Piłkarze Śląska w trenerskim trykocie

27.10.2023 (06:00) | Jan Feliszek
uploads/images/2020/4/mila-kelemen_5e9071b87ffe5.jpg

fot.: Aleksander Janik

Podczas ostatniego zgrupowania pierwszej drużyny reprezentacji Polski nie brakowało trójkolorowych akcentów. Co prawda żaden z piłkarzy nie otrzymał jeszcze powołania od nowego selekcjonera Michała Probierza, ale w jego sztabie znajdują się postacie dobrze znane wrocławskim kibicom. W tym tekście przypominamy również wybrane inne postacie, które kiedyś widywaliśmy w barwach Śląska na boisku, a następnie na ławce szkoleniowej w roli trenera. 

SEBASTIAN MILA

Sebastian Mila był kapitanem WKS-u w latach 2010-2014. W Śląsku spędził 8 lat, notując 178 występów, w których zdobył 33 gole. Teraz staje przed nie lada wyzwaniem będąc asystentem selekcjonera.

TOMASZ KUSZCZAK

Tomasz Kuszczak, czyli charyzmatyczny golkiper, który z Wrocławia wyruszył, by polskim bramkarzom przecierać ścieżkę na Wyspach Brytyjskich. Obecnie dzieli się z kadrowiczami swoim doświadczeniem jako asystent trenera bramkarzy. Tych dwóch panów kibicom Śląska bardziej przedstawiać nie trzeba. Ale czy pamiętacie inne podobne przypadki, w których po karierze zawodniczej zawodnicy WKS-u przechodzili na ławkę trenerską? 


Oto kilka przykładów „naszych” zawodników, którzy podjęli się trudnej roli trenera.

Zacznijmy od tych, którzy pracowali z reprezentacją narodową – bo takie postacie też znajdziemy w historii Śląska. 

HENRYK APOSTEL

Urodzony w Bytomiu w 1941 roku zawodnik reprezentował zielono-biało-czerwonych w latach 1971-1972. Po zakończeniu kariery piłkarskiej bardzo szybko stał się trenerem młodzieżowych reprezentacji narodowych (U-18 i U-21) z którymi święcił z sukcesy na początku lat 80-tych (dwukrotnie II miejsce na mistrzostwach Europy U-18).

Drogi Henryka Apostela i Śląska skrzyżowały się raz jeszcze w 1984 roku. Wtedy podjął się on misji uratowania ekstraklasy dla wrocławskiej drużyny. Misja zakończyła się sukcesem i w kolejnych latach drużyna pięła się w górę w ligowej tabeli, by w 1987 roku zająć czwarte miejsce lidze oraz zdobyć Puchar i Superpuchar Polski. Trenerem „dorosłej” reprezentacji został w 1993 i kierował nią do 1995 roku. Niestety nie udało mu się zrealizować postawionego celu, jakim był awans na Euro 1996. 

Jeszcze więcej informacji o Apostelu i kilku innych zawodnikach Śląska, którzy potem byli związani z ławką trenerską w reprezentacji, znajdziecie w tekście z początku tego roku TUTAJ.

LESŁAW ĆMIKIEWICZ

Wrocławianin, wychowanek Lotnika Wrocław, w Śląsku występował w latach 1965-1970. Jako trener pracował od 1989 jako asystent Andrzeja Strejlaua w pierwszej reprezentacji, by w 1993 poprowadzić kadrę w trzech meczach. 

WŁADYSŁAW ŻMUDA II

Doskonale znany wszystkim reprezentant „orłów Górskiego”, występował w stolicy Dolnego Śląska w latach 1974-1979. Po zakończeniu kariery piłkarskiej działał w strukturach PZPN-u pełniąc m.in funkcję trenera asystenta lub pierwszego trenera w narodowych reprezentacjach młodzieżowych. 

RAFAŁ LASOCKI

Występował w Śląsku w 2007 roku na pozycji środkowego obrońćy, od trzech lat jest trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski - rocznika 2007. Ponadto współpracował z byłym selekcjonerem Czesławem Michniewicz em - przy kadrach młodzieżowych i przy kadrze A.


​​​​​​Teraz słów kilka o piłkarzach Śląska, który wrócili do Wrocławia, by pracować w Śląsku jako trener. O Henryku Apostelu wspomnieliśmy już wcześniej, więc czas na inne osoby. 

TADEUSZ PAWŁOWSKI

A tu spotkamy prawdziwe legendy wrocławskiego klubu. Bez wątpienia numerem jeden na tej liście będzie Tadeusz Pawłowski – znakomity piłkarz, który po zakończeniu kariery piłkarskiej trzykrotnie zasiadał na trenerskiej ławce naszego klubu (1992-1993, 2014-2015 i 2018) by wspierać swoją ukochaną drużynę doświadczeniem i wiedzą.

Pisząc o Pawłowskim, warto też przytoczyć wątek Grzegorza Kowalskiego, zawodnika Śląska w sezonie 1989/90. Potem trzykrotnie trafiał na ławkę trenerską trójkolorowych. Ostatni raz, w sezonie 2015/16, gdy poprowadził Śląsk w jednym spotkaniu po zwolnieniu właśnie Trenera Pawłowskiego. Wcześniej pełnił rolę jego asystenta.

ROMUALD SZUKIEŁOWICZ

Drugim byłym piłkarzem wrocławskiej drużyny, który trzykrotnie przejmował jej stery jako trener, jest Romuald Szukiełowicz. Kierował on Śląskiem w latach 1989-1991, 1995-1996 i 2015-2016.

RYSZARD TARASIEWICZ

Kolejną ikoną WKS-u, która próbowała swoich sił zarówno jako zawodnik jak i jako trener był Ryszard Tarasiewicz. Słynący z atomowego uderzenia pomocnik dwukrotnie kierował prowadził Wojskowych jako szkoleniowiec (2004-2006 i 2007-2010).

PAWEŁ ŚPIEWOK

W tym zacnym gronie nie może zabraknąć wzmianki o śp. Pawle Śpiewoku, czołowym napastniku i strzelcu zespołu w latach 60. W sezonie 1981/82 pełnił rolę asystenta trenera Jana Calińskiego.

WŁADYSŁAW PORĘBA

Grupę byłych trenerów i zawodników Śląska, należy zamknąć osobą Władysława Poręby, piłkarza WKS-u w latach 1962-74. Jako trener, jest autorem historycznego mistrzostwa Polski Juniorów w 1979 roku, oprócz tego w sezonie 1984/85, był asystentem Henryka Apostela w pierwszej drużynie.


Do grupy zawodników Śląska, którzy stali się trenerami we Wrocławiu należy dodać doskonale znanych szczególnie młodszym kibicom: wieloletniego kapitana Dariusza Sztylkę i charyzmatycznego obrońcę Krzysztofa Wołczka. Ci mistrzowie Polski z roku 2012 po zakończeniu swoich sportowych karier trenowali młodzieżowe grupy WKS-u. 

Skoro doszliśmy do czasów współczesnych, to warto jeszcze wspomnieć chociażby o Januszu Kudybie, przed laty znakomitym wrocławskim piłkarzu, który pełnił w klubie również funkcję trenera asystenta, a dziś z powodzeniem prowadzi IV-ligowy klub Barycz Sułów. 


Inny byli piłkarze Śląska, którzy posmakowali ławki trenerskiej:

 • Maciej Bielski
 • Waldemar Grzanka
 • Janusz Góra
 • Tomasz Hryńczuk
 • Andrzej Ignasiak
 • Piotr Jawny
 • Janusz Jedynak
 • Jerzy Kasalik
 • Tomasz Kosztowniak
 • Marek Kowalczyk
 • Klau Masseli
 • Werner Peterek
 • Zygmunt Peterek
 • Waldemar Prusik
 • Janusz Sybis
 • Waldemar Tęsiorowski
 • Zenon Trzonkowski

ZOBACZ też: Na mecz przeciwko Legii wszyscy na zielono

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.