Śląsk Wrocław z rekordową dotacją

24.03.2023 (12:04) | Mateusz Włosek
uploads/images/2022/4/KoPa_DMM_Wro_24_04_2022-161_626854c00490a.jpg

fot.: Paweł Kot

Śląsk Wrocław znalazł się wśród podmiotów wyróżnionych dofinansowaniem z ramienia Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wrocławski klub wraz z sąsiadem z Lubina otrzyma najwyższą sumę pieniędzy ze wszystkich wniosków, która jest także pierwszym takim wsparciem w historii WKS-u. Środki pomogą w budowie Wrocławskiego Centrum Sportu. 

W październiku 2021 roku na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i prezesa Śląska Wrocław Piotra Waśniewskiego poznaliśmy pierwsze plany dotyczące budowy jednego z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w całym kraju – Wrocławskiego Centrum Sportu. Projekt jest bardzo przyszłościowy i zakłada m.in. budowę 11 boisk piłkarskich wraz z bursą dla młodych adeptów różnych sportów. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że realizację projektu powierzono w ręce znanej we Wrocławiu polsko-koreańskiej firmy YOON Group, na Oporowską znów płyną dobre wieści.

KUREK Z PIENIĘDZMI ODKRĘCONY

Z ministerialnego konkursu w ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej” pozyskane zostały bowiem środki na finalizację pierwszego etapu budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, obejmującego powstanie krytego, pełnowymiarowego boiska wraz z zapleczem szatniowo-technicznym. Na ten cel przeznaczona została rekordowa w całym programie kwota aż 10 milionów złotych. Takim samym dopływem finansów może pochwalić się Zagłębie Lubin, które planuje budowę Stadionu Górniczego dla drugoligowych rezerw. Na liście znajduje się także kilka innych ekstraklasowych klubów, a duże pieniądze popłyną m.in. do Gliwic (prawie siedem milionów złotych na budowę Akademii Piłkarskiej) oraz Poznania (modernizacja obiektów wielofunkcyjnych Warty Poznań – ponad osiem milionów złotych). Pełną listę wyróżnionych wniosków znajdziecie TUTAJ.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz wniosek otrzymał akceptację, tym bardziej że według informacji płynących z ministerstwa był jednym z najlepiej ocenionych. Cieszy zwłaszcza to, że otrzymaliśmy maksymalną kwotę, o jaką się staraliśmy. Chcę podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za pozytywna decyzję oraz prezydentowi Jackowi Sutrykowi za wsparcie, jakiego udziela naszemu projektowi od samego początku. Dzięki nim zrobiliśmy kolejny ważny krok na długiej drodze do realizacji naszych marzeń o obiekcie na najwyższym, europejskim poziomie, czerpiącym z najnowocześniejszej technologii i otwartym na wszystkie grupy społeczne

- powiedział dla mediów klubowych prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski.

Wizualizacja I części etapu budowy WCS (fot. slaskwroclaw.pl)

SZKOLENIE TALENTÓW

Celem „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej” jest nacisk na obiekty mające posłużyć akademiom i szkółkom piłkarskim klubów ekstraklasy i I ligi. Główną motywacją jest oczywiście zwiększenie liczby młodych ludzi zaangażowanych w sport poprzez ulepszanie infrastruktury, która pomóc ma w rozwoju i szlifowaniu talentów. Warto dodać, że w tej chwili w fazie końcowej jest ocena merytoryczna każdego z wniosków, które wpłynęły do ministerstwa. W ciągu najbliższych tygodni zostaną potwierdzone ostateczne kwoty dofinansowań, których suma przekroczy z pewnością 100 milionów złotych.

- Wsparciem objęta zostanie w szczególności baza szkoleniowo-treningowa, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo-rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Zapewnienie nowoczesnej oraz odpowiadającej najwyższym standardom infrastruktury sportowej, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce

- mówił dla oficjalnej strony gov.pl minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Warto dodać, że budowa WCS na Nowych Żernikach została zakwalifikowana także do innego programu ze strony ministerstwa – „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Śląsk ma od tej pory trzy lata na oficjalne rozpoczęcie budowy, ale sprawy formalne idą na tyle szybko, że już w przeciągu kilkunastu miesięcy powinna być wbita pierwsza łopata. Finansowanie elementów z ramienia programu ministerialnego nie może jednak przekroczyć 70% budżetu całego projektu.

ZOBACZ też: Ocena transferów Sztylki (Cz. I)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.