Już tylko zero z przodu: Arka – Śląsk 2:0 (1:0)

13.08.2016 (17:39) | Adam Osiński
Śląsk stracił pierwsze w sezonie gole w ekstraklasie i przegrał w Gdyni z beniaminkiem. Na dodatek piłkarze WKS-u znów nie potrafili trafić do siatki, a co gorsza – nie stworzyli sobie nawet dogodnej sytuacji, by to zrobić. Dla Arki trafiali Marcus Da Silva (z rzutu karnego po faulu Kamila Dankowskiego) i – w samej końcówce – Rafał Siemaszko.


 

Trenerzy obu drużyn przed meczem musieli zmierzyć się z absencją podstawowych bocznych obrońców. Mariusz Rumak od środy wiedział już, że na dłużej ze składu wypadł mu Augusto, a to dało szansę występu Dwalemu. Ponadto szkoleniowiec Śląska desygnował na plac gry Kamila Dankowskiego kosztem Łukasza Madeja. Z kolei opiekun gospodarzy, Grzegorz Niciński, z powodu urazu nie mógł skorzystać z usług Tadeusza Sochy. Tym samym wychowanek WKS-u nie rozegrał swojego pierwszego meczu przeciwko macierzystemu klubowi. W jego miejsce pojawił się Damian Zbozień.To właśnie były zawodnik Piasta Gliwice oraz Zagłębia Lubin jako pierwszy rozbudził emocje na stadionie w Gdyni, gdy w 8 minucie uderzył sprzed pola karnego z powietrza i zmusił do interwencji Mariusza Pawełka. Po chwili defensywa Śląska zupełnie się zagapiła, bo po wrzucie z autu Marcjanik znalazł się sam przed bramką wrocławian, ale uderzył z pierwszej piłki nad poprzeczką.Gospodarze grali wysokim pressingiem i skutecznie dusili w zarodku próby akcji Śląska. Arkowcy byli ruchliwi i jeszcze przed upływem kwadransa z tego skorzystali, a podwójny błąd popełnił wówczas Dankowski. Najpierw nasz młodzieżowiec poszedł, jak to się po piłkarsku mówi, na raz, a potem, goniąc za akcją, sfaulował w polu karnym Marcina Warcholaka. Tym samym przyczynił się do tego, że Pawełkowi przestał bić licznik minut bez puszczonego gola. Zatrzymał go Marcus Da Silva, który pewnie strzelił z jedenastu metrów.Długo Śląsk miał problemy, ale z czasem zaczął przenosić grę na połowę gospodarzy. Nie zaowocowało to jednak dobrymi sytuacjami, a tylko kilkoma stałymi fragmentami gry. Dwukrotnie z rzutu wolnego strzelał Alvarinho, ale nie zagroził tym Konradowi Jałosze. Pod koniec pierwszej połowy boisko opuścił kontuzjowany Sambea, który do tamtego momentu skutecznie uprzykrzał życie Morioce.W przerwie Mariusz Rumak zdiagnozował problemy Śląska i wpuścił na boisko dwóch skrzydłowych – Gosztonyi i Madej zastąpili Dankowskiego i Moriokę. Nie odmieniło to jednak gry przyjezdnych, którzy w drugiej połowie nie stworzyli sobie żadnej dogodnej sytuacji do wyrównania. Jej namiastkę mieliśmy po rzucie rożnym Alvarinho, gdy Kokoszka przedłużył piłkę głową na długi słupek, lecz z zamknięciem akcji o sekundę spóźnił się Piotr Celeban.Arkowcy ciągle grali pressingiem, uprzykrzając skutecznie grę obrońcom i pomocnikom Śląska. Najgorzej radzili sobie z tym Lasza Dwali i Ostoja Stjepanović, a drugiego gola podopieczni Mariusza Rumaka stracili po tym, jak Madej po rzucie rożnym nie trafił w piłkę. Z prezentu skorzystał rezerwowy Siemaszko, który zdobył swojego drugiego gola w sezonie. Gospodarze mogli dobić drużynę z Wrocławia nawet wcześniej. Po koronkowej akcji drogę do siatki po raz drugi odnalazł Da Silva, ale asystent sędziego słusznie dopatrzył się minimalnego spalonego i decyzja o uznaniu gola została cofnięta.Arka Gdynia – Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)

Strzelcy: Da Silva 14 – k., Siemaszko 88

Arka: Jałocha – Zbozień, Sołdecki, Marcjanik, Warcholak – Da Silva, Łukasiewicz, Sambea (39 Marciniak), Bożok (83 Błąd), Szwoch – Zjawiński (65 Siemaszko)

Śląsk: Pawełek – Pawelec, Celeban, Kokoszka, Dwali – Stjepanović, Goncalves – Dankowski (46 Gosztonyi), Morioka (46 Madej), Alvarinho – Mervo (81 Biliński)

Żółte kartki: Zjawiński – Pawelec, Stjepanović, Madej, Kokoszka, Biliński

Widzów: 9507