Zmarł Andrzej Kirsza

01.08.2023 (17:39) | Jacek Bratek
uploads/images/2020/9/david-tomaseti-AaZlf5FgUws-unsplash_5f6e36e449758.jpg

fot.: Śląsknet

26 lipca 2023 roku we Wrocławiu zmarł znany w latach 80. XX wieku bramkarz Śląska Wrocław - Andrzej Kirsza. Odszedł do sektora Niebo trzy dni po swoich 66 urodzinach.  

Andrzej Kirsza, dla znajomych zwany powszechnie Antkiem, był solidnym bramkarzem ligowym i powszechnie lubianą, sympatyczną osobą. Jego pierwszym klubem była Pogoń Leśnica. Następnie grał w nieistniejących już klubach PKS Odra Wrocław (awans do II ligi  i gra tamże), Pafawag Wrocław i Moto Jelcz Oława (II liga). Po dobrych występach na zapleczu I ligi latem 1985 roku trafił do Śląska (do drużyny z Oporowskiej był już przymierzany wcześniej).

Imponował sprawnością fizyczną i refleksem, rywalizował o miejsce w składzie z Januszem Jedynakiem. W sezonie 1986/87 w drużynie obowiązywał podział. W lidze bronił Kirsza, w Pucharze Polski Jedynak. Ostatecznie Śląsk zajął miejsce tuż za podium oraz wywalczył Puchar Polski i Superpuchar. W kolejnym sezonie Kirsza był tylko rezerwowym, bo swój najlepszy sezon w karierze rozgrywał Jedynak. Antek zagrał tylko w ćwierćfinale Pucharu Polski z Górnikiem  Zabrze. Wrócił do składu i w latach 1988-90 zagrał jeszcze 20 razy w lidze. Ostatni raz jesienią 1990 roku na stadionie Olimpijskim z Górnikiem Zabrze.

Andrzej Kirsza w bluzie z napisem "Śląsk" (fot. slaskwroclaw.pl)

Przez pewien czas pełnił rolę kierownika drużyny. Grał potem m.in. Pandzie Wrocław oraz Polonii Środa Śląska. W kolejnych latach kończył karierę i wznawiał ją, gdy któryś klub potrzebował bramkarza. Tak było m.in. w przypadku Ślęży Sobótka, Polonii Bielany Wrocławskie i Nefrytu Jordanów. Ostatnie mecze rozgrywał w wieku 50 lat i niejednokrotnie imponował formą i sprawnością. Okazyjnie grywał w Oldbojach Śląska.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 4 sierpnia, o godzinie 11 na Cmentarzu Komunalnym we Wrocławiu-Leśnicy przy ul. Trzmielowickiej (pole C przy kaplicy).

Cześć Jego pamięci!!!

ZOBACZ też: Frekwencja na Śląsku. Niecałe 17 tysięcy na derbach

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.