EURO: Austriackie wątki w Śląsku Wrocław

21.06.2024 (06:00) | Jan Feliszek
uploads/images/2023/8/0007_64ea0cd57a47c.jpg

fot.: Karol Korczyński

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski w swoim drugim meczu podczas Euro 2024 zmierzy się z Austriakami. Jakie powiązania są na linii Austria – Śląsk? Z odpowiedzią na to pytanie, przychodzimy z tym artykułem.

  

SEBASTIAN MILA

Tej osoby nie mogło zabraknąć w tym tekście. Legenda Śląska Wrocław, mistrz Polski z 2012 roku, autor 53 trafień w 178 występach. Aktualnie asystent selekcjonera Michała Probierza. Właśnie dla Sebastiana Mili piątkowe spotkanie może mieć większe znaczenie, bo w swojej piłkarskiej karierze spędził sezon na austriackich boiskach. W kampanii 2005/06 reprezentował barwy Austrii Wiedeń, dla której rozegrał 36 meczy, a w nich strzelił trzy gole.

Gol Sebastiana Mili przeciwko Parmie w Pucharze UFA.

TADEUSZ PAWŁOWSKI

Kolejna ikoniczna postać związana przede wszystkim ze Śląskiem Wrocław, ale również był częstym bywalcem w Austrii. Najbogatszą karierę zawodniczą zrobił we Wrocławiu, gdzie stał się najlepszym strzelcem klubu i w rozgrywkach na krajowym podwórku (63 gole w Ekstraklasie), jak i w europejskich pucharach (14 goli). Koniec kariery przypadł na austriackie boiska. Tam też rozpoczął przygodę trenerską, w drużynie Schwarz-Weiss Begrenz, gdzie zakończył rozdział zawodniczy. Ze sceny zszedł we Wrocławiu w grudniu 2018 roku. Więcej o historii legendarnego Tadeusza Pawłowskiego w Austrii znajdziecie tutaj.

ROMAN SZEWCZYK

Najgłośniejszą karierę w Austrii zdecydowanie miał Roman Szewczyk. Ze Śląskiem związany od 1989, wtedy w pierwszym sezonie w Trójkolorowych barwach znacząco przyczynił się do utrzymania. Od 28 lat mieszka w Austrii. Na swoim koncie ma mistrzostwo kraju z Austrią Salzburg. Po zakończeniu kariery długo zajmował się skautingiem w zespole Red-Bulla Salzburg. Ponad 200 ligowych występów i sześć strzelonych goli jako stoper na austriackich boiskach.

POPULARNE POŁĄCZENIE

Austria była dość popularnym kierunkiem dla wielu osób związanych ze Śląskiem. Historie są różne i obejmują naprawdę wiele nazwisk. Jeśli jesteście ciekawi, kto jeszcze jest łącznikiem pomiędzy Trójkolorowymi, a piątkowym rywalem polskiej reprezentacji to odsyłam was do tekstu mojego redakcyjnego kolegi Jacka Bratka, który świetnie opisał powyższe wątki, w tym artykule.

ŚLĄSK KONTRA AUSTRIACKIE ZESPOŁY

Wrocławianom nie było dane się zmierzyć w europejskich pucharach z zespołami z Austrii, ale w okresie przygotowawczym do drugiej części ubiegłego sezonu zawodnicy Jacka Magiery zmierzyli się z późniejszym wicemistrzem Austrii – RedBull- em Salzburg. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

ZOBACZ też: Tygodniowy rozkład jazdy. Powrót pierwszej drużyny

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.