Śląsk buduje społeczność. Kibice na telebimie

25.11.2023 (06:00) | Franciszek Wiatr
uploads/images/2023/11/Telebim X_655f2a78a055c.jpg

fot.: slaskwroclaw.pl

Media społecznościowe to w obecnych czasach bardzo ważna sfera w budowaniu relacji klub - kibice. Ostatnio idealnym przykładem tej więzi w Śląsku Wrocław jest portal X. To użytkownicy z tej platformy zostali wyświetleni na telebimie w ostatnich meczach WKS-u. 

DLACZEGO X?

Pod koniec sezonu 2022/2023, wtedy jeszcze społeczność „twitterowa”, mocno angażowała się w zrobienie jak najlepszej frekwencji na ostatnich meczach bijącego się o utrzymanie Śląska. Między innymi dzięki mobilizacji kibiców z tego portalu, na ostatnie trzy mecze u siebie liczba widzów była wyższa niż na poprzednich spotkaniach. Pokazało to, jaki potencjał jest w budowaniu widowni na stadionie i jak ważnym jest, żeby kibice potrafili zaangażować innych. Również nasza redakcja dołożyła swoją cegiełkę, propagując akcję #WspieramŚląsk:

W tym sezonie sytuacja wokół klubu, wiara kibiców w lepsze jutro, spowodowały, że ta społeczność (od tego sezonu już „X”), miała jeszcze większe pole do działania. Kibice z X wpadali na wiele pomysłów, a klub zwracał na to uwagę i tak wspólnymi siłami wiele z nich zostało zrealizowanych

- Chcieliśmy się bardziej otworzyć na kibiców i ich opinię, by czuli, że mają wpływ na ten klub i że warto angażować się w jego funkcjonowanie

- mówi nam Patryk Załęczny, prezes Śląska Wrocław.

- Nie wszystkie pomysły są możliwe do realizacji, ale staramy się je wdrażać, a X jest najlepszą platformą do takiej interakcji z kibicami

- dodaje Załęczny. Trudno się nie zgodzić - jest to portal, na którym najłatwiej dostrzec te pomysły i komunikować się z większym gronem, aby poznać zdanie kibiców na dany temat. I od tego sezonu mamy np. grafikę ze sprzedażą biletów, aktualizowaną co tysiąc wejściówek.

WYRÓŻNIENI NA TELEBIMIE

Podczas meczów z Legią oraz ŁKS-em klub uhonorował kilka osób z "Iksowej" społeczności, wyświetlając ich nazwy użytkowników na stadionowym telebimie. Jest to rzecz, która na pewno wyróżnia Śląsk spośród innych klubów i pomaga budować więź z kibicami. A dlaczego akurat telebim?

 - Mecz Śląska to kulminacyjny moment tygodnia, zarówno dla kibiców, jak dla klubu, więc wyróżniamy fanów właśnie wtedy, pokazując ich na telebimie, aby ten przekaz dotarł do jak największej liczby osób. Chcemy w ten sposób podziękować i nagrodzić tych, którzy poświęcają swój wolny czas, aby działać na korzyść klubu

- tłumaczy nam prezes klubu. Skontaktowaliśmy się także z tymi użytkownikami, którzy zostali wyróżnieni i spytaliśmy ich o odczucia z tym związane: 

- O telebimie dowiedziałem się jak wróciłem z meczu, czułem ogromną dumę i zaszczyt oraz radość i euforię

- mówi nam użytkownik @SzumiWKS,

- Czułem się bardzo dobrze, było to zaskoczenie. Poczułem się wyróżniony i było to miłe

- to opinia @JanMuchoborski, który był tą sytuacją pozytywnie zaskoczony.

- Na samym początku mocne zaskoczenie, potem radość, na końcu satysfakcję, że moje pomysły, choć bardzo małe i proste do realizacji nie trafiają do śmieci, tylko są wprowadzane sukcesywnie w życie klubu.

- wypowiedział się @Caroll1947

Klub po meczach dodawał także zdjęcie telebimu z nickami osób z X, aby wyróżnieni kibice mieli dodatkowo swoją pamiątkę w Internecie.

Na jakiej zasadzie te konkretne osoby są wyświetlane na telebimie? Prezes Śląska odpowiedział:

- Wybieramy kilku użytkowników, którzy są najbardziej aktywni, podrzucają swoje pomysły i zachęcają innych do przychodzenia na mecze. To nakręca i aktywizuje całą społeczność.

Nie sposób ukryć, że te działania kibiców pomagają klubowi czy to w budowaniu frekwencji, czy też tworzeniu mody związanej z WKS-em.

 

MOTYWACJA TO ŚLĄSK

Kolejną sprawą, którą poruszyliśmy z kibicami, to ich motywacja do tych działań – w końcu nie każdy może lub chce poświęcać nawet kilku chwil w ciągu dnia, aby tworzyć posty i zachęcać innych do działania. 

- Moja motywacja jest oczywista, chcę by Śląsk Wrocław był wielkim klubem i wykorzystywał swój potencjał, który widać chociażby podczas akcji #KompletNaŚląsk2. Chcę by w innych miastach podziwiano nas za rozmach. Musimy dbać o to, by średnia frekwencja w tym sezonie wyniosła ponad 20 tysięcy.

- mówi @breslavia_71. Kolejne odpowiedzi, kolejnych użytkowników mają coś wspólnego.

- Moja motywacja przyszła sama z siebie - jestem kibicem Śląska od ponad 30 lat. Tak samo jak w III lidze oraz w walce o utrzymanie, tak teraz staram się działać ku chwale naszego ukochanego Ślązeczka, a nie dla splendoru

- to z kolei odpowiedź @Stan37598441. Jak widać, kibice z długim stażem także potrafią zaadaptować się w nowych kibicowskich czasach, gdzie przez media społecznościowe działa się jak kiedyś na podwórku. 

- Moją motywacją jest WKS. Kibicuję Śląskowi ponad 30 lat, biegałem na orientację w jego barwach. Jeżeli poprzez aktywność na X mogę cokolwiek zrobić dla klubu, to robię to, tak działa viral marketing. W ten sposób realizuje hasło "To jest Twój klub"

- uważa @JanMuchoborski.

- Angażuję się w te działania, ponieważ tak rozumiem rolę kibica Śląska. Nie jestem tylko klientem, który oczekuje dobrego produktu, za który zapłaci. Dla mnie Śląsk to pasja, społeczność, ze wzajemnymi zobowiązaniami: klub daje coś mi, ale ja, jako kibic, powinienem dać coś od siebie klubowi

- twierdzi @ViiiAdam

Cieszy, że pomimo ostatnich gorszych lat, kibice wciąż chcą klub wspierać i jest to ich główna motywacja do działania, aby w jakikolwiek sposób pomóc budować markę Śląska.

Obecny sezon jest idealnym, aby część pomysłów fanów można było wdrażać. Pozytywna atmosfera wokół drużyny, wyniki i co najważniejsze - chęć dialogu między klubem a jego społecznością powodują, że moda na Śląsk trwa i na razie nie zapowiada się, aby miała się skończyć. Kibice z X nie spoczną na laurach: 

- Jak tylko na to pozwolą moje obowiązki służbowe, to oczywiście, że dalej będę pomagał, w końcu Śląsk jest tylko jeden

- zaznacza @Caroll1947.

Czy @ViiiAdam nadal będzie działać na korzyść klubu?

- Oczywiście, że tak. Śląsk to bardzo ważny składnik mojego życia. Moja pasja. Byłem z nimi w III lidze, jestem teraz, zostanę do końca.

Dzięki tym wszystkim osobom widać, że kolejni ludzie z X robią wiele, aby rozwijać społeczność kibicowską i wydaje się, że to kwestia czasu, aż telebim kolejny raz będzie mógł pokazać najaktywniejszych użytkowników.

ZOBACZ też: Śląsk mistrzowski vs Śląsk dzisiejszy (PORÓWNANIE)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.