10 lat Akademii Śląska. Sezon po sezonie (cz. I)

17.04.2023 (21:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2021/6/Przechwytywanie_60cf736fd2490.PNG

fot.: Akademia Śląska Wrocław

W ubiegłym roku minęło 10 lat, odkąd powstała Akademia Piłkarska Śląska Wrocław. Jest to odpowiedni moment, aby podsumować pierwszą dekadę. 

Dzisiejszy tekst zapoczątkuje serię kilku artykułów podsumowujących 10 lat Akademii Śląska. W pierwszej części przedstawimy sytuację poprzedzającą powstanie AP Śląska oraz podsumujemy pierwsze pięć lat jej działania.

Akademia Piłkarska Śląska Wrocław powstała latem 2012 roku. W sezonie 2012/2013 powstały nowe wymogi licencyjne. Od tego momentu kluby były zobowiązane do posiadania w swoich strukturach minimum sześć grup młodzieżowych – po jednej w kategorii wiekowej (junior starszy, junior młodszy, trampkarz, młodzik, orlik i żak) oraz do stworzenia sekcji młodzieżowych, niejednokrotnie na wyrost nazywanych akademiami. Przed tym okresem ranking czołowych drużyn w kategorii młodzieżowej dość mocno różnił się od zestawu ekstraklasy. Liczyło się zaledwie kilka ekstraklasowych ekip: Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa, Wisła Kraków, Górnik Zabrze, Korona Kielce, Zagłębie Lubin okazjonalnie Wisła Płock oraz po fuzji z Amicą Wronki Lech Poznań. Mocne w młodzieżowej piłce były takie kluby jak: SMS Łódź, Gwarek Zabrze, Lechia Zielona Góra, Górnik Łęczna, Stal Mielec, Tomasovia Tomaszów Lubelski, czy Piast Białystok. Od 2012 roku stopniowo zaczęły dominować kluby z ekstraklasy.

Wśród drużyn, które zaczynały niemal od zera, był Śląsk Wrocław. Akademia Śląska przejęła od  Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk 120 zawodników, trenerów oraz miejsca w ligach wojewódzkich. Niestety przejął też dotychczasowe problemy – brak bazy treningowej oraz internatu dla sprowadzanych zawodników. Zmianie uległ także system rozgrywek młodzieżowych. Sezon 2012/2013 był ostatnim dla Młodej  Ekstraklasy. W ich miejsce utworzono Centralną Ligę Juniorów Starszych oraz Makroligę Juniorów Młodszych przekształconą później w Centralną Ligę Juniorów Młodszych. Pięć lat później powstała Centralna Liga Juniorów U15 (rozgrywki trampkarzy). Prześledźmy teraz pierwsze pięć lat.

2012/2013
W pierwszym roku istnienia tworzyły się struktury AP Śląska. Śląsk reprezentowały drużyny:

 • Młoda Ekstraklasa

Był to ostatni sezon dla tych rozgrywek. Od kolejnego wróciły rezerwy. Drużyna godnie  pożegnała się ze Śląskiem. Kierowany przez Łukasza Becelle zespół wywalczył trzecie miejsce w lidze.

 • Juniorzy starsi

Jesienią zespół występował w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. Stawka była wyjątkowa – wiosną miała powstać Makroliga Juniorów Starszych. Awansować do niej miały po dwie najlepsze drużyny z lig wojewódzkich. Śląsk zapewnił sobie udział w tych rozgrywkach. Wiosną w makrolidze Śląsk radził sobie niezbyt dobrze. W 12 meczach zdobył zaledwie 12 punktów, co przełożyło się na piątek miejsce w siedmio-zespołowej lidze.

 • Juniorzy młodsi

Jesienią  zespół wywalczył awans do  Makroligi Juniorów Młodszych. Do końca trwała walka z wrocławskim Parasolem. W makrolidze Śląsk zajął piąte miejsce, lecz liga liczyła osiem zespołów. W 14 meczach zdobył 19 punktów i długo liczył się w walce o podium.

2013/2014

 • Juniorzy starsi

Centralna Liga Juniorów po raz ostatni była rozgrywana w systemie cztero-grupowym. Od następnego sezonu miał obowiązywać podział na dwie grupy – wschodnią i zachodnią. Śląsk zajął szóste miejsce w lidze i zapewnił sobie miejsce w nowej CLJ. W ekstraklasie debiut zaliczył Kamil Dankowski.

 • Juniorzy młodsi

Jesienią drużyna pewnie wywalczyła awans do Makroligi. Wiosną w  Makrolidze Juniorów Młodszych Śląsk spisywał się bardzo dobrze. Ostatecznie zajął trzecie miejsce w lidze i do końca liczył się w walce o mistrzostwo.  W końcowej fazie doszło do kilku nieporozumień w sprawie przepływu zawodników pomiędzy juniorami starszymi i młodszymi. W konsekwencji w meczach o wszystko z Zagłębiem Lubin i UKP Zielona Góra zabrakło czterech najlepszych graczy. Na osłodę pozostał tytuł króla strzelców dla Mariusza Idzika. Co ciekawe, 13 z 18 goli strzelił w ciągu trzech spotkań.

Był to też okres, gdy tworzył się projekt filii Śląska. Powstał on z inicjatywy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk, a o ich zasadach przeczytacie TUTAJ. Organizowany był cykl turniejów dla filii. Zdecydowanie najmocniejszą była filia Milicz, prowadzona przez byłego zawodnika Śląska Krzysztofa Szewczyka. Została ona jako jedyna włączona w szeregi Akademii. Z Milicza wywodzi się kilku późniejszych juniorów Śląska (m.in. Głowieńkowski, Musiał, Olek, D. Bąk, i wciąż aktywni zawodnicy rezerw Szmigiel i K. Michalski).

2014/2015

 • Juniorzy starsi

Nowa Centralna Liga Juniorów rozgrywana była w dwóch grupach – wschód i zachód. Śląsk miał okazje konfrontować się z coraz lepszymi rywalami. Po raz pierwszy rywalizował z drużynami z województw Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego. Śląsk w nowej lidze radził sobie słabo. Po trzech pierwszych kolejkach był liderem z kompletem zwycięstw, ale potem przyszła seria siedmiu porażek z rzędu. Młodzi piłkarze z Wrocławia przez większą część sezonu walczyli o utrzymanie. Doszło do dość rzadkiej sytuacji, że w wielu meczach wiosennych połowę składu stanowili zawodnicy z ekstraklasowej kadry – Jakub Wrąbel, Michał Bartkowiak, Kamil Dankowski, Mariusz Idzik, Maciej Pałaszewski, Karol Angielski (dwaj pierwsi zadebiutowali w tamtym sezonie w ekstraklasie). Sytuację dodatkowo skomplikował walkower z Lechią Gdańsk (na boisku wygrał Śląsk). Walka trwała do ostatniej kolejki, w której Wojskowi efektownie pokonali na wyjeździe Lecha Poznań 4:1.

 • Juniorzy młodsi

Rozgrywki ponownie były podzielone na dwa etapy. Jesienią Śląsk przegrał rywalizację w lidze wojewódzkiej z Zagłębiem i Miedzią o udział wiosną w makrolidze, przez co na wiosnę musiał kontynuować grę w lidze dolnośląskiej. Ostatecznie zajął drugie miejsce.


PODCAST: Krok w stronę spadku


2015/2016

 • Juniorzy starsi

Sezon bez większej historii. Śląsk wywalczył dziewiąte miejsce w lidze, zapewniając sobie utrzymanie kilka kolejek przed końcem sezonu.

 • Juniorzy młodsi

Ponownie nie udało się awansować do wiosennej makroligi. Wiosną Śląsk zajął trzecie miejsce  w lidze wojewódzkiej za Chrobrym i Zagłębiem.

2016/2017

 • Juniorzy starsi

Śląsk ponownie zajął dziewiąte miejsce. Po raz pierwszy w żadnej fazie sezonu nie był zagrożony spadkiem. Dodatkowo Sebastian Bergier po raz pierwszy został królem strzelców zachodniej grupy CLJ U19 (grał głównie jesienią, wiosną w rezerwach).

 • Juniorzy młodsi

Po dwóch latach przerwy juniorzy młodsi wywalczyli awans do makroligi. Rozgrywki w tej formule miały funkcjonować ostatni raz. W kolejnym sezonie miała być utworzona Centralna Liga Juniorów U17. Całosezonowe rozgrywki (nie tylko wiosną) z odrębnymi rundami jesień i wiosna. Śląsk w makrolidze spisywał się dobrze, zajął czwarte miejsce. Niestety nie gwarantowało ono miejsca w nowej CLJ. Po sezonie zarządzono baraże, które wywołały spore kontrowersje. Uczestniczyły w nich Śląsk i Miedź z makroligi oraz dwa najlepsze zespoły z ligi wojewódzkiej – Zagłębie i Chrobry.  Pierwszym zaskoczeniem był fakt, że w barażach miał grać nie rocznik 2000, który cały sezon grał w lidze a rok młodsi zawodnicy, którzy mieli być rocznikiem w nowej CLJ. W Śląsku była luka i musieli grać chłopcy, którzy w sezonie spędzili niewiele minut na boisku. Wątpliwości pozostawił też terminarz. Śląsk pierwsze mecze rozgrywał z Zagłębiem i Miedzią. Oba na wyjeździe i oba przegrał. Kontynuacja turnieju barażowego nie miała sensu. Po raz pierwszy po awansie do makroligi wiosną w DLJM  kontynuował rozgrywki drugi zespół juniorów młodszych.

W Dolnośląskich Ligach Młodzika i Trampkarza występowały co roku po dwa zespoły AP Śląsk – rocznik starszy i młodszy. Starsze zespoły plasowały się w czołówce. Młodsze zbierały doświadczenie, mierząc się  ze starszymi rywalami.

Szczególnego znaczenia nabrał ostatni sezon trampkarzy w omawianym okresie. Od sezonu 2017/2018 miała być utworzona Centralna Liga Juniorów U15. Po emocjonującej rywalizacji z Zagłębiem Lubin Śląsk wygrał wiosenną edycję DLT i zapewnił sobie udział w nowej lidze. Z kolei sezon wcześniej drużyna młodzików młodszych (rocznik 2004) spadła z ligi wojewódzkiej do okręgówki. Kolejnemu rocznikowi 2005 nie udało się awansować. Zespół został mocno przebudowany i już wkrótce święcił triumfy na arenie ogólnopolskiej. Dwóch zawodników zaliczyło epizody w ekstraklasie, a dwóch na jej zapleczu.

W kolejnym tekście omówimy zmiany, które przyniosły następne sezony, m.in. powstanie całosezonowych rozgrywek CLJ U17 i CLJ U15.

ZOBACZ też: OLDBOJE: Pewne zwycięstwo w derbach

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.