Co słychać u mistrzów Polski z 2012 roku?

22.03.2024 (06:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/3/mstrzowie_65fc807857a1c.jpg

fot.: Paweł Kot

Trenerzy, biznesmeni, ale również wciąż aktywni piłkarze. Sprawdziliśmy, czym zajmują się obecnie mistrzowie Polski ze Śląskiem Wrocław z 2012 roku. Pamiętacie wszystkich?  

6 maja minie dwanaście lat od ostatniego tytułu mistrzowskiego zdobytego przez Śląsk Wrocław. W spotkaniu 30. kolejki Ekstraklasy Wojskowi pokonali 1:0 Wisłę Kraków. 

Wielu graczy z tamtej drużyny odwiesiło już buty na kołek, chociaż nie wszyscy zrezygnowali z pracy w szeroko pojętym futbolu. Na murawie pozostała też garstka osób, która nie zeszła jeszcze z zielonej murawy. Czym zajmują/zajmowały się w ostatnich miesiącach trójkolorowe orły trenera Lenczyka?

TRAWA LUB HALA 

Jako pierwszych, prześwietlmy zawodników, biegających jeszcze po boisku, chociaż nie zawsze w profesjonalnych zespołach. Zacznijmy jednak od tych, którzy piłkę trawiastą zamienili na halową. Mowa o Piotrze Ćwielongu i Waldemarze Sobocie. "Pepe" po odejściu z LKS-u Goczałkowice-Zdrój, spróbował swoich sił w Clearexie Chorzów, dołączając do nich w styczniu 2023 roku i grając przez pół roku. Innym graczem w futsalowej Ekstraklasie jest Waldemar Sobota. Urodzony w Ozimku pomocnik w sezonie 2022/23 związał się z drużyną Dreman Opole Komprachice. W barwach klubu rozegrał już 48 spotkań i zdobył 28 bramek. 

- Ze Śląskiem Wrocław zdobyłem wszystkie trzy medale na dużym boisku. Gdyby jeszcze udało się zdobyć jakiś medal w futsalu, to byłaby mega sprawa. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, jak ciężkie to jest do osiągnięcia

- mówił Sobota w rozmowie z Łączy Nas Piłka. 

Wracając już na murawę, jedynym zawodnikiem, który gra obecnie na poziomie centralnym jest Rafał Gikiewicz. Golkiper nie tak dawno wrócił do Polski i związał się roczną umową z Widzewem Łódź. Schodząc trzy szczeble niżej, odnajdziemy Mariusza Pawelca, niekwestionowaną legendę WKS-u. W czerwcu 2021 roku został grającym asystentem w rezerwach Śląska. W drugim zespole wystąpił łącznie w 43 spotkaniach. W IV lidze w KTS-ie Weszło gra Łukasz Gikiewicz, w lidze okręgowej Sebastian Dudek (Warta Kamieńskie Młyny), a tydzień temu szeregi Sparty Będkowo (B klasa) zasilił Cristian Omar Diaz, który w zeszłym roku wrócił do Polski. Opuszczając granice naszego kraju, udajmy się jeszcze na chwilę na Słowację. Piłkarzem MKS Puchov (II liga) jest Patrik Mraz, który pełni tam rolę kapitana. 

KOSZULA LUB DRES ZAMIAST KOSZULKI 

Duża grupa piłkarzy pozostała przy futbolu, zmieniając zakres obowiązków. Krzysztof Żukowski to obecnie trener bramkarzy w Lubliniance. Asystentami trenerów zostali Dariusz Pietrasiak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Dalibor Stevanović (Stade-Lausane, Szwajcaria) oraz Sebastian Mila (reprezentacja Polski), który we wrześniu rozpoczął też kurs dyrektora sportowego. Z kolei w Śląsku Wrocław za przygotowanie motoryczne drużyny rezerw odpowiada Piotr Celeban, który trenuje również trójbój siłowy. Głównym szkoleniowcem został Marek Wasiluk. 36-latek w lipcu 2022 roku wziął pod swoje skrzydła zespół U-19 Jagiellonii Białystok. Rok temu utrzymał się w Centralnej Lidze Juniorów kosztem wrocławian, a w tym sezonie zajmują ósmą lokatę. Kilka lat temu przygodę na Zanzbiarze przeżył Mateusz Cetnarski, zostając grającym trenerem Pili Pili Dulla Boys. Wrócił do kraju po wybuchu afery związanej z siecią hoteli w tamtejszym kraju. 

Sześciu mistrzów Polski z 2012 roku zamieniło ławkę rezerwowych na własne biurko. Funkcję dyrektora sportowego sprawują obecnie Dariusz Sztylka (Wisła Płock, rok temu Śląsk Wrocław) i Jarosław Fojut (Stal Rzeszów). W podkarpackim klubie pracuje również Tadeusz Socha jako skuat. Z kolei karierę w roli agenta rozpoczęli Marian Kelemen i Rok Elsner

- Byłemu piłkarzowi jest trochę łatwiej w takiej roli, bo rozumiem pewne sprawy. Sam przez pewne rzeczy przechodziłem. Takie osoby też mają zaufanie innych piłkarzy. Sami zawodnicy, mając odpowiednich agentów, mogą skupić się tylko i wyłącznie na grze oraz treningach. Moja rola jest taka, aby piłkarz mógł spokojnie się rozwijać

- tłumaczył niedawno Kelemen w rozmowie z oficjalną stroną Śląska. 

Latem pracę w Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław zaczął Krzysztof Wołczek (były trener rezerw), zostając koordynatorem piłki jedenastoosobowej, ale to niejedyna osoba, która odnalazła się w środowisku młodzieżowym, gdyż Przemysław Kaźmierczak prowadzi w Łodzi szkółkę piłkarską, to samo o sobie może powiedzieć Sebastian Dudek, trenując młodych piłkarzy w Żarach. 

ZMIANA BRANŻY

Niektórzy piłkarze po zakończeniu kariery postanowili spróbować swoich sił w troszeczkę innych branżach. Amir Spahić oraz Łukasz Madej zainwestowali i otworzyli lokale gastronomiczne (Bośniak pub, a Polak włoską restaurację). Interesującą ścieżkę wybrał za to Johan Voskamp, który ostatni rok spędził w prywatnej firmie jako Account Manager (osoba, która dba o relacje przedsiębiorstwa z klientami) w sektorze ochrony zdrowia.

NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ O REŻYSERACH 

Złoci medaliści to nie tylko piłkarze, ale również sztab szkoleniowy. Czym zajmują się teraz poszczególni członkowie? 

  • Orest Lenczyk (trener) - emerytura od 2014 roku 
  • Marek Wleciałowski (II trener) - do końca października 2023 roku był asystentem trenera w Piaście Gliwice 
  • Paweł Barylski (asystent) - asystent trenera w Stali Mielec
  • Łukasz Czajka (asystent) - asystent trenera w Stali Mielec 
  • Tomasz Hryńczuk (trener bramkarzy) - koordynator Akademii Bramkarskiej w Ślęzie Wrocław 
  • Zbigniew Słobodzian (kierownik drużyny) - Prezes Zarządu w Piaście Żerniki 
  • Wojciech Sznajder (lekarz) - pracuje jako ortopeda 
  • Jarosław Szandrocho (fizjoterapeuta) - koordynator pionu medycznego w Śląsku Wrocław 
  • Dawid Gołąbek (fizjoterapeuta) - pracuje jako fizjoterapeuta 

ZOBACZ też: Tygodniowy rozkład jazdy

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.