Wybieramy odpowiednią kuchnię wolnostojącą

29.05.2022 (06:52) | Materiał zewnętrzny
uploads/images/2022/6/aaa_6298432a94051.png

fot.: unsplash.com

Jednym z najważniejszych urządzeń w domu jest kuchenka, bez której niemożliwe byłoby przygotowywanie potraw. Do Twojej dyspozycji są bardzo zróżnicowane urządzenia o rozmaitych funkcjach, dlatego też wybór nie musi być łatwy. Sprawdź więc, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kuchni wolnostojącej i ciesz się niezawodnym urządzeniem na przestrzeni wielu lat!  

Rodzaj płyty grzewczej i piekarnika 

Najważniejszą kwestią w kontekście wyboru kuchni wolnostojącej jest rodzaj jej płyty grzewczej oraz piekarnika. W obu przypadkach istnieją dwa rozwiązania – elektryczne lub gazowe. 

Zacznijmy od płyt grzewczych. Te gazowe zwykle wyposażone są w cztery palniki, a do ich najważniejszych zalet zaliczamy niskie koszty eksploatacji, błyskawiczny dostęp do ognia (nie musisz czekać na rozgrzanie się palnika) oraz współpracę z każdym rodzajem garnków. Są wygodne w użytkowaniu, a ich powierzchnie nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Z kolei płyty elektryczne posiadają całkowicie gładkie powierzchnie, dzięki czemu są łatwiejsze w czyszczeniu i zapewniają krótszy czas gotowania. Często wyposażone są też w dodatkowe funkcje, jak np. timer. 

Jeżeli chodzi o piekarniki, jeszcze do niedawna popularniejsze były te gazowe. Dzisiaj jednak są coraz częściej zastępowane przez urządzenia elektryczne, które oferują więcej możliwości związanych z pieczeniem. Piekarniki gazowe pozwalają zwykle na podgrzewanie potraw od dołu i od góry, zaś elektryczne zapewniają również termoobieg czy funkcję grilla. Co więcej, cechuje je większa wydajność i bardziej równomierne pieczenie. 

Doskonałym rozwiązaniem, które stanowi połączenie najbardziej popularnych opcji, jest kuchnia gazowo elektryczna. Wyposażona jest w gazową płytę i elektryczny piekarnik, będąc niezwykle uniwersalną i dostosowaną do przyzwyczajeń Polaków opcją. 

Dodatkowe funkcje 

Jeżeli wybierasz kuchnię wolnostojącą, powinieneś zwrócić uwagę na funkcje, jakie Ci zapewnia. Dzięki temu zwiększysz komfort gotowania i zyskasz większe możliwości w kuchni. 

Polecamy między innymi rozwiązania, jakie zastosowano w kuchniach gazowo-elektrycznych marki Electrolux – AirFry pozwoli upiec idealnie chrupiące frytki czy warzywa bez nadmiaru tłuszczu, SteamBake umożliwi przygotowywanie zdrowych i soczystych potraw na parze, zaś wbudowany minutnik zapewni pełną kontrolę nad procesem gotowania. 

Wymiary i pojemność piekarnika 

Ostatnią, ale nie najmniej istotną kwestią, są gabaryty kuchenki. Warto wziąć pod uwagę zwłaszcza szerokość – do małych kuchni polecane są urządzenia 50-centymetrowe, zaś do większych 60-centymetrowe. Co więcej, miłośnicy najwyższego komfortu mogą postawić nawet na kuchenki o szerokości 90 centymetrów! 

Ostatnią kwestią jest pojemność piekarnika – polecamy rozwiązania zapewniające minimum 60-65 litrów, co pozwoli na umieszczenie nawet dużego naczynia żaroodpornego i tym samym przygotowanie obiadu dla większej rodziny lub znajomych. 

Co z estetyką? 

Ona również jest ważna, ale to kwestia indywidualna – do Twojej dyspozycji są nowoczesne urządzenia w kolorze białym, srebrnym lub czarnym. Duża liczba wariantów pozwoli Ci dopasować rozwiązanie idealnie dopasowane do wystroju swojej kuchni. 

ZOBACZ też: Pożegnali się ze Śląskiem przed lub w trakcie sezonu. Jak sobie teraz radzą?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.