie wywiezienia punktów z Bytomia utrudnił gościom Dariusz Szczerbal, czyli były bramkarz rezerw Śląska, który na 20 minut przed końcowym gwizdkiem otrzymał czerwoną kartkę. Cały mecz po raz kolejny rozegrał Igor Maruszak. Tym razem jednak defensywa z nim w składzie dała sobie wbić cztery gole. Kolejne spotkanie Polonia rozegra w sobotę 5 listopada o 13:00 z rezerwami Miedzi Legnica.

RYSZARD JAKUBIAK

• Występy w tym sezonie: 5
  • Minuty w tym sezonie: 99

Jakubiak nadal nie powrócił na trzecioligowe boiska po kontuzji, chociaż jest już w treningu. Być może złapie jeszcze jakieś minuty przed zimową przerwą od grania.