Muzeum Śląska w budowie. Kiedy otwarcie?
02.02.2023 (16:00) | Marcin Sapuń
fot.: Paweł Kot
Coraz bliżej otwarcia muzeum Śląska i SportBaru na wrocławskim stadionie. Jakie prace zostały poczynione do końca stycznia 2023 roku? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zwiedzających?
We wrześniu 2021 roku przy al. Śląska 1 odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, prezesa Śląska Wrocław Piotra Waśniewskiego i prezesa Stadionu Wrocław Marcina Przychodnego. Podczas niej ogłoszono pomysł powstania klubowego muzeum oraz pubu z częścią restauracyjną. Prace, w zależności od przebiegu przetargu i tempa pozyskiwania eksponatów, szacowano na około 18 miesięcy. Na jakim etapie znajdują się obecnie oba pomieszczenia i kiedy możemy spodziewać się ich otwarcia?
OTWARCIE NA WIOSNĘ
Muzeum znajdować się będzie na poziomie esplanady stadionu, w pomieszczeniach między trybunami B i C. O pracach, jakie zostały dotychczas zrobione opowiedział nam Marcin Janiszewski, rzecznik prasowy Stadionu Wrocław. Do stycznia 2023 roku wykonano większość robót budowlanych, w tym: budowę ścian działowych, okładzin ściennych i podłogowych oraz instalacji (instalacje elektryczne, oświetlenie, instalacje sanitarne, monitoring, sieć LAN). Zamontowano także gabloty ekspozycyjne. Obecnie trwa proces wyposażania przestrzeni w urządzenia multimedialne (projektory, wyświetlacze, nagłośnienie).
(plan muzeum Śląska Wrocław/fot.: slaskwroclaw.pl)
Według planu, muzeum Śląska ma zostać oficjalnie otwarte w maju, czyli pod koniec sezonu, kiedy to wrocławianie podejmą Wisłę Płock i Miedź Legnica. Cała inwestycja ma kosztować 4 815 900 złotych netto.
JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA ZWIEDZAJĄCYCH?
Przy temacie muzeum, oprócz samej budowy, istotną kwestią jest jego wnętrze. Na zwiedzających będzie czekać mnóstwo eksponatów, a więcej szczegółów zdradził nam Krzysztof Mielczarek, koordynator muzeum Śląska Wrocław. Muzeum będzie podzielone chronologicznie na następujące działy:
- Klub na gruzach miasta
- Awans do II ligi 1956
- Śląsk w drodze do elity i historyczny awans do ekstraklasy
- Złote lata 70.
- Lata 80.
- 1992-2008: Kryzysowe lata,
- 2008-2013: Powrót na szczyt
Poza tym każdy będzie mógł obejrzeć makiety obiektów, na których grał WKS (Stadion Olimpijski, Oporowska 62, Stadion Wrocław), posłuchać wywiadów m.in. z Dariuszem Sztylką, Mariuszem Pawelcem i Piotrem Celebanem. Muzeum będzie okraszone dużą ilością multimediów, wyeksponowane będą również trofea zdobyte przez wrocławski klub.
PIŁKARSKIE EMOCJE PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ
Drugą inwestycją na Stadionie Wrocław jest pub, który według ustaleń ma działać przez cały tydzień, a spragnieni piłki kibice będą mogli codziennie oglądać transmisje sportowe. Jak poinformował nas wspomniany już w tekście rzecznik prasowy stadionu, obecnie trwa procedura wyłonienia dzierżawcy przestrzeni, a dodatkowo wciąż w planach jest budowa piwnego ogródka.
- W przestrzeni SportBaru trwają roboty wykończeniowe sanitariatów oraz okładziny ściennej strefy klientów. Dostarczono już część umeblowania oraz zlecono wykonanie i dostawę urządzeń wyposażenia kuchennego zaplecza gastronomicznego
- kontynuuje Marcin Janiszewski
(projekt SportBaru/fot.: slaskwroclaw.pl)
Wraz z otwarciem obiektu, Śląsk dołączy do innych polskich klubów (m.in. Widzewa, Legii, Lecha, Lechii), które na swoich stadionach mają ulokowane muzea, gdzie każdy może zaznajomić się z historią danego zespołu.