Zdarzyło się w listopadzie: Inwazja na Opole

17.11.2013 (18:58) | Filip Podolski
Dziś przedstawiamy ciekawostki historyczne z listopada roczników z trójką z tyłu. Dowiecie się między innymi, dlaczego w 1953 r. Śląsk nie rozegrał żadnego meczu oraz jak radził sobie w kolejnych dekadach. Część z Was pewnie pamięta trzecioligowy wyjazd do Opola sprzed 10 lat, a nawet wyprawę do Koszalina 20 sezonów temu.


 

60 lat temu

Władze wojskowe zlikwidowały wszystkie kluby resortowe w kraju poza Legią Warszawa. Do stolicy zostali przeniesieni przedstawiciele sportów indywidualnych oraz wyróżniający się zawodnicy gier zespołowych. CWKS Wrocław przestaje istnieć, staje się filią warszawskiego i przez rok nie uczestniczy w żadnych rozgrywkach. Sportowcy stają się zwykłymi żołnierzami, skoszarowani dbają o tężyznę fizyczną we własnym zakresie. Śląsk zostaje wycofany z rozgrywek III ligi oraz Pucharu Polski.



50 lat temu

Liderujący w II lidze Śląsk po dwóch wyjazdowych bezbramkowych remisach dał się dogonić innemu wojskowemu klubowi, Zawiszy, notującemu w tym miesiącu komplet zwycięstw. Powiększył jednak przewagę nad Cracovią, która doznała aż dwóch porażek. Dzięki temu na przerwę zimową udawał się z trzypunktowym dystansem nad Pasami.



W meczu z Rakowem Częstochowa zadebiutowali we wrocławskim zespole Zygfryd Blaut i Alojzy Krzywoń. Ostatni raz wystąpił zaś Zbigniew Lenczowski, który zakończył służbę wojskową i przeszedł do Piasta Gliwice.



Ten pierwszy przybył z Odry Opole, a potem odszedł do Legii Warszawa i reprezentacji Polski. Był młodszym bratem Bernarda, który już wówczas jako kadrowicz trafił bezpośrednio z Opola do stolicy.



Przeciwko Lechowi swoją pierwszą bramkę dla naszych barw zdobył Joachim Stachuła. Nieco ponad pół roku później dokona tej sztuki również jako pierwszy wrocławianin w ekstraklasie.



Wyniki

Start Ł. - Śląsk 0:0

Śląsk – Lech 2:1 (Stachuła 16, Skowronek 28 – Gojny 65)

Raków – Śląsk 0:0



Tabela na koniec listopada (po 15 kolejkach)

1. Śląsk 22

2. Zawisza 22

---

3. Cracovia 19



40 lat temu


WKS jako beniaminek ekstraklasy radził sobie przyzwoicie, choć grał w kratkę. Z jednej strony gubił punkty ze słabą Odrą czy zamykającym tabelę Zagłębiem i przegrał na własnym boisku z przeciętną Polonią. Olbrzymią niespodzianką była jednak premierowa wyjazdowa wygrana w sezonie, od razu na stadionie Wojska Polskiego.



Wrocławianie po raz pierwszy w historii wygrali na wyjeździe z Legią, a nie załamał ich nawet fakt, że rywale dwukrotnie doprowadzali do wyrównania. Po tym spotkaniu awansowali nawet na 7. miejsce w tabeli. Warszawianie okupowali wówczas 4. pozycję z nieznaczną stratą do lidera.



Wyniki

Śląsk – Odra O. 1:1 (Z.Garłowski 44 – Klose 51)

Legia – Śląsk 2:3 (Gadocha 13, Wanat 57s – Kwiatkowski 9, Z.Garłowski 38, Sybis 67)

Śląsk – Polonia B. 0:1 (R.Chojnacki 32)

Zagłębie S. - Śląsk 0:0



Tabela na koniec listopada (po 13 kolejkach)

9. Gwardia 12

10. Śląsk 12

11. Odra O. 12

12. ROW 11

13. Lech 10

14. Pogoń 10

---

15. Zagłębie W. 9

16. Zagłębie S. 5



30 lat temu

Tylko o 2 oczka wzbogacili się na finiszu pierwszoligowej jesieni `83 wrocławscy piłkarze. Wszystko przez porażkę z zamykającym stawkę Bałtykiem w Gdyni. Wygrana nad sosnowiczanami pozwoliła umocnić się na 9. pozycji, zaś Zagłębie zepchnęła na miejsce gdynian.



Na gdyńskim boisku ostatni mecz w naszym klubie zagrał Janusz Papatanasis. Tydzień później pożegnalny występ zaliczył też Jarosław Jedynak. Zadebiutował przeciwko ekipie z Sosnowca za to Andrzej Rudy, który na ostatnie 10 minut zastąpił Aleksandra Sochę.



Ten pomocnik to jeden z najlepszych piłkarzy w dziejach Śląska, późniejszy reprezentant, a także mistrz Belgii i Holandii. W tym ostatnim kraju triumfował w barwach Ajaxu Amsterdam.



Wyniki

Bałtyk – Śląsk 2:1 (Puszkarz 45, A.Walczak 83k. - Mikołajewicz 14)

Śląsk – Zagłębie S. 2:0 (Faber 17, Prusik 35)



Tabela na koniec listopada (po 15 kolejkach)

9. Śląsk 13

10. Katowice 11

11. Bałtyk 11

12. Cracovia 11

13. Wisła Kr. 11

14. Łódzki KS 11

---

15. Szombierki 10

16. Zagłębie S. 9



20 lat temu


Udane zakończenie pierwszej rundy zanotowali wrocławianie w 1993 r. Najpierw rozgromili u siebie tyszan 5:2, a pierwszym hat-trickiem w Śląsku popisał się Janusz Kudyba. Po tym meczu znakomity snajper miał już na koncie 16 trafień!



Następnie rozprawili się w Koszalinie z tamtejszą Gwardią, najsłabszą drużyną w lidze. Dzięki tej wygranej wyprzedzili lokalnego rywala, Ślęzę, wskakując na 4. miejsce. Nad morzem po raz ostatni we wrocławskiej drużynie wystąpił Janusz Najdek. Z kolei przeciwko Tychom pierwszy mecz absolwował Waldemar Żelasko, który już w drugim występie strzelił debiutanckiego gola.



Wyniki

Śląsk – Tychy 5:2 (Kudyba 45, 71, 81, Basow 55, Cieślewicz 83 – Sitko 3, 47)

Gwardia K. - Śląsk 1:2 (Waldemar Czarnecki 63 – Żelasko 21, Cieślewicz 59)



Tabela na koniec listopada
(po 17 kolejkach)

1. Olimpia 26

2. Raków 25

---

3. Miedź 23

4. Śląsk 21

5. Ślęza 21



10 lat temu

Z kolei dekadę temu listopad w wykonaniu WKS-u był fatalny. Najpierw prowadzący w śląskiej grupie III ligi zespół z Wrocławia poległ w Opolu kończąc swoją serię 5 zwycięstw i 8 meczów bez przegranej. Wyprzedziły go zarówno Zagłębie Sosnowiec, jak i Włókniarz Kietrz. Na ten wyjazd pojechało około tysiąca wrocławskich kibiców. Było gorąco pod stadionem i na trybunach, a na boisku pomimo optycznej przewagi porażka faworytów.



opole




Następnie Śląsk zaledwie zremisował na własnym boisku z Promieniem Żary i to dzięki wyrównującej bramce w ostatnim kwadransie pojedynku. Mimo to na półmetku został wiceliderem, ale sosnowiczanie uciekli już na odległość 4 punktów.



Wyniki

Odra O. - Śląsk 2:0 (Kochanowski 15, 74)

Śląsk – Promień 1:1 (Kosztowniak 78 – Tychowski 43)



Tabela na koniec listopada (po 15 kolejkach)

1. Zagłębie S. 37

---

2. Śląsk 33

---

3. Włókniarz K. 33

4. Odra O. 28

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.