Weekend bez sparingu. Kto może zagrać w rezerwach i U-19?

21.03.2024 (16:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/3/Polish_20240321_125947950_65fc215504098.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W nadchodzący weekend Śląsk Wrocław nie rozegra żadnego sparingu. To decyzja sztabu, ale nie oznacza to, że na boiskach nie zobaczymy piłkarzy z pierwszego zespołu. W sobotę i niedzielę swoje mecze mają drużyny rezerw i juniorów starszych. Postanowiliśmy sprawdzić, co mówią przepisy na temat możliwości gry podopiecznych trenera Magiery.  

Pomimo przerwy reprezentacyjnej, piłkarze Śląska Wrocław nie rozegrają w najbliższych dniach żadnego sparingu. W klubie zastanawiano się nad pomysłem rozegrania meczu kontrolnego, ale jak przekazał Jacek Magiera, zrezygnowano z niego. Za to część graczy z pierwszego zespołu otrzyma szansę występu w III lidze (Śląsk II Wrocław - LZS Starowice Dolne) i Lidze Makroregionalnej U-19 (GKS Katowice - Śląsk II Wrocław). 

- Mieliśmy grać sparing, ale ze względu na spotkania rezerw i U-19 z GKS-em Katowice, zrezygnowaliśmy z niego. Chcemy umożliwić niektórym zawodnikom z pierwszego zespołu, jak Tommaso Guercio, Bartek Głogowski, by mogli zagrać z dobrym przeciwnikiem. Dlatego też przydzielimy konkretnych piłkarzy do rezerw i juniorów. Wybieram się do Katowic, z kolei sztab obejrzy spotkanie drugiej drużyny.

- tłumaczył trener Magiera po remisie z Puszczą Niepołomice

W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądają przepisy dotyczące możliwości gry w rezerwach piłkarzy z drużyny z wyższej klasy rozgrywkowej. 

SŁOWO KLUCZ - CZAS 

W kwietniu 2022 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął zmiany, na mocy których, liczbę meczów rozegranych przez piłkarzy Ekstraklasy (pięć jesienią i trzy wiosną) zastąpiono liczbą 450 minut. Wspomnieć też należy o czasie, który musi upłynąć między występami w pierwszym i drugim zespole: 

  • Jeżeli zawodnik, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu
  • Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry, może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu 

Co ważne, przepis ten nie dotyczy piłkarzy występujących na pozycji bramkarza.

To jednak nie wszystkie ograniczenia, są również te, dotyczące wieku. Dla piłkarzy, którzy skończyli 23 lata lub starszych, utrata prawa do gry w rezerwach staje się faktem, zarówno w rundzie jesiennej jak i rundzie wiosennej, po rozegraniu 450 minut w pierwszej drużynie w każdej z rund. Przepisy te nie dotyczą młodzieżowców, którzy mogą swobodnie występować w drugim zespole, bez względu na liczbę minut rozegranych w innym zespole swojego klubu. 

Dodatkowo, w razie gdy rozgrywki pierwszej drużyny zakończą się, w rezerwach kontynuować grę mogą tylko ci zawodnicy, którzy uzbierali więcej niż połowę spotkań w lidze i pucharze w zespole niższej klasy rozgrywkowej (z zastrzeżeniem postanowień, o których mowa w poprzednim akapicie).

Kto w takim razie nie może już zagrać w trzecioligowym Śląsku II Wrocław? 

  • Rafał Leszczyński
  • Aleks Petkow
  • Patryk Janasik
  • Matias Nahuel Leiva
  • Pater Pokorny 
  • Patrick Olsen 
  • Erik Exposito 
  • Piotr Samiec-Talar

Warto dodać, że trener Hetel na pewno nie będzie mógł skorzystać z Łukasza Bejgera, Michała Wróblewskiego i Jehora Macenki, którzy wyjechali na zgrupowanie swoich reprezentacji. 

U-19 WALCZY O POWRÓT DO CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

Przepisy dotyczące występu piłkarzy w zespole juniorów starszych są o wiele prostsze. W obecnym sezonie mogą wystąpić w nim zawodnicy urodzeni w 2005 roku lub później. Dodatkowo, jak stanowi regulamin Ligi Makroregionalnej U-19, do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych do gry dowolna liczba cudzoziemców, przy czym w każdym meczu w danej drużynie, może występować równocześnie na boisku tylko dwóch

Niewykluczone, że do Katowic pojadą m.in. Bartosz Głogowski, Tommaso Guercio, Aleksander Wołczek, czy Mikołaj Tudruj. 

ZOBACZ też: Kariery wychowanków Śląska. Jak sobie radzą po odejściu z klubu?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.