Aktualności

Jak wybrać laptopa?

04.08.2020 (06:10) | Materiał zewnętrzny

fot.: zdjęcie ilustracyjne

Komputery osobiste w ostatnich latach zostały skutecznie wyparte przez laptopy. Współczesne komputery mobilne są już na tyle zaawansowane technologicznie, że mogą stanowić alternatywą nawet dla mocnych jednostek stacjonarnych PC. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wybrać model, który spełni oczekiwania. 

  1. Jaki dysk do laptopa wybrać?
  2. Podstawowe podzespoły – karta graficzna i procesor
  3. Ile pamięci RAM potrzebują laptopy?
  4. Jaki rodzaj matrycy ekranu w monitorze jest optymalny?
  5. Dodatkowe parametry laptopów

Parametrów na które trzeba zwrócić uwagę, jest sporo. Mając jednak odpowiednią wiedzę, można łatwo dobrać taki model laptopa, który spełni oczekiwania niezależnie od tego, do czego potrzebuje się komputer. Dotyczy to zarówno osób na co dzień korzystających z komputera do pracy, jak i do przeglądania multimediów, czy korzystania z Internetu.

Jaki dysk do laptopa wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków. Są to dyski cyfrowe oraz dyski mechaniczne. Wybór tego elementu jest niezwykle istotny w kontekście tego, w jaki sposób planuje się korzystać z komputera. Klasyczne dyski HDD oparte są pod względem konstrukcji na iglicy i fizycznym dysku, który obraca się z bardzo wysoką prędkością. Odczyt danych następuje właśnie w ten sposób, co warunkuje, że aby przebiegał bezproblemowo, dysk musi być unieruchomiony. Jeśli więc korzysta się z komputera w ruchu, na przykład siedząc w samochodzie lub pociągu, ta opcja z pewnością nie będzie optymalna. Dużą zaletą takich dysków jest jednak to, że są bardzo trwałe i mogą służyć wiele lat, o ile są prawidłowo eksploatowane.

Dyski cyfrowe są zaś zupełnie inaczej zbudowane, a odczyt danych następuje dzięki impulsowi elektrycznemu. To warunkuje, że można ich używać nawet w czasie poruszania się. Tego typu technologia jest stosowana w modułach sterujących maszyn lub smartfonach, więc jest idealnie przystosowana do użytkowania w ruchu. Kolejną z zalet takiego dysku jest to, że jest o wiele szybszy od dysków HDD. Jest to więc opcja o wiele korzystniejsza, jeśli pracuje się na dużych ilościach danych, a szybkość odczytu jest kluczowa. Są one jednak dużo mniej trwałe, co jest ich wadą w stosunku do dysków HDD. Wybór należy podjąć w zależności od tego, jak korzysta się z laptopa.

Podstawowe podzespoły – karta graficzna o procesor

W następnej kolejności należy zdecydować, jakie podzespoły wybrać. Jeśli chodzi o procesor, to jest to istotny komponent odpowiadający za wykonywanie poleceń użytkownika. Jego pracę można określić, jako bycie „mózgiem” komputera. To właśnie od szybkości pracy procesora zależy w dużej mierze szybkość przetwarzania danych. Jego sprawność mierzy się w GHz. Do pracy biurowej wystarczą jednostki, które charakteryzują się taktowaniem na poziomie 2-3 GHz, podczas gry gracze komputerowi potrzebują nawet dwukrotnie mocniejszych jednostek, o ile chcą wykorzystać laptopy do grania we współczesne tytuły, które są niezwykle wymagające dla sprzętu pod tym względem.

Gracze potrzebują też mocnych kart graficznych. Tutaj rozpiętość modeli również jest bardzo duża, gdyż zwykła praca biurowa, oglądanie filmów, czy przeglądanie Internetu nie wymaga bardzo mocnych kart. Granie w gry komputerowe wymaga zaś tak mocnych modeli kart graficznych, że często kosztują one tyle, co sam laptop wysokiej klasy idealnie nadający się dla przeciętnego użytkownika. Chcąc więc laptopa do grania, warto szukać modeli gamingowych, które są do tego celu specjalnie zaprojektowane.

Ile pamięci RAM potrzebują laptopy?

Ważnym parametrem jest także pamięć RAM. Jest to podręczna pamięć, która odpowiada za buforowanie danych z dysku, by procesor mógł efektywnie je przetwarzać. Jest to pamięć cyfrowa, więc dostęp do danych jest nieporównywalnie szybszy niż dostęp z dysku. Warunkuje to, że osoby pracujące na dużych ilościach danych i w „ciężkich” programach potrzebują stosunkowo dużo pamięci. Przeciętni użytkownicy potrzebują od 2 do 4 GB pamięci RAM, podczas gdy gracze lub graficy komputerowi, a także osoby zajmujące się obróbką wideo, potrzebują nawet kilkadziesiąt GB RAM. Zaopatrując się w laptopy, warto bazować na takich, które można wyposażyć w dodatkowe kości RAM, o ile planuje się jego modernizację.

Jaki rodzaj matrycy ekranu w monitorze jest optymalny?

Kupując laptopy, warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość ekranu, która jest zależna od indywidualnych preferencji, ale także na rodzaj zastosowanej matrycy. Standardowe matryce TN zadowolą osoby, które mają przeciętne wymagania, jeśli chodzi o jakość grafiki. Chcąc cieszyć wrażeniami graficznymi na najwyższym poziomie, warto przetestować modele z matrycą IPS. Charakteryzują się one większą głębią obrazu, kontrastem i ostrością, która zadowoli fanów grafiki.

Dodatkowe parametry laptopów

Szukając komputera do pracy, warto poszukać modelu, który ma podświetlaną klawiaturę. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy pracuje się w ciemnych miejscach. Kupując laptopa, warto też sprawdzić, czy posiada wbudowany napęd optyczny, o ile takiego się potrzebuje. Ze względu na to, że aktualnie coraz rzadziej wykorzystuje się płyty CD i DVD, większość producentów w wielu modelach rezygnuje z napędu optycznego.

ZOBACZ też: PNK: Historyczne zwycięstwo!